Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Ett direktsänt program som speglar dagen och veckan, i kanalen P2 och i (musik-)världen utanför.
Ett avsnitt från P2 på hemväg
En lovsång till kärleken
Tis 15 aug kl 17:06
I körstycket Love endureth har Roxanna Panufnik tonsatt en text ur Psaltaren.

Brittiska kompositören Roxanna Panufnik skriver musik för många olika typer av ensembler - opera, kammarmusik, oratorier och konserter med mera. I dagens program ges ett smakprov på hennes tonsättarkonst genom stycket Love endureth. Verket skrevs på beställning av Westminster Cathedral Choir och uruppfördes i katedralen 2012. Ensemblen som tolkar det i dagens inspelning heter Voces 8, en ung, brittisk vokalgrupp vars repertoar spänner från renässansmusik till nyskriven repertoar.

med Anna Nyhlin

Musik som spelats i avsnittet

  • 17.06
    Jacques Christian Michel Widerkehr - Blåstrio nr 3 d-moll (I)
    Jacques Christian Michel Widerkehr
    Trio för flöjt, oboe och fagott
    Solist: Alberto Guerra/Felix Renggli/Omar Zoboli
    Etikett: Swiss Pan
  • 17.14
    Adrien Francois Servais - Cellokonsert h-moll (II)
    Adrien Francois Servais
    Cellokonsert h-moll op 5
    Solist: Wen-Sinn Yang
    Ensemble/Orkester: Münchens radioorkester
    Dirigent: Terje Mikkelsen
    Etikett: CPO
  • 17.19
    Maurice Ravel - Miroirs: Ett skepp på havet
    Maurice Ravel
    Miroirs
    Solist: Steven Osborne
    Etikett: Hyperion
  • 17.27
    Claudio Monteverdi - Orfeus: Final (Moresca)
    Claudio Monteverdi
    L'Orfeo
    Ensemble/Orkester: L'arpeggiata
    Dirigent: Christina Pluhar
    Etikett: Virgin Classics
  • 17.30
    Béla Bartók - Stråkkvartett Nr 4 (II)
    Béla Bartók
    Stråkkvartett nr 4
    Ensemble/Orkester: Casalskvartetten
    Etikett: Harmonia mundi
  • 17.33
    Antonín Dvorák - Armida: Armidas aria, "Jag ville finna den slanka gasellen", ur första akten
    Antonín Dvorák
    Armida
    Solist: Renée Fleming
    Ensemble/Orkester: Philharmonia Orchestra, London
    Dirigent: Sebastian Lang-Lessing
    Etikett: Decca
  • 17.38
    Antonín Dvorák - Djävulen och Katja: Förspel till tredje akten
    Antonín Dvorák
    Djävulen och Katja
    Ensemble/Orkester: Tjeckiska filharmonin, Prag
    Dirigent: Václav Neumann
    Etikett: Orfeo
  • 17.43
    Roxanna Panufnik - Love endureth
    Roxanna Panufnik
    Love endureth
    Ensemble/Orkester: Voces 8
    Dirigent: Barnaby Smith
    Etikett: Warner bros
  • 17.47
    Wolfgang Amadeus Mozart - Serenad G-dur, "Eine kleine Nachtmusik" (III)
    Wolfgang Amadeus Mozart
    Serenad G-dur, "Eine kleine Nachtmusik" K 525
    Ensemble/Orkester: Moskvas solister
    Dirigent: Jurij Basjmet
    Etikett: Onyx Classics
  • 17.50
    Johann Sebastian Bach - Lutsvit E-dur BWV 1006a (III)
    Johann Sebastian Bach
    Lutsvit E-dur BWV 1006a
    Solist: Paul O'Dette
    Etikett: Harmonia mundi
  • 17.54
    Kurt Atterberg - Stråksymfoni (II)
    Kurt Atterberg
    Stråksymfoni op 53
    Ensemble/Orkester: Camerata Nordica
    Dirigent: Ulf Wallin
    Etikett: CPO
  • 18.01
    Carl Maria von Weber - Oberon: Marsch ur tredje akten
    Carl Maria von Weber
    Oberon
    Ensemble/Orkester: Kölns filharmoniker
    Dirigent: James Conlon
    Etikett: EMI Classics
  • 18.04
    Dora Pejacevic - Pianokvartett d-moll (II)
    Dora Pejacevic
    Pianokvartett d-moll op 25
    Solist: Oliver Triendl
    Ensemble/Orkester: Sine Nomine-kvartetten
    Etikett: CPO
  • 18.09
    Franz Lehár - Tsarevitj: Volgasången
    Franz Lehár
    Der Zarewitsch
    Solist: Nicolai Gedda
    Ensemble/Orkester: Graunkes symfoniorkester, München
    Dirigent: Kurt Graunke
    Etikett: EMI
  • 18.14
    Luigi Boccherini - Violinsonat nr 6 Ess-dur (I)
    Luigi Boccherini
    Sonat för piano och violin op 5:6
    Solist: Franco Angeleri
    Ensemble/Orkester: Enrico Gatti
    Etikett: Tactus
  • 18.21
    Trad. från Skottland 1600-talet - Ca' the yowes
    Trad. från Skottland 1600-talet
    Ca' the yowes
    Solist: John Newmark/Kathleen Ferrier
    Etikett: Decca
  • 18.25
    Bernhard Crusell - Fagottconcertino B-dur (III)
    Bernhard Crusell
    Fagottconcertino B-dur
    Solist: László Hara
    Ensemble/Orkester: Tapiola sinfonietta
    Dirigent: Osmo Vänskä
    Etikett: BIS
  • 18.32
    Robert Schumann - Novelletter (IV)
    Robert Schumann
    Novelletten op 21
    Solist: Eric Le Sage
    Etikett: Alpha Productions
  • 18.35
    Christoph Willibald Gluck - Orfeus och Euridike: Orfeus klagan
    Christoph Willibald Gluck
    Orfeo ed Euridice
    Solist: Anne Sofie von Otter
    Ensemble/Orkester: Lyon-operans orkester
    Dirigent: John Eliot Gardiner
    Etikett: EVA
  • 18.39
    Wolfgang Mitterer - Invändigt avskild: Tillfälligt dansande
    Wolfgang Mitterer
    Inwendig lösgelöst
    Solist: Recherche-ensemblen
    Ensemble/Orkester: Freiburgs barockorkester
    Dirigent: Lucas Vis
    Etikett: Neos
  • 18.42
    Erik Satie - Gnossienne Nr 1
    Erik Satie
    Gnossiennes
    Solist: Anne Queffelec
    Etikett: Mirare
  • 18.46
    Mieczyslaw Weinberg - Stråkkvartett nr 6 e-moll (V)
    Mieczyslaw Weinberg
    Stråkkvartett nr 6 e-moll op 35
    Ensemble/Orkester: Pacifica-kvartetten
    Etikett: CEDILLE RECORDS
  • 18.52
    Richard Wagner - Tristan och Isolde: Isoldes kärleksdöd
    Richard Wagner
    Tristan und Isolde
    Solist: Felicity Lott
    Ensemble/Orkester: Schumannkvartetten
    Etikett: Aeon
Programmet tillhör kategorin: Musik
Alla avsnitt från programmet P2 på hemväg
P2 på hemväg
Kl 17:06(114 min)
P2 på hemväg
Igår kl 17:06(114 min)
P2 på hemväg
Tis 15 aug kl 17:06(114 min)
P2 på hemväg
Mån 14 aug kl 17:06(114 min)
P2 på hemväg
Tor 10 aug kl 17:06(114 min)
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".