Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Nyheter

Lyssnarnas egna bilder av trasiga vägar

Uppdaterat: måndag 6 maj kl 15:34 (publicerades måndag 6 maj kl 13:28) , Nyheter P4 Västerbotten

P4 Västerbotten har idag efterlyst lyssnarnas bilder och berättelser när det gäller trasiga vägar. Tage Staflund i Skellefteå skickade in en bild som visade den sönderspruckna väg han kör mellan Frostkåge/Ostvik och Östanbäck norr om Skellefteå. 
– Under helgen har någon kreativ person stoppat plogpinnar i sprickorna, berättar han för oss idag.

Läs mer Lyssnarnas egna bilder av trasiga vägar

Se P4 Västerbottens egen Harlem shake

Publicerat: fredag 22 februari kl 08:43 , Nyheter P4 Västerbotten

Harlem shake har tagit webben med storm. Över 10 000 olika versioner har laddats upp på Youtube, allt ifrån brandmän, militärer till nyhetsankare och nu radiokanaler. Se P4 Västerbottens egen Harlem shake - Norrland style, ovan, och via länken nedan hittar du fler SR-redaktioners versioner.

Läs mer Se P4 Västerbottens egen Harlem shake

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du kontakta oss på vår supportsida.

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: