Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

OBS

Kultur- och idédebatt

P1 vardagar kl 13.15 repris 20.45, OBS i veckan lör kl 10.55, repris sön 21.35
OBS-redaktionen. Foto: Karin Olsson-Bendix.

Bollywoodfilmerna fyller 100 år
Men vilken roll spelar de i Indien?

Måndag 08 oktober 2012 kl 13:45 1 kommentar

I maj fyller den indiska filmindustrin 100 år. Hör skribenten och dokumentärfilmaren Javeira Rizvi Kabani om sin komplicerade kärlek till Bollywoodfilmerna. 

Sedan resonerar frilansjournalisten Per J Andersson om Bollywoodfilmernas betydelse i Indien. Klart är att de fungerar som samlande kraft i ett extremt mångkulturellt land.

Och Per har, precis som idag över 63 miljoner indier, sett och trallat efter videon från filmen här ovan! Detta trots att filmen kom ut så sent som för några månader sedan. 

Läs Javeira Ritzvi Kabanis text

Läs Per J Anderssons text

Böcker:

Ramachandra Guha: India after Gandhi – the History of the World’s largest Democracy,Harper Collins, 2007.
Artiklarna från det aktuella numret plus flera bonusartiklar finns på Outlooks sajt Artiklarna från det aktuella numret plus flera bonusartiklar finns på Outlooks sajt

Att titta på:
Se filmklippet med ”Why this Kolaveri di?” här ovan!
Se Anil Kapoor i "Ram Lakhan" Se Anil Kapoor i "Ram Lakhan"

Programledare: Fredrik Pålsson
Producent: Pernilla Ståhl

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: