Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Nordegren i P1

#nordegrenepstein

Denna sida är arkiverad
Thomas Nordegren

Hur ska en påve lukta? Hur man gör ett vardagsproblem till ett roligt spel och Operaimprovisatörer förvandlar nyheter till skön sång.

Måndag 19 mars 2012 kl 15:03

Påven har beställt sin egen specialparfym av en känd italiensk parfymist. Hur viktigt är det hur en påve luktar och vad kan man förvänta sig av doften hos den katolska kyrkans överhuvud? Linda Landenberg, parfymexpert och Elisabeth Sandlund, ledarskribent på tidningen Dagen medverkar. Påvens parfym Påvens parfym (8:16)
Påven har beställt sin egen specialparfym av en känd italiensk parfymist. Hur viktigt är det hur en påve luktar och vad kan man förvänta sig av doften hos den katolska kyrkans överhuvud? Linda Landenberg, parfymexpert och Elisabeth Sandlund, ledarskribent på tidningen Dagen medverkar.
Måndag 19 mars 2012 kl 16:01 (Nordegren i P1)

Bröderna Håkan och Johan Lidbo växte upp med en pappa som vägrade förlora i spel. Nu har dom själva skrivit boken "Spelskalle" som gör vardagsproblem till lek där bara fantasin sätter gränser för vad som är möjligt att spela om. Håkan och Johan Lidbo Håkan och Johan Lidbo (14:06)
Bröderna Håkan och Johan Lidbo växte upp med en pappa som vägrade förlora i spel. Nu har dom själva skrivit boken "Spelskalle" som gör vardagsproblem till lek där bara fantasin sätter gränser för vad som är möjligt att spela om.
Måndag 19 mars 2012 kl 16:13 (Nordegren i P1)

Operaimprovisatörerna kommenterar ämnen i dagens Nordegren-program och talar också om vad som behövs för att det ska bli ett rikitigt godkänt framträdande.  Hör Sara Wilén, Alexandra Orrgård-Solén, David Hornvall och Gregor Bergman. Operaimprovisatörerna Operaimprovisatörerna (9:22)
Operaimprovisatörerna kommenterar ämnen i dagens Nordegren-program och talar också om vad som behövs för att det ska bli ett rikitigt godkänt framträdande. Hör Sara Wilén, Alexandra Orrgård-Solén, David Hornvall och Gregor Bergman.
Måndag 19 mars 2012 kl 16:01 (Nordegren i P1)

Bisittare: Louise Epstein

Producent: Anders Diamant

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: