Landskrona

Våldsutsatta kvinnor får nytt skyddat boende

Publicerat: fredag 5 oktober 2012 kl 16:27 , Nyheter P4 Malmöhus

Idag invigdes det nya Kvinnohuset i Landskrona. Det är fler kvinnor i Landskrona som behöver skyddat boende, något man märkt av de senaste åren.

Det är fler kvinnor i Landskrona som behöver skyddat boende, något man märkt av de senaste åren. Men ansvariga tror inte att det är fler som blir misshandlade utan att ökningen beror på att problemet lyfts fram, bland annat i kommunens arbete med kvinnofrid som startade 2007.

Och framöver ska det också finnas boende att erbjuda i kommunen, fram till nu har det bara funnits en lägenhet - övriga har fått köpas på andra orter.

Idag bjöds politiker, poliser, journalister och andra intresserade på snittar och bubbel när det nya kvinnohuset invigdes.

Från och med nästa vecka kommer våldsutsatta kvinnor, med eller utan barn, att kunna bo här och redan på måndag flyttar de första familjerna in.

I kvinnohuset i Landskrona som är omgärdat av olika säkerhetsarrangemang finns sexton lägenheter, sju jourrum och utöver det även lekkrum för barnen och andra gemensamm utrymmen.