Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Global sök på sverigesradio.se Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler
  • Sveriges Radio
  •  
  • Kontakt
  • Sajtkarta
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Vetenskap & miljö
  • Kultur
  • Språk
    • العربية (arabiska)
    • English
    • Suomi
    • Kurdî کوردی
    • Meänkieli
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Русский (ryska)
    • Sámi
    • Somali
    • Deutsch
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • SR International på svenska
    • Nyheter på lätt svenska (Klartext)
  • Barn
  • Mer
    • Livsåskådning
    • Medieormen – om journalistikens framtid
    • Journalism 3.0 - Media Ecology and the Future
  • Program A-Ö
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()

Nyheter/Ekot

  JUST NU P1: Godmorgon, världen!  
Alla kanaler
  Alltid nyheter  
  • Startsida
  • Inrikes
  • Utrikes
  • Lokala nyheter
  • Ekonomi
  • Kultur
  • Vetenskap
  • Temasidor
    • Aktuella teman

    • -------------------

    • Kungahuset & tronarvingen
    • Presidentvalet i USA
    • Den globala skuldkrisen
    • Den arabiska våren
    • Terrorattentaten i Norge
    • Assangerättegången
    • -------------------

    • Bloggar

    • -------------------

    • Korrespondentbloggen
    • Ekots redaktionsblogg
    • Matens pris
    • -------------------

    • Specialsidor

    • -------------------

    • Radioleaks
    • Ekot granskar
    • Alla tema- och specialsidor
  • Klartext
  • Lyssningsarkiv
  • Kontakt
  • Till P4 Blekinges startsida
  • RSS

Nyheter P4 Blekinge

  • Hela länet
  • Karlskrona
  • Karlshamn
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  • Olofström
  • De mest lästa nyheterna
  • Kultur
  • Nyhetsarkivet
  • Blåljus
  • Landstinget
  • Kontakt
Sölvesborg

Brutal misshandel i Krokås

Publicerat: kl 07:47 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela

En 17-årig pojke fick föras till sjukhus med ambulans i natt efter att ha blivit misshandlad vid en klubbstuga i hamnen i Krokås.

Läs mer
Västerås

Bortaförlust för Hästö IF

Publicerat: kl 07:49 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela
Arm i luften med handboll. Spelare kastar sig fram Johan Brännberg gjorde nio mål i sin tredje match i Hästötröjan. (Bilden är från en tidigare match). Foto: Torbjörn Sunesson/SR.

Hästö IF förlorade bortamötet i handbollsallsvenskan mot topplagt Västerås Irsta med siffrorna 28-30. Drygt 700 åskådare bjöds inte på något skönspel, och en seger var aldrig riktigt nära, trots att Hästö avslutade matchen med fyra raka mål.

Brännberg: ”Vi orkade inte hela vägen” Brännberg: ”Vi orkade inte hela vägen” (1:20)
Hästö IF förlorade bortamötet i handbollsallsvenskan mot topplagt VästeråsIrsta med siffrorna 28-30. Johan Brännberg var den bästa spelaren i Hästö med nio mål, å han säger så här efter matchen.
Söndag 12 februari 2012 kl 08:11 (Nyheter P4 Blekinge)
Läs mer
Sport

BKC på väg mot slutspel

Publicerat: kl 08:05 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela
Emelie Lennartsson och Jan-Erik Antonsson. Emelie Lennartsson till vänster i bild spelade en viktig roll i matchen. Foto: Torbjörn Sunesson, Sveriges Radio

Badmintonklubben Carlskrona förlorade lördagens elitseriematch mot Täby med siffrorna 3-4. Emelie Lennartsson och Frida Mattsson spelade en framträdande roll i matchen. Trots förlusten är BKC nu nära att nå SM-slutspelet i badminton.

mamma och dotter iklädda skidutrustning och hjälm är glada. Två av många i Olofström som besökte vinterberget förra året var Veronica Gullberg och dottern Tilde Lindström. Foto: Henrik Olsson, Sveriges Radio.
Olofström

Kommunen går in när ideella krafter har sinat

Publicerat: lördag 11 februari kl 13:40 , Nyheter P4 Blekinge Dela

Nu går det snart att spänna på sig slalompjäxorna och kasta sig ut för vinterberget i Olofström.

Läs mer
Ett Jas plan i luften fotat snett underifrån. Foto: FL 01 Vindkraft skulle störa flyget, anser försvaret. Foto: FL 01
Sölvesborg

Ger inte upp planerna på vindsnurror

Publicerat: lördag 11 februari kl 07:31 , Nyheter P4 Blekinge 5 kommentarer Dela

Försvaret jagar problem istället för lösningar. Det anser vindkraftföretaget Blekninge offshore som vill bygga 700 vindkraftverk i Hanöbukten, men som fått tummen ned för andra gången.

Försvaret: ”Vi måste kunna öva” Försvaret: ”Vi måste kunna öva” (1:37)
Försvaret jagar problem istället för lösningar. Det menar Blekninge offshore som vill bygga 700 vindkraftverk i Hanöbukten, men som fått tummen ned för andra gången. Anders Nilsson är projektör på Blekinge Offshore.
Lördag 11 februari 2012 kl 08:15 (Nyheter P4 Blekinge)
Läs mer
Bowlinghallen Af Klint i Karlskrona. Foto: Frank Luthardt/Sveriges Radio. Bowlinghallen Af Klint i Karlskrona. Foto: Frank Luthardt/Sveriges Radio.
Karlskrona

Ännu ovisst om bowlinghallen

Publicerat: lördag 11 februari kl 10:51 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela

Framtiden för den nedläggningshotade bowlinghallen af Klint i Karlskrona är ännu inte helt avgjord.

Läs mer
Nedfallna träd efter en storm. Foto: Ola Andersson/Scanpix. Stormen Gudrun fällde mycket träd i Blekinge. Foto: Ola Andersson/Scanpix.
Blekinge

Stora kostnader för stormfälld skog

Publicerat: lördag 11 februari kl 09:47 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela

All stormskadad skog de senaste 15 åren har kostat försäkringsbolaget Länsförsäkringar stora pengar.

Läs mer
En älg vid sidan av vägbanan. Foto: Johan Nilsson/Scanpix. Foto: Johan Nilsson/Scanpix.
Karlskrona

Till sjukhus efter älgkrock

Publicerat: lördag 11 februari kl 08:34 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela

En personbil körde på en älg på väg 28 vid Holmsjö på morgonen.

Läs mer
Karlshamn

Slet av hårtussar på flickvän - polisen tvingades slå in dörren

Publicerat: lördag 11 februari kl 07:29 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela

Den 45-årige man greps tidigt i morse misstänkt för att ha misshandlat sin flickvän i Karlshamn har nu anhållits.

Läs mer
Fötterna och en klubba och en boll - innebandyspelare. Foto: Andreas Hillergren/Scanpix. Foto: Andreas Hillergren/Scanpix.
Sport

Carlshamn krossade Örlogsstaden

Publicerat: lördag 11 februari kl 08:40 , Nyheter P4 Blekinge Kommentera Dela

Det blev storseger för Carlshamns IBK på hemmaplan i derbyt mot Örlogsstaden.

Läs mer
< Föregående Starta bildspel Stoppa bildspel Nästa >
I auktionshallen klubbas det ut skinn för runt tre miljarder. Foto:Mikael Eriksson/Sveriges Radio.
En jättelik auktionshall full med människor. Foto: Mikael Eriksson/Sveriges Radio.
Glostrup

Här säljs skinn för tre miljarder

Publicerat: fredag 10 februari kl 10:58 , Nyheter P4 Blekinge Dela

Det råder just nu rekordpriser på minkskinn. Under den pågående pälsauktionen i danska Glostrup såldes exempelvis i onsdags skinn för över 56 000 kronor i sekunden.

"Vi säljer fem miljoner skinn på fyra dagar" "Vi säljer fem miljoner skinn på fyra dagar" (1:32)
(P4 Blekinge 2012-02-10)Det råder just nu rekordpriser på minkskinn. Under den pågående pälsauktionen i danska Glostrup såldes exempelvis i onsdags skinn för över 56.000 kronor i sekunden. Torben Nielsen är chef för auktionen, som är världens största och han är förvånad över att skinnen säljer så bra. Reporter: Mikael Eriksson P4 Blekinge
Fredag 10 februari 2012 kl 11:04 (Nyheter P4 Blekinge)
Läs mer
En kvinna sitter i en rullstol i en lång och tom korridor. Foto:Pontus Lundahl/Scanpix. Nu ska alla som vill inom Kommunal få arbeta heltid. Foto: Jessica Gow/Scanpix.
Karlskrona

Arbetsplatsbyten ska ske smidigt

Publicerat: fredag 10 februari kl 14:16 , Nyheter P4 Blekinge 1 kommentar Dela

Det avtal som träffats mellan Kommunal och Karlskrona kommun gällande rätt till heltidssysselsättning kan innebära att personal som vill öka sin arbetstid tvingas åka runt till flera olika arbetsplatser för att få ihop sin heltid.

"Det fungerade bra för mig och man blev inte hemmablind" "Det fungerade bra för mig och man blev inte hemmablind" (1:27)
(SR Blekinge 2012-02-10) Rätt till helt införs nu i Karlskrona. Börje Dovstad (FP) kommunalråd i Karlskrona, Kommunals ombudsman Eva Strömqvist, undersköterskan Marie Thörnström intervjuas. Reporter: Fredrik Persson.
Fredag 10 februari 2012 kl 14:22 (Nyheter P4 Blekinge)
9 feb 2012 | Nu får Kommunals medlemmar rätt till heltid
Läs mer
En skiss över hur Stortorget i Karlskrona kan se ut i framtiden. En skiss på det omtalade stortorget i Karlskrona. Bild:SWECO/ Thorbjörn Andersson
Karlskrona

Stortorgets bluff är avslöjad

Publicerat: fredag 10 februari kl 10:51 , Nyheter P4 Blekinge 4 kommentarer Dela

Karlskrona kommun har lanserat stortorget som ett av norra Europas största torg, men det stämmer inte. En Karlskronabo har kontrollmätt torget som inte är i närheten av tätskiktet i Europa

"Jag bestämde mig för att mäta torget" "Jag bestämde mig för att mäta torget" (0:58)
(SR Blekinge P4 2012-02-10) Stortorget i Karlskrona är inte ett av norra Europas största torg. Mattias Paulsson, som mätt torget, intervjuas. Reportrar: Fredrik Persson, Daniel Kjellander, Jenny Lindeborg.
Fredag 10 februari 2012 kl 10:59 (Nyheter P4 Blekinge)
Lyssna på hela intervjun: "Det har man hört sedan skoltiden"
Läs mer
Villa. Foto:Scanpix Landets mäklare vill ha betalt även när villan inte säljs. Foto: Scanpix.
Blekinge

Mäklare vill ha betalt även när objekt inte säljs

Publicerat: fredag 10 februari kl 15:31 , Nyheter P4 Blekinge 3 kommentarer Dela

Sveriges fastighetsmäklare vill i framtiden även ta betalt även om villa eller bostadsrätten inte säljs.

Läs mer
Närbild på Thomas Deutgen. Foto: Marc Femenia/Scanpix.
Blekinge

Bleking skriver dansbandshistoria

Publicerat: fredag 10 februari kl 14:51 , Nyheter P4 Blekinge Dela

Journalisten Thomas Deutgen, bosatt i Mörrum, har fått uppdraget att skriva biografin om dansbandet Lasse Stefanz.

Läs mer
Föregående 1 2 Nästa

Lyssna

Senaste nyheterna Nyheter från SR Blekinge (3 min)
sänt: Söndag 12 februari 2012 kl 10:30
Nyheter P4 Blekinge
  • Sändningsarkiv
  • Poddarkiv (ladda ner mp3-filer)

Senaste ljudklippen

  • Brännberg: ”Vi orkade inte hela vägen” Brännberg: ”Vi orkade inte hela vägen” (1:20)
    Hästö IF förlorade bortamötet i handbollsallsvenskan mot topplagt VästeråsIrsta med siffrorna 28-30. Johan Brännberg var den bästa spelaren i Hästö med nio mål, å han säger så här efter matchen.
    Söndag 12 februari 2012 kl 08:11 (Nyheter P4 Blekinge)
  • Försvaret: ”Vi måste kunna öva” Försvaret: ”Vi måste kunna öva” (1:37)
    Försvaret jagar problem istället för lösningar. Det menar Blekninge offshore som vill bygga 700 vindkraftverk i Hanöbukten, men som fått tummen ned för andra gången. Anders Nilsson är projektör på Blekinge Offshore.
    Lördag 11 februari 2012 kl 08:15 (Nyheter P4 Blekinge)
  • "Det fungerade bra för mig och man blev inte hemmablind" "Det fungerade bra för mig och man blev inte hemmablind" (1:27)
    (SR Blekinge 2012-02-10) Rätt till helt införs nu i Karlskrona. Börje Dovstad (FP) kommunalråd i Karlskrona, Kommunals ombudsman Eva Strömqvist, undersköterskan Marie Thörnström intervjuas. Reporter: Fredrik Persson.
    Fredag 10 februari 2012 kl 14:22 (Nyheter P4 Blekinge)
  • "Vi säljer fem miljoner skinn på fyra dagar" "Vi säljer fem miljoner skinn på fyra dagar" (1:32)
    (P4 Blekinge 2012-02-10)Det råder just nu rekordpriser på minkskinn. Under den pågående pälsauktionen i danska Glostrup såldes exempelvis i onsdags skinn för över 56.000 kronor i sekunden. Torben Nielsen är chef för auktionen, som är världens största och han är förvånad över att skinnen säljer så bra. Reporter: Mikael Eriksson P4 Blekinge
    Fredag 10 februari 2012 kl 11:04 (Nyheter P4 Blekinge)
  • "Jag bestämde mig för att mäta torget" "Jag bestämde mig för att mäta torget" (0:58)
    (SR Blekinge P4 2012-02-10) Stortorget i Karlskrona är inte ett av norra Europas största torg. Mattias Paulsson, som mätt torget, intervjuas. Reportrar: Fredrik Persson, Daniel Kjellander, Jenny Lindeborg.
    Fredag 10 februari 2012 kl 10:59 (Nyheter P4 Blekinge)
  • Erik Billing: ”Kan inte förhindra att robotarna kommer” Erik Billing: ”Kan inte förhindra att robotarna kommer” (9:12)
    Erik Billing, doktor i datavetenskap, diskuterar en framtid allt mer fylld av robotar.
    Fredag 10 februari 2012 kl 10:36 (Nyheter P4 Blekinge)
Visa fler

Sök nyheter

Riksnyheter

"Hyresgarantin - ett misslyckande"

Reformen sjösattes 2007. Regeringens satsning på kommunala hyresgarantier för att hjälpa unga in på bostadsmarknaden har haft mycket liten effekt.

    "Måste ses som ett totalt misslyckande" Regeringen håller fast vid hyresgarantin trots kritik (1:35)
    Regeringens satsning på kommunala hyresgarantier för att hjälpa unga in på bostadsmarknaden har haft mycket liten effekt. Snart fem år efter att hyresgarantin infördes har fortfarande bara ett litet fåtal ungdomar haft nytta av den. Daniel Wohlgemuth, utredare på Ungdomsstyrelsen, säger att regeringen måste göra om systemet. Reportrar Per Shapiro och Mats Eriksson.
    Lördag 11 februari 2012 kl 10:10 (Ekot)
  • 10:24 Narkolepsidrabbade kräver livslång garanti
  • 10:24 Konservativa i USA kraftsamlar inför valet
  • 09:00 Ali Bongos parti vann valet i Gabon
  • 08:56 Tibetansk nunna brände sig i Kina
  • 08:53 Japans kejsare ska hjärtopereras
Till Ekot

Lokalt väder

Till vädret

Trafik & service

  • Trafikläget

    08:03 Väglag Risk för halka på grund av snöfall med inslag av underkylt regn

  • Vägarbeten

    Just nu inga arbeten.

  • Kollektivtrafiken

    Tåg, buss, flyg etc Inga större störningar inrapporterade.

  • Service

    Vatten, el, tele etc. Just nu inga stora störningar.

  • Planerade störningar

    Ingen information Just nu inga störningar.

Till trafik & service

Mest lyssnade

  1. Trädfällning 2 Trädfällning 2 (3:07)
    Trädfällning 2
    Torsdag 01 december 2005 kl 08:39 (Nyheter P4 Blekinge)
  2. Trädfällning 1 Trädfällning 1 (3:18)
    Trädfällning 1
    Torsdag 01 december 2005 kl 09:11 (Nyheter P4 Blekinge)
  3. "Vi måste acceptera samhället i Sverige" "Vi måste acceptera samhället i Sverige" (1:51)
    (SR Blekinge 2010-08-04) Folkpartiets ledare Jan Björklund vill skärpa skollagen så att rektorer ska kunna förbjuda slöja i skolan.
    Onsdag 04 augusti 2010 kl 17:13 (Nyheter P4 Blekinge)
  4. "Posten hotar med att sluta dela ut post" "Posten hotar med att sluta dela ut post" (0:45)
    (2011-05-26) Hyresgästföreningen i Sydöstra Sverige går nu till attack mot postens planer på att införa postboxar i alla trappuppgångar. Enligt Björn Johansson som är ordförande i Hyresgästföreningen har man inget emot själva boxarna, men frågan är vem som ska betala för dem? Reporter Mikael Eriksson.
    Torsdag 26 maj 2011 kl 11:51 (Nyheter P4 Blekinge)
  5. "Vi kan sätta i gång med tester efter semestern" "Vi kan sätta i gång med tester efter semestern" (0:22)
    Nu har forskare i Kalifornien hittat orsaken: De har dubbelt upp av en viss genvariant. Därmed kan man nu testa sig för att se om man är en av de män som har svårt att bli pappa och upptäcka problemet i tid, säger Outi Hovatta, fertilitetsforskare på Karolinska Institutet:
    Torsdag 21 juli 2011 kl 12:07 (Nyheter P4 Blekinge)

Senaste nytt

  • 08:05 BKC på väg mot slutspel
  • 07:49 Bortaförlust för Hästö IF
  • 07:47 Brutal misshandel i Krokås
  • 13:40 Kommunen går in när ideella krafter har sinat
  • 10:51 Ännu ovisst om bowlinghallen

Mer om...

Alla Karlshamnsnyheter , Alla Karlskronanyheter , Alla Olofströmsnyheter , Alla Ronnebynyheter , Alla Sölvesborgsnyheter , De kommer styra i din kommun , Nyheter program , Nyheter Thomas Deutingen Show , Sport Blekinge
Följ Eva Bergdahls blogg
Eva Bergdahl, 96 år, från Karlskrona lever nu i Thailand där hon stortrivs. Foto: Helena Gustafsson / Sveriges Radio, SCANPIX

96-åriga Eva Bergdahl från Karlskrona flyttade i september 2011 till Cha-am i Thailand. "Det är det bästa jag har gjort", säger hon. 

Med lite hjälp av sin son bloggar Eva här med sina egna ord.

Eva Bergdahls blogg
rss twitter facebook  ikoner
sedlar. Foto: Anders Wiklund/Scanpix.

Tipsa SR Blekinge!

Är du upprörd över något i din vardag? Sett något som du vill dela med dig av? 

Hör av dig till oss - hellre en gång för mycket.

Månadens bästa tips belönas med 1 000 kronor.

Läs mer om hur du tipsar
De senaste blåljusen
Blåljus. Grafik: Peder Broberg/SR Blekinge. Foto: Tomas Oneborg/Scanpix.

Här hittar du de senaste blåljusen och polisens trafikövervakning.

Till Blåljus

Radiosporten

2012-02-10 Zambias tränare Herve Renardoch lagkapten Christopher Katongo lägger bnlommor vid den plats där i stort sett hela det zambiska fotbollslandslaget förolyckades i en flygkrasch 1993. Foto: AP Photo/Francois Mori Foto: AP Photo/Francois Mori
fotboll - afrikanska mästerskapen

"Det var här som våra bröder dog"

1993 utplånades nästan hela Zambias landslag i en flygkrasch utanför Libreville i Gabon. I kväll kan staden bjuda Zambia på dess största fotbollstriumf när man möter Elfenbenskusten i finalen av Afrikanska mästerskapen.

  • 06:02 "Det var här som våra bröder dog"
  • 20:24 Milan-seger utan Zlatan på plan
  • 20:09 Mårts: "En jäkla bra hockeymatch"
  • 19:20 "Sverige kommer att föra spelet"
  • 18:59 Fasth: "Att möta Finland är grädden på moset"
Till Radiosporten

Sisuradio

  • 08:00 Esikoulupaikoista sotku Solnan ja Sundbybergin välillä
  • 07:20 Nuorisohallitus vaatii vuokratakuun uudistamista
  • 07:00 Jari Kurri: Suomi voittaa Ruotsin!

Kontakta oss

Hör av dig till oss! Använd formuläret här nedan. Bifoga gärna din e-postadress.

Liknande program

  • P4 Morgon Göteborg, Göteborg
  • P4 Jämtland kollar, Jämtland
  • Nyheter P4 Jämtland, Jämtland
  • Nyheter P4 Kalmar, Kalmar

Sajtkarta

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • العربية (arabiska)
  • Deutsch (tyska)
  • English (engelska)
  • Kurdî كوردی (kurdiska)
  • Meänkieli
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Sámi
  • Somali (somaliska)
  • Suomi
  • FLER KANALER

  • Alltid Nyheter
  • Din gata
  • Metropol
  • Minnen
  • P2 Klassiskt
  • P2 Musik
  • P2 Världen
  • P3 Star
  • P4 Melodifest
  • Radioapans knattekanal
  • SR C
  • TEMASIDOR

  • Dawit Isaak
  • Kultur
  • Vetenskap & miljö
  • Svensktoppen nästa
  • TJÄNSTER

  • Butiken
  • Berwaldhallen - konserthus
  • Digitalradion/DAB
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radioleaks
  • Support
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
  • Så använder vi "cookies"

  Välj version av den här sidan

  •  Full version av sverigesradio.se

    Den version av sajten som är avsedd för datorer.

  •  Byt till sajt för pekskärmar

    Sverigesradio.se anpassad speciellt för smarta mobiler och surfplattor.

  •  Byt till sajt för enklare mobiltelefoner

    För dig med en mobiltelefon utan pekskärm.

  • LYSSNA MED FLASH
  • LYSSNA UTAN FLASH
© Copyright Sveriges Radio 2012 | Ansvarig utgivare: Göran Eklund | Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 | Fler besöksadresser

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

  • Min radio Öppna Min radio för mer information om vad som spelas

  • För att lyssna i spelaren måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Välj kanal Välj bland 43 direktsända kanaler
    • P1
    • P2
    • P3
    • P4 Radiosporten
    • P4 Blekinge
    • P4 Dalarna
    • P4 Gotland
    • P4 Gävleborg
    • P4 Göteborg
    • P4 Halland
    • P4 Jämtland
    • P4 Jönköping
    • P4 Kalmar
    • P4 Kristianstad
    • P4 Kronoberg
    • P4 Malmöhus
    • P4 Norrbotten
    • P4 Sjuhärad
    • P4 Skaraborg
    • P4 Stockholm
    • P4 Sörmland
    • P4 Uppland
    • P4 Värmland
    • P4 Väst
    • P4 Västerbotten
    • P4 Västernorrland
    • P4 Västmanland
    • P4 Örebro
    • P4 Östergötland
    • Din gata
    • Metropol
    • Minnen
    • P2 Klassiskt
    • P2 Musik
    • P2 Världen
    • P3 Star
    • P6
    • Radioapans knattekanal
    • SR C
    • SR Sápmi
    • SR Sisuradio
    • Alltid Nyheter
    • P4 Melodifest
    Stäng
  • Eget fönster Öppna spelaren i popup-fönster
  •   Minimera spelaren
  • Spelaren finns i eget fönster  
  • Spelaren finns i ett annat fönster
 

Sändningsarkivet    Poddarkivet/MP3

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • E-post

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • E-post

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Bädda in ljudet Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög