Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
Artisternas egna favoritlåtar och berättelserna bakom musiken.
Ett avsnitt från Musikguiden i P3: Gästredaktör
Dubbelt P3 Guld nominerade Rein är Gästredaktör
Tis 17 jan 2017 kl 21:03
Här finns inget ljud
Här finns inget ljud. Det kan bero på att ljudet innehöll t.ex. upphovsrättsskyddad musik och endast låg kvar i 30 dagar.
P3 Guld special i Musikguiden i P3 med Gästredaktör!

Den här veckan sänder Musikguiden i P3 med Gästredaktör tre favoriter från hösten 2016. Tre favoriter som alla lyckats bli nominerade till årets P3 Guld! 

Program två levereras av Rein som är nominerad i två kategorier, Årets Dans och Årets Nykomling.

Musik som spelats i avsnittet

  • 21.03
    The Hacker - Pure Energy
    Kompositör: The Hacker
    Bolag: ZONE
  • 21.07
    Rein - Cant Handle Me
    Kompositör: Joanna Reinikainen
    Bolag: COLD SCHOOL
  • 21.07
    Rein - There Is No Authority But Yourself
    Album: There Is No Authority But Yourself
    Kompositör: Joanna Reinikainen
    Bolag: COLD SCHOOL
  • 21.08
    Rein - Rein Over You
    Kompositör: Joanna Reinikainen
    Bolag: PLAYGROUND
  • 21.11
    Boys Noize, Atom Tm - Openn
    Kompositör: Alex Ridha, Uwe Schmidt
    Bolag: BOYSNOIZE RECORDS
  • 21.15
    X-Ray Spex - Oh Bondage Up Yours
    Album: Germfree Adolescents
    Kompositör: Poly Styrene
    Bolag: VIRGIN
  • 21.18
    Kate Boy - Higher
    Album: Higher
    Kompositör: Kate Akhurst, Markus Dextegen, Hampus Nordgren
    Bolag: FICTION
  • 21.23
    The Knife - Silent Shout
    Album: Silent Shout
    Kompositör: Karin Dreijer, Olof Dreijer
    Bolag: RABID RECORDS
  • 21.28
    Nitzer Ebb - Murderous
    Album: That Total Age
    Kompositör: Nitzer Ebb
    Bolag: MUTE
  • 21.31
    The Prodigy - No Good (Start The Dance)
    Album: Absolute Dance (5)
    Kompositör: Liam Howlett
    Bolag: EVA
  • 21.35
    M.I.A. - Borders
    Album: Borders
    Kompositör: Maya Arulpragasam, L Lennox, A Patel
    Bolag: UNIVERSAL MUSIC
  • 21.39
    Mister Oizo - Flat Beat
    Album: Flat Beat
    Kompositör: Quentin Dupieux
    Bolag: F COMMUNICATIONS
  • 21.43
    The Clash - Magnificent Seven
    Album: The Singles
    Kompositör: The Clash
    Bolag: COLUMBIA
  • 21.48
    Crystal Castles - Baptism
    Album: Crystal Castles (2)
    Kompositör: Ethan Glass, Ethan Kath, L Leeder
    Bolag: POLYDOR
  • 21.52
    Vitalic, Joe Addington - Stamina
    Album: Rave Age
    Kompositör: Joe Addington, Pascal Arbez-Nicolas
    Bolag: DIFFERENT
  • 21.55
    Daft Punk - Technologic
    Album: Technologic
    Kompositör: Thomas Bangalter, Guy-Manuel De Homem-Christo
    Bolag: VIRGIN
Programmet tillhör kategorin: Musik
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".