Han berättade också om det som hände förra sommaren. Det hade börjat med lite nackvärk med blev snabbt värre. Till slut bestämmer han sig för att åka till sjukhuset.
- Jag kräks över hela golvet och blir inlagd. Nål i armen, någon grej på fingret som kollar pulsen tror jag, massa sladdar och pipande apparater.
Det visar sig vara ett troligt diskbrock, och det plågar honom fortfarande.
- Jag tänker att om jag aldrig mer kan dansa så skulle jag ändå vilja dansa en avskedsdans, en sista dans.
Om Fredrik "Benke" Rydman
Gjorde förra året en nyversion av baletten Svansjön som turnerade över världen under namnet Swan Lake Reloaded. Var medlem i Bounce, som när de var verksamma blev Sveriges populäraste moderna dansgrupp. Började tävlingsdansa i pardans vid tio års ålder. Blev antagen vid Balettakademien när han redan studerade teknisk fysik på universitet i Uppsala. Fortsatte studera båda för ”man måste ju plugga också, det går inte bara att livnära sig på hiphop-dans.”
- Hur blev jag dansare och koreograf? Jag som växte upp i ett hem utan musik och där civilingenjörsplanerna presenterades i Excel. Jag tänkte berätta om min resa, och mina 13 år med Bounce, som gjort mig till världens lyckligaste person! Men nu, nu tvingas jag sluta med det jag älskar att göra för att kroppen säger ifrån. Vad gör jag då?