Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Den bästa elektroniska musiken och ljudkonsten.
Ett avsnitt från Elektroniskt i P2
Undergången är nära
Sön 01 jan kl 20:00
Här finns inget ljud
Här finns inget ljud. Det kan bero på att ljudet innehöll t.ex. upphovsrättsskyddad musik och endast låg kvar i 30 dagar.
Vår resident DJ Sandra Mosh har skapat en ödesmättad tvåtimmars DJMix - ett soundtrack som passar på den yttersta dagen.

Minimalistiska pianoslingor leder dig genom landskap av melankolisk techno och enorma atmosfärer. Firade du slutet så finns här - kryddat med ett uns av domedag - beats för morgondagen och basgångar för framtiden.

Musik av bland andra: Oscar Mulero, Stephanie Sykes, Bleak, Mary Velo, Tangent, Sissel Wincent och Evigt Mörker.

Såhär beskriver Sandra mixen:

"Först planerade jag en Best of 2016 mix. Men när jag tog mig tid att reflektera över hur året egentligen har varit insåg jag att jag borde gå en annan väg: För efter att ha läst mängder av publicerade texter och inofficiella uppdateringar på sociala medier om vilket skitår 2016 har varit för så många både på ett personligt plan och på ett internationellt och politiskt plan kändes det mer rätt att göra en undergångsmix.

Uppgivenhet genomsyrar därför hela mixen och man kan helt enkelt se den som ett soundtrack till dagen då jorden går under. Mixen varvar minimalistiska pianoslingor med melankolisk techno, enorma atmosfärer och svajiga syntar; allt för att skapa den förvirrade känsla som bör uppstå när undergången är nära."

Musik som spelats i avsnittet

  • 20.01
    Cio D'or - After And Before
    Kompositör: Cio Dorbandt
    Bolag: SEMANTICA
  • 20.01
    Oake - Kapitel Drei: Rechs Zegon
    Kompositör: Eric Goldstein, Konstanze Bathseba Zippora
    Bolag: DOWNWARDS
  • 20.02
    Alfredo Mazzilli - Stratiform Region
    Kompositör: Alfredo Mazzilli
    Bolag: Weekend Circuit
  • 20.05
    Michal Wolski - Mer Baltique
    Kompositör: Michal Wolski
    Bolag: Recognition Recordings
  • 20.08
    Arnaud Le Texier - Wizard 74
    Kompositör: Arnaud Le Texier
    Bolag: Children Of Tomorrow
  • 20.10
    Hydrangea - Ambient I
    Kompositör: Hortense Cmll
    Bolag: NOT ON LABEL
  • 20.14
    Sissel Wincent - Investigation
    Kompositör: Sissel Wincent
    Bolag: Peder Mannerfelt Produktion
  • 20.17
    Kalawila - Virunga (Jana Sleep Remix)
    Kompositör: Robin Jonsson
    Bolag: Mountain Explosion Device
  • 20.21
    Cio D'or - Now Is Ever
    Kompositör: Cio Dorbandt
    Bolag: Semantica
  • 20.24
    Cloned - Blackest Night
    Kompositör: Neil Spiteri
    Bolag: Haar Records
  • 20.27
    Hiss : 1292 - Damballah (Francois X Wedo Mix)
    Kompositör: François-Xavier Zoumenou, Hendrik Van Boetzelaer
    Bolag: Dement3d
  • 20.31
    Luigi Tozzi - Flusso Perpetuo
    Kompositör: Luigi Tozzi
    Bolag: Hypnus Records
  • 20.35
    Evigt Mörker - Huldra
    Kompositör: Karl Lihagen
    Bolag: Evigt Mörker
  • 20.38
    Deepbass - Sequence 2
    Kompositör: Darren Roberts
    Bolag: Edit Select
  • 20.42
    Woo York - Siberian Night (Edit Select Remix)
    Kompositör: Andrew Vanzhula, Dennis Andriyanov
    Bolag: Soma Quality Recordings
  • 20.44
    Alfredo Mazzilli - Enchanted Pathways
    Kompositör: Alfredo Mazzilli
    Bolag: Edit Select Records
  • 20.48
    Daniel Avery - Clear (Abdulla Rashim Remix)
    Kompositör: Daniel Avery
    Bolag: Phantasy Sound
  • 20.51
    Feral - Heruka 1
    Kompositör: Alessandro Barchitta
    Bolag: Hypnus Records
  • 20.56
    Oscar Mulero - Second Skin (Architectural Remix)
    Kompositör: Oscar Mulero
    Bolag: Polegroup Recordings
  • 20.59
    Stephanie Sykes - No Names
    Kompositör: Stephanie Sykes
    Bolag: CENOTAPH RECORDS
  • 21.03
    Max Durante - Black Light
    Kompositör: Max Durante
    Bolag: KYNANT
  • 21.05
    Matti Bye - Across The Sun
    Album: Bethanien
    Kompositör: Matti Bye
    Bolag: TONA SERENAD
  • 21.08
    Mental Resonance - Inanimate Objects
    Kompositör: Guido Camino
    Bolag: Belief System Records
  • 21.11
    Tangent - Ascending Awareness
    Kompositör: Robbert Kok, Ralph Van Reijendam
    Bolag: N5MD
  • 21.14
    Shxcxchcxsh - Ssssssssssssssss
    Kompositör: Shxcxchcxsh
    Bolag: AVIAN
  • 21.17
    Subjected - Ambro (Acronym Remix)
    Kompositör: Subjected
    Bolag: Arts
  • 21.20
    Shifted - Vacive
    Kompositör: Guy Alexander Brewer
    Bolag: Appropriation Stories
  • 21.24
    Aleja Sanchez - Order From Chaos, Part Ii
    Kompositör: Aleja Sanchez
    Bolag: Webuildmachines
  • 21.29
    Stephanie Sykes - Sakura
    Kompositör: Stephanie Sykes
    Bolag: 47
  • 21.33
    Charlotte De Witte - Trip (Cari Lekebusch Remix)
    Kompositör: Charlotte De Witte
    Bolag: OFF RECORDINGS
  • 21.38
    Mikael Jonasson - Comfort Zone (Probe Repaint)
    Kompositör: Mikael Jonasson
    Bolag: CREDO
  • 21.43
    Chptr - Xii
    Kompositör: Chptr
    Bolag: CHPTR
  • 21.47
    Mary Velo - Distort
    Kompositör: Mary Velo
    Bolag: GYNOID AUDIO
  • 21.51
    Bleak - 77
    Kompositör: Santiago Naura
    Bolag: NAURA
  • 21.56
    Tension - Appearance
    Kompositör: Tension
    Bolag: Be Sure
Programmet tillhör kategorin: Musik
Alla avsnitt från programmet Elektroniskt i P2
Elektroniskt i P2
Sön 13 aug kl 20:00(120 min)
Elektroniskt i P2
Sön 06 aug kl 20:00(120 min)
Elektroniskt i P2
Sön 30 jul kl 20:00(120 min)
Elektroniskt i P2
Sön 30 jul kl 20:00(120 min)
Elektroniskt i P2
Sön 23 jul kl 20:00(120 min)
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".