Naturfrågan - varje vecka
Sätt dina naturkunskaper på prov och svara på Naturfrågan
Skicka ditt svar till naturmorgon@sverigesradio.se eller använd formuläret längst ner i högerspalten. Om du har tur kan du vinna något av våra fina priser.
Tusentals vitsippor med en doft av sötmandel
Fåglarna springer som ödlor och ögonen blänker till av minnen från en varmare tid... Filmproducenten Tina-Marie Qwiberg funderar över vårens överflöd och den ensamma flugsnapparen under en gränslös himmel.
Eld och tramp av klövar gynnar backsipporna
Backsippor har speciella krav på sin växtplats och på många platser har naturvårdare vänt utvecklingen med minskande antal backsippor till vackra blålila backsippsbackar. Naturmorgons reporter Lena Näslund följde med botanisten Hans Rydberg och Hans Sandberg på länsstyrelsen i Sörmland, till Åsa gravfält som idag hyser cirka 50 000 blommande backsippor. På Sofiebergsåsen har lantbrukaren Lena Davidsson kor som sköter naturvården för backsippornas skull - och här gynnas också den sällsynta fjärilen svartfläckig blåvinge.
Lapplandsmyrens flyttfåglar
och beteslandskapets backsippa
Päivävuoma - är namnet bekant? Kanske inte, för denna pärla är belägen långt
från de vanliga allfarsvägarna. Leta på kartan efter en punkt ungefär mittemellan Gällivare och Boden! Vägen mellan Polcirkeln och Nattavaara by passerar platsen. Päivävuoma är ett orört, stort och variationsrikt våtmarksområde, känt både för sina mossor och fåglar. På lördag sänder Lasse Willén och Thomas Öberg hela Naturmorgon från denna spännande plats.
Backsippan fick vi lära känna i förra lördagens program. Nu återvänder vi till Mälardalens rullstensåsar – där naturvården lyckats stoppa nedgången för den hotade backsippan. Lena Näslund vandrar i ett blått hav tillsammans med botanisten Hans Rydberg.
Se Thomas Öbergs bilder från Päivävuoma här:
Hårdskådning - bara för män?
Tjejer syns allt oftare i fågelskådarnas led. Inte minst är det medelålders kvinnor som med liv och lust börjat intressera sig för denna fritidsaktivitet. Men hur tas de emot i de verkligt aktiva skådarnas egna led? Tja, av över 200 bilder i hårdskådarnas egen tidning föreställer inte en enda någon fågelskådande kvinna.
Kvinnor och hårdskådare - Lasse Willén i veckans Kråkvinkel
Kvinnor och hårdskådare - Lasse Willén i veckans Kråkvinkel (4:28)
Kvinnor och hårdskådare
Onsdag 08 maj 2013 kl 14:19 (Naturmorgon)
Trollskogen på norra Öland
Denna lördag sänds hela Naturmorgon direkt från Ölands nordöstra udde. Där ligger Trollskogens naturreservat, med grova ekar, lummig murgröna och vindpinade tallar som vrider sig i märkliga former. På fält av klappersten som slipats av havet växer ovanliga lavar, och på havsstranden ligger ännu vraket efter skonaren Swiks som strandade en stormig vinter för 87 år sedan.
Här mötte vi tre kunniga personer, Kerstin Svensson, Helena Lager och Marie Larsson, som guidar oss över stenrösen och mellan knotiga stammar. Självklart fick vi stifta närmare bekantskap med en av skogens verkliga karaktärsväxter:
Medan fältreporter Erik Kohlström studerade växter tillsammans med biologen Helena Lager och ornitologen Kerstin Svensson hände något oväntat:
I veckans kråkvinkel funderade Lasse Willén över varför så få kvinnor syns till i fågelskådarmagasinet Roadrunner:
Programledare är Jenny Berntson Djurvall, och fältreporter Erik Kohlström.
Kristi himmelsfärdsmorgon
från historiska Husebymaden
På Kristi himmelsfärds dag, torsdagen den 9 maj, sänder Naturmorgon ett specialprogram kl 08.05 till 09.30. Programmet sänds direkt från Husebymaden alldeles intill det historiskt kända Huseby Bruk ett par mil söder om Växjö i södra Småland. För 150 år sedan sänktes området för att vinna åkermark. Men idag har den numera skyddade maden återställts och nu vimlar det av olika slags vattenfåglar.
Det blir en morgon med spelande beckasiner, kvirrande krickor, ropande tranor, kvittrande lövsångare och bofinkar. Och vem vet vad - vad som helst kan ju dyka upp den här tiden på året!
Våra gäster är Kasplina Berggren, naturinspirerad konstnär, och Uno Pettersson som sysslar med både växter, insekter och fåglar på sin fritid.
Lökväxter ska vi också få lära oss mer om. Vi gör ett besök i Bergianska trädgården i Stockholm, i sällskap med botanikern Gunnar Reinhammar. Titta på reportern Lena Näslunds bildspel med foton på de växter han berättar om!
Programledare är Lasse Willén.
Bland paddor och salamandrar -och med en huggorm i armvecket!
Paddor kan leka både ovan och under vatten och det fick biologen Torbjörn Peterson och fältreporter Anneli Megner Arn uppleva i direktsändning.
De håvade också in en mindre vattensalamander och berättade hur man ser skillnad på hanne och hona och framför allt hur man skiljer dem från ödlor.
Strax efter sändningen fick Anneli Megner Arn en av sina finast naturupplevelser någonsin! Hon klappade en huggormhona, som uppskattade Annelis varma hans så mycket att hon kröp upp i hennes famn. Och efter kom en hanne! Anneli bandade med sin mobiltelefon:
Australiens farliga natur
Veckans kråkvinkel handlar om det exotiska landet Australien. De som reser dit blir ofta varnade för hajar, spindlar och livsfarliga ormar, men enligt Erik Kohlström borde man upplysa om helt andra arter.
Gultofskakaduan som hörs i inslaget är inspelad av ornitologen Dan Mennill. Mer information om den och andra australiensiska fåglar hittar du här
Naturpedagogik med Karin Anklew
Vi svenskar beskriver oss gärna som ett naturälskande folk. Men sanningen är att allt färre går ut i skogen. Allt fler är rädda för naturen - för småkryp till exempel.
Vi har träffat en av dem som tror att skolan kan spela en stor roll för att ändra på det - naturpedagogen Karin Anklew.
Lena Näslund följde med på en dag i Nyköpings naturskola...
Läs mer Naturpedagogik med Karin Anklew
Snokar, huggormar, paddor vaknar nu och Karin Anklew väcker ungas naturintresse!
När Karin Anklew plockar fram insektssugarna vill alla prova. Tredjeklassarna från Bergshammarskolan i Nyköping fångar myror och löser olika uppgifter under ledning av prisade biologiläraren Karin Anklew.
- Forskningen har visat att vi lär oss mycket bättre om alla sinnen är med, säger Karin Anklew. Hennes elever har ofta jobbat med riktiga projekt, i samarbete med länsstyrelse och kommunekolog. Naturmorgons Lena Näslund är reporter i uteklassrummet.
Vad har ormar sin kluvna tunga till? Varför vandrar salamandrarna ner till kärret om natten? Och vad sprutar en padda ut när den är lite rädd? Det ska vår fältreporter Anneli Megner Arn ta reda på med hjälp av biologen Torbjörn Peterson på reptil- och amfibiesafarie. De letar grodrom, spanar efter vattensalamandrar och umgås med snokar och huggormar som snabbt blir lugna i en varm hand.
Programledare är Jenny Berntson Djurvall.
Gäddorna leker i kohagen
Gäddan har precis som andra rovfiskar i Östersjön minskat och den verkar ha svårt att komma tillbaka. Men i Kronobäck strax söder om Mönsterås restaurerades för fem år sen en våtmark. Bäcken tillåts under några veckor svämma över sina bräddar och precis när isen släpper simmar gäddorna in i kohagens fjolårsgräs för att leka.
Läs mer Gäddorna leker i kohagen
Meandrande åar i
Kristianstads Vattenrike
Meander var rätt svar på förra veckans tävlingsfråga. En meander uppstår i rinnande vattendrag när strömmen och andra förhållanden gör att exempelvis en å slingrar sig fram genom landskapet. I Naturmorgons direktsändning den 27 april berättade Josefin Svensson och Jonas Dahl, naturvägledare respektive ekolöog vid Kristianstads Vattenrike, om meandrar. Reporter: Erik Kohlström.
Hur känns det att bara ge och ge skulle jag vilja fråga sälgen...
Snart slår sälgarna ut, och Lisa Henkow försöker krypa under barken på en sälg i en fantiserad intervju. För visst vore det intressant att få uppleva tillvaron ur sälgens perspektiv.
Vattennäbbmöss och snok-kärlek
Våra lyssnare observerar parningsbeteenden bland ormar och sällsynta smådäggdjur.
Läs mer Vattennäbbmöss och snok-kärlek
Vi möter våren i Vramsån och besöker gäddornas lekplatser vid Östersjön
Nu leker gäddorna, men inte var som helst! Vid Östersjökusten finns "gäddfabriker", områden där gäddorna kan leka nu när de naturliga lekplatserna är en bristvara. Vår reporter Jenny Berntson Djurvall har varit där.
Vid Vramsåns strand, i Vattenriket söder om Kristianstad i Skåne, finns fältreporter Erik Kohlström på plats med håven i hand tillsammans med naturvägledaren Josefin Svensson och ekologen Jonas Dahl från Vattenrikets Naturum. Det ska dels handla om livet på åns botten, där dagsländorna just nu gör sig redo för sin Grand final - svärmningen - efter två år i larvstadie.
Vi tittar också till växterna i och kring ån. Vissa är ätbara, andra ser ut som ett blommande hårsvall.
Programledare är Lasse Willén.