Stjärnglans i Lappen Cup
Två av Sveriges absolut bästa handbollslag spelar cup i Boden under helgen. Det är mannen som namngett turneringen "Lappen Cup" - Lars "Lappen" Enström - som har lockat elitserielagen Hammarby och Redbergslid till Norrbotten.
Han hade ett skott som var fruktat hårt. Han är flerfaldig landslagsman, svensk mästare, handbollsfostrad i Hornskrokens IF och i likhet med många stora handbollsspelare har han ett smeknamn; Lars "Lappen" Enström.
"Lappen" menar att det är hans personliga kontakter med till exempel Magnus "Slangen" Wislander som gör att elitserielagen väljer att komma till Boden. Dessutom ligger det bra i tiden.
– Det här är en uppladdning för deras elitseriestart. Dessutom är de nyfikna på Boden, säger Lars "Lappen" Enström som själv spelade sin sista match 1994.
Elitserielagen får möta lag från Norrbotten, som åtminstone på pappret knappast kan ge något reellt motstånd.
– Men man vet aldrig i handboll, det vet jag av egen erfarenhet. Fast det är klart, visst är det troliga scenariot en final på söndag mellan Hammarby och Redbergslid. Det känns fantastiskt att kunna bjuda bodensarna på en sådan handbollsupplevelse!