Bromanelever fördömer nakenbilderna
Omoget och lågt. Det är två kommentarer från elever på Bromangymnasiet om att nakenbilder på 21 Hudiksvallsflickor i åldrarna 14 till 17 år har spridits på internet.
Flickorna har av olika anledningar ställt upp på bild eller skickat bilder till sina pojkvänner, och någon har sedan samlat bilderna i en mapp som sedan spridits utom kontroll.
– Jag kan bara föreställa mig hur besvärligt det måste vara för dem och hur de säkert under lång tid måste jobba med det här, säger Josef Wiklund på Hudiksvallspolisen om de drabbade flickorna.
"Det är för jävligt"
Brottsrubriceringen är grovt förtal. Enligt Josef Wiklund finns i nuläget ingen misstänkt. I morgon torsdag utses en åklagare som ska ta över förundersökningen.
I Bromangymnasiets korridorer känner alla till historien om hur bilderna har spridits på nätet. Emmie Malm, som går i trean på foto- och filmlinjen, tycker att de som har gjort det är omogna.
– Vi är trots allt ganska vuxna. Jag tror inte att de förstår riktigt hur allvarligt det är egentligen, säger Emmie Malm.
Alexander Jernberg går i ettan på fordonsprogrammet:
– Jag tycker det är för jävligt, att någon kan vara så låg och lägga ut sådana bilder. Ingen respekt för folk överhuvudtaget, säger Alexander Jernberg.
Elever erbjuds stöd
Bromangymnasiets verksamhetschef Maria Ström Åslund berättar att elevhälsan och kuratorerna på skolan är beredda att ge stöd till de elever som behöver det.
– Ingen har varit i kontakt med dem men är det någon som behöver stöd så är det alltid välkomna, säger Maria Ström Åslund.