Regina Karlsson är handledare för en föräldrautbildning i Borlänge, som heter Connect. Den utbildningen har man glädje av i sin relation med partnern också, tipsade Regina.
"Hmm - vad är det som är på gång?" "Hmm - vad är det som är på gång?" (18:41) Regina Karlsson, handledare för Connect - föräldravägledning Måndag 18 mars 2013 kl 13:39 (P4 Dalarna Förmiddag)
"Är det nånting jag har missat här?" "Är det nånting jag har missat här?" (10:49) Regina Karlsson, handledare för Connect Måndag 18 mars 2013 kl 13:39 (P4 Dalarna Förmiddag)
Gittan Lokgård i Leksand arrangerar aktiviteter för barn och föräldrar i naturen året runt under rubriken "Nära naturen". Hon gästade programmet och berättade hur och varför:
Söndagen den 17 mars är det dags igen för Barnens Skidspel på Lugnet i Falun, som inledning på skidspelsveckan. Flera tusen människor, barn och vuxna, väntas välla in på skidstadion. På torsdag väntar sedan invigningen av Svenska Skidspelen och då är eliten på ingång till spåren.
Skidspelsgeneralen Anki Kjellberg kom till Centralen för att berätta mer.
Skidspelen Skidspelen (7:13) Skidspelsgeneralen Anki Kjellberg berättar om Barnens Skidspel och Svenska Skidspelen i Falun. Fredag 15 mars 2013 kl 14:17 (P4 Dalarna Förmiddag)
Magnus Stålberg har läst och tipsar om den femte och sista boken om polisen Gunnar Barbarotti: Styckerskan från Lilla Burma:
"Det är inte så blodigt som det låter" "Det är inte så blodigt som det låter" (10:51) Magnus Stålberg tipsar om Håkan Nesser: Styckerskan från Lilla Burma Onsdag 13 mars 2013 kl 11:27 (P4 Dalarna Förmiddag)
Lyssnarna tipsade om olika typer av både rengöringsmedel och hygienprodukter. Om man gör det själv så har man koll på vad som är i flaskan, och man slipper kemikalier som kanske är skadliga för både människor och natur:
Ansiktsrengörning med ricinolja och bikarbonat ..alldeles alldeles underbart. Man tar en tesked ricinolja och en tesked bikarbonat och rör ihop. Sedan masserar man in blandningen i huden i ansiktet - inte för nära ögonen
1/2 dl turkisk yoghurt ca 2 msk kakao 2 msk honung 1 msk olivolja Gör så här: Blanda ingredienserna använd gärna flytande honung och applicera på ansiktet. Låt sitta 15 minuter.
Schampo: kombinera 1 msk . bakpulver och 1 kopp varmt /hett vatten i en mätglaset . Rör tills blandningen är kristallklart . Det ska se ut exakt som vatten . Ändra aldrig förhållandet mellan vatten och bakpulver ! Häll blandningen i en gammal flaska av något slag och använda direkt. Det är verkligen så enkelt. Och det fungerar .
P4 Dalarna Förmiddag i Sveriges Radio, programmet som bland annat handlar om livsstil, hälsa, mat, djur och natur. Programledare: Jon Norberg och Johan Thorén.
Dalatoppen hör du i P4 Dalarna Förmiddag varje torsdag mellan 11:00-12:00. Här kan du också läsa hur du ska göra för att skicka in DIN låt till Dalatoppen.
Till Sök & Finn kan du varje fredag ringa för att leta efter saker. Allt från kurbitsmålade träskor till vänstersvängda dass-dörrar, alla telefonsamtal är välkomna!
Det är alltid roligt när någon inte kan hålla sig för skratt eller när något oväntat händer. Gänget bakom P4 Dalarna förmiddag har varit med om många grodor, här hittar du ett axplock.
I programpunkten "Jag var där" i P4 Dalarna Morgon så efterlyser vi varje fredag en lyssnare som ska på ett visst evenemang kommande helg, och som kan recensera det hela på måndagen efter. Lyssna på P4 Dalarna Morgon på fredagar så kanske DU blir vår nästa recensent.
Anders Timell om kärleken till en sommarklassiker. KarlavagnenAnders: "Ett sätt att visa brudarna att man dög" (4:43) Anders Timell berättar i Karlavagnen om att hans favoritsommarsport är "burken" - en form av kurragömma. Programledare: Christian Olsson, bisittare: Yannick Tregaro Onsdag 12 juni 2013 kl 22:31 (Karlavagnen)
Här är plagget som allt fler vill ha på stranden. P4 Hela SverigeTankini populärt som badplagg: "Har ökat kollosalt mycket" (4:35) (P4 Halland) Reportern David Spånberger försökte klura ut vilket badmode som lockar hallänningen. Och enligt butiksförsäljaren Ingela Christoffersson är badlinnen, så kallade tankinis, något som blivit allt mer populärt de senaste åren.
Medverkande: Ingela Christoffersson. Reporter: David Spånberger/Sveriges Radio. Fredag 14 juni 2013 kl 17:47 (Hallandsekot)
P4 Dalarna bloggar
P4 Dalarnas kanalchef Anna Gullberg och webbredaktör Helena Broström bloggar.
Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.
Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du kontakta oss på vår supportsida.
Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar
Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.