Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Sändes torsdag 8 augusti 2013 kl 13.00

Sara Danius

Sara Danius säger i sitt Sommarprogram att äran att få bli invald i Svenska Akademin är den finaste hedersbetygelse man kan få som litteraturforskare och kritiker och att det var något hon inte ens fantiserat om.

Hon berättar också om de ”skandalösa” omständigheterna kring föräldrarnas äktenskap.

- Pappa var trettiofem år äldre än mamma. När de gifte sig var han femtiotre, hon arton. För det andra var pappa mammas lärare på Viggbyholmsskolan.

Äktenskapet varade i tre år och resulterade i två barn. Men vänskapen mellan de tidigare makarna bestod livet ut berättar Sara Danius i Sommar i P1. När hon var elva år träffade mamman en man från Egypten och familjen flyttade dit.

Om Sara Danius

Nyinvald bland De Aderton i Svenska Akademin där hon efterträder Knut Ahnlund på stol nummer sju. Professor i estetik vid Södertörns högskola, från och med i höst professor i litteraturvetenskap vid Stockholms universitet. Hennes böcker handlar om förhållandet mellan litteratur och samhälle med 1800-talsrealism och 1900-talsmodernism som utgångspunkt. Tog sin doktorsexamen vid Duke University i USA, där hon bott i tio år. Dotter till Anna Wahlgren, känd för sina böcker om barnuppfostran. Har spelat basket på division 1-nivå och är utbildad croupier.

Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.