Pipmugg för vuxna - briljant idé
Idag fick Cecilia To, från Hofors, ta emot pris för sin uppfinning som består av en mugg med inbyggt sugrör. Med den så vann Cecilia Almis länsfinal i tävlingen Framtidens innovatör 2012.
Nu kommer Cecilia To representera Gävleborg i en nationell uttagning på Stockholmsmässan i oktober.
– Själva idén växte fram i en kurs, när jag gick en industridesignutbildning, där jag fann att pipmuggar för barn och vuxna såg likadana ut, så mitt mål var att ta fram ett designförslag som är snyggt och stilrent för vuxna personer som har lite speciella behov, säger Cecilia To.
Vad kom du fram med, vad var det som var revolutionerande med din mugg?
– Det jag ville var att ta bort typiska tecknen för pipmugg, handtagen på sidan och pipen på ovansidan, och då tänkte jag att ett inbyggt sugrör på glasets kant vore toppen.
Cecilia To från Hofors hoppas kunna lansera sin mugg-uppfinning i framtiden. Hon har nu chansen att vinna den nationella tävlingen nere i Stockholm den 11:e oktober där hon ska tävla mot uppfinnare från övriga län i Sverige.