Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Recensioner och diskussioner kring nyutkommen klassisk musik.
Ett avsnitt från Musikrevyn i P2
Nyårsspecial med de bästa skivorna från 2016
Sön 08 jan kl 12:03
Nyårspanelen utvärderade skivåret som gått och lyfte också fram några av sina personliga favoriter. Programledaren Johan Korssell presenterade även resultatet av omröstningen av 2016 års skiva.

På 1:a plats med 23 poäng:

SJOSTAKOVITJ OCH GLAZUNOV
Violinkonserter
Nicola Benedetti, violin
Bournemouth symfoniorkester
Kirill Karabits, dirigent
Decca 4788758

ÅRETS SKIVA 2016 – SE RESULTATET OCH RÖSTA SJÄLV!
(Länk till totalfemmorna)  

Följande favoritskivor spelades ur i programmet, i tur och ordning:
ALBAN BERG – LUDWIG VAN BEETHOVEN (Årtiondets skiva)Violinkonserter
Isabelle Faust, violin
Orchestra Mozart, Bologna
Harmonia Mundi HMC 902105 

AMANDA MAIER (Johannas första val)
Violinkonsert, Pianokvartett, Svenska melodier och danser
Gregory Maytan, violin, Ann-Sofi Klingberg, piano, m.fl.
Helsingborgs symfoniorkester
Andreas Stoehr, dirigent
dB Productions dBCD 174 

MARIE JAËLL (Evabritts första val)
Portraits volym 3
Chantal Santon-Jeffery m.fl
Belgiska radions filharmoniker
Hervé Niquet, dirigent
Edizione Singulares ES 1022

DMITRI SJOSTAKOVITJ (Alexanders första val)
Symfoni nr 5 d-moll
Berlins symfoniorkester
Kurt Sanderling, dirigent
Eterna 0300750BC 

DOMENICO SCARLATTI (Johannas andra val)
Klaversonater
Jevgenij Sudbin, piano
Bis BIS 2138 

GERALD FINZI (gick bort för 60 år sedan)
Kammarmusik
Kölns kammarsolister
MDG 903 1894-6 

ANTON BRUCKNER (Evabritts andra val)
Symfoni nr 8 c-moll
Hamburgs filharmoniker
Simone Young, dirigent
Oehms OC 026-11

ANTON BRUCKNER - JOHANNES BRAHMS (en av årets totalfemmor)Motetter
Tenebrae-ensemblen
Nigel Short, dirigent
Signum SIGCD 430

HARTMANN – WEINBERG – SJOSTAKOVITJ (Alexanders andra val)
Wartime consolations
Linus Roth, violin
Württembergs kammarorkester, Heilbrunn
Ruben Gazarian, dirigent
Challenge CC 72680 

EDWARD ELGAR (Johans val)
Gerontius dröm
Janet Baker m.fl
Londons filharmoniska kör
Londons filharmoniker
Adrian Boult, dirigent
Ica Classics ICAD 5140 (DVD) 

EINOJUHANI RAUTAVAARA (en av årets totalfemmor)
Rubáiyát, Balada, Canto V, 4 Rasputin-sånger
Gerald Finley, baryton, m.fl.
Helsingfors filharmoniker
John Storgårds, dirigent
Ondine ODE 1274-2 

NEGLECTED WORKS FOR PIANO (Johanna och Evabritts gemensamma favorit samt Evabritts tredje val)
Musik av Amy Beach, Ruth Almén, Germaine Tailleferre m.fl
Bengt Forsberg, piano
dB dBCD 170 

FRANZ SCHUBERT (Johannas tredje val)
Stråkkvartett nr 14 d-moll (arr)
Patricia Kopachinskaja, violin
Saint Pauls kammarorkester
Alpha Classics ALPHA 265 

Här börjar 3 i topp mot Årets skiva: 
FRANZ SCHUBERT (En av årets totalfemmor)
Stråkkvintett, Sånger
Ebène-kvartetten
Gautier Capucon, cello
Matthias Goerne, baryton, m.fl
Erato 0825646487615

PETER TJAJKOVSKIJ – SERGEJ PROKOFJEV (en av årets totalfemmor)Pianokonserter
Beatrice Rana, piano
Cecilia-akademins orkester, Rom
Antonio Pappano, dirigent
Warner Classics 08225646009091 

HANS ABRAHAMSEN (en av årets totalfemmor)
Let me tell you
Barbara Hannigan, sopran
Bayerska radions symfoniorkester
Andris Nelsons, dirigent
Winter & Winter 910 232-2 

DMITRI SJOSTAKOVITJ – ALEXANDER GLAZUNOV (en av årets totalfemmor)
Violinkonserter
Nicola Benedetti, violin
Bournemouths symfoniorkester
Kirill Karabits, dirigent
Decca 4788758 

ÅRETS SKIVA 2016 – RESULTATET! 

CD-revyns panel har lagt sina röster, 3 poäng till den bästa, 2 respektive 1 poäng till de skivor som hamnar på andra och tredje plats av dessa fyra  äkta ”toppnoteringar” från året som gått: 

Första plats med 23 poäng:

SJOSTAKOVITJ OCH GLAZUNOV
Violinkonserter
Nicola Benedetti, violin
Bournemouth symfoniorkester
Kirill Karabits, dirigent
Decca 4788758

Andra plats med 13 poäng:

HANS ABRAHAMSEN
Let me tell you
Barbara Hannigan, sopran
Bayerska radions symfoniorkester
Andris Nelsons, dirigent
Winter & Winter 910 232-2 

På delad tredje plats med vardera 12 poäng:

FRANZ SCHUBERT
Stråkkvintett C-dur samt sånger
Ebène-kvartetten m.fl.
Matthias Goerne, baryton
Erato 0825646487615

PROKOFJEV – TJAJKOVSKIJ
Pianokonsert nr 2 – Pianokonsert nr 1
Beatrice Rana, piano
Santa Cecilia-akademins orkester
Antonio Pappano, dirigent
Warner Classics 0825646009091

 

CD-revyn önskar GOTT NYTT ÅR!

Nu byter vi namn till MUSIKREVYN I P2

 

Programmet tar ett kortare jullov och är åter på plats under nytt namn

MUSIKREVYN I P2 söndag 22 januari kl 12.03.

Musik som spelats i avsnittet

  • 12.14
    Isabelle Faust, Claudio Abbado, Orchestra Mozart (Bologna) - Konsert För Violin & Orkester
    Album: Violin Concertos
    Kompositör: Alban Berg
    Bolag: HARMONIA MUNDI
  • 12.19
    Gregory Maytan, Andreas Stoehr, Helsingborgs Symfoniorkester - Konsert För Violin & Orkester D-Moll: Sats 1, Allegro Risoluto
    Album: Amanda Maier: (1)
    Kompositör: Amanda Maier
    Bolag: DB PRODUCTIONS
  • 12.25
    Chantal Santon-Jeffery, Hervé Niquet, Belgiska Radions Filharmoniska Orkester (Bryssel) - La Légende Des Ours
    Album: Portraits (3)
    Kompositör: Marie Jaell
    Bolag: EDICIONES SINGULARES
  • 12.33
    Berlins Symfoniker, Kurt Sanderling - Symfoni Nr 5
    Kompositör: Dmitri Sjostakovitj
    Bolag: Xxxx
  • 12.42
    Jevgenij Sudbin - Sonat För Cembalo L 108
    Album: Scarlatti - 18 Sonatas
    Kompositör: Domenico Scarlatti
    Bolag: BIS
  • 12.48
    Robert Oberaigner, Kölner Kammersolisten - Bagatell För Klarinett & Piano Op 23 (Arr)
    Album: Finzi: Chamber Music
    Kompositör: Gerald Finzi
    Bolag: MDG
  • 12.52
    Hamburgs Filharmoniker, Simone Young - Symfoni Nr 8
    Kompositör: Anton Bruckner
    Bolag: OEHMS CLASSICS
  • 12.58
    Tenebrae (London), Nigel Short, Nicholas Madden, Nigel Short, Orgel I Hampstead Garden (London): Saint Jude-On-The-Hill - Nunc Dimittis
    Album: On Eagles' Wings
    Kompositör: Alexander L'estrange
    Bolag: SIGNUM RECORDS
  • 13.04
    Linus Roth, Ruben Gazarian, Württemberg Kammarorkester (Heilbronn) - Concertino För Violin & Stråkorkester Op 42
    Album: Hartmann - Weinberg - Schostakovich
    Kompositör: Mieczyslaw Weinberg
    Bolag: CHALLENGE RECORDS
  • 13.10
    Janet Baker, Londons Filharmoniker, Adrian Boult - The Dream Of Gerontius
    Kompositör: Edward Elgar
    Bolag: ICA
  • 13.17
    Gerald Finley, John Storgårds, Helsingfors Stadsorkester - Rubaiyat
    Album: Rubaiyat
    Kompositör: Einojuhani Rautavaara
    Bolag: ONDINE
  • 13.23
    Bengt Forsberg - Sonat För Piano Op 2 H-Moll
    Album: Bengt Forsberg Neglected Works For Piano
    Kompositör: Ruth Almén
    Bolag: DB PRODUCTIONS
  • 13.30
    Patricia Kopatchinskaja, Saint Paul Chamber Orchestra - Stråkkvartett Nr 14 D-Moll D 810 (Arr)
    Kompositör: Franz Schubert
    Bolag: ALPHA CLASSICS
  • 13.36
    Ébene-Kvartetten - Kvintett För 2 Violiner, Viola & 2 Violonceller D 956 C-Dur
    Album: Franz Schubert - Quatuor Ebene
    Kompositör: Franz Schubert
    Bolag: ERATO
  • 13.39
    Beatrice Rana, Antonio Pappano, Accademia Di Santa Cecilia (Rom): Orkester - Konsert För Piano & Orkester Nr 2 G-Moll Op 16
    Album: Piano Concerto No 1 - Prokofjev Sonata No 2
    Kompositör: Sergej Prokofjev
    Bolag: WARNER CLASSICS
  • 13.43
    Barbara Hannigan, Andris Nelsons, Bayerska Radions Symfoniorkester (München) - Let Me Tell You
    Album: Let Me Tell You
    Kompositör: Hans Abrahamsen
    Bolag: WINTER & WINTER
  • 13.53
    Nicola Benedetti, Krill Karabits, Bournemouth Symphony Orchestra - Konsert För Violin & Orkester Nr 1 A-Moll Op 99 (77)
    Album: Violin Concertos
    Kompositör: Dmitrij Sjostakovitj
    Bolag: DECCA
Programmet tillhör kategorin: Musik
Alla avsnitt från programmet Musikrevyn i P2

I programmet diskuteras Händels pastisch-opera Catone, verk av Ginastera med Juano Mena på pulten, klaverstycken av C P E Bach samt Bruckners sjätte symfoni i Haitinks version. Curt väljer Gieseking.

En skog, en fisk, en saga och mycket mer Sön 03 dec kl 12:03(117 min)

I programmet diskuteras bl.a. Manfred-symfonin ledd av Semyon Bychkov, Schuberts Forellkvintett, Sibelius Tapiola under Hannu Lintu samt komplett Goldmark-opera från Freiburg. Hanna väljer Finland.

Med symfonier som smärtar och glädjer Sön 26 nov kl 12:03(117 min)

I programmet diskuteras bl a Richard Strauss Oboekonsert med Ogrintchouk, madrigaler av Gesualdo, pianoverk av Lindblad spelade av Oskar Ekberg samt två symfonier av Ives. Johannas val - maskinmusik.

En ungdomlig resa genom rymden Sön 19 nov kl 12:03(117 min)

I programmet diskuteras Planeterna av Holst med ungdomsorkester, Monte Piano Trio spelar Beach, Klouda och Clara Schumann, operaduetter samt verk av Tommie Haglund. Johan väljer ur diger Karajan-box.

I programmet diskuteras musik av Selim Palmgren, Timothy Fallon sjunger sånger av Franz Liszt, Molinari-kvartetten spelar György Kurtág samt Dvoráks Stabat mater med Jiri Belohlávek på pulten.

Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".