Metropol 93,8

Vi älskar Stockholm

Metropol med Dejan och Maria

Morgonens tema: mardrömsresor!

Onsdag 19 juni 2013 kl 09:55 Kommentarer

Imorse var temat mardrömsresor och Dejan fick besök av Sia som 2011 gjorde en fotbollsresa till Milano som avslutades som en mardröm...
Sia om fotbollsresan till Milano som blev en mardröm Sia om fotbollsresan till Milano som blev en mardröm (6:12)
Imorse snackade Dejan om mardrömsresor och Sia gästade och berättade om en fotbollsresa han gjorde till Milano som visade sig bli lite utav en mardröm.
Onsdag 19 juni 2013 kl 10:01 (Metropol 93,8)

Här nedan kan du läsa några av lyssnarnas mardrömsresor:

Läs mer Morgonens tema: mardrömsresor!

Metropol med Sanna och Rasmus

Sommaren i Stockholm city!

Tisdag 18 juni 2013 kl 15:10 Kommentarer

Idag snackar Rasmus och Sanna om olika saker som händer för unga i Stockholm i sommar. På Södertörns Sommarhögskola pågår just nu ett projekt för att inspirera unga att plugga vidare. Rasmus åkte dit och träffade några av eleverna som valt att plugga på sitt sommarlov och Jojo, en av mentorerna där:
"Vi vill få de här eleverna att förstå att alla har en chans att bli någonting" "Vi vill få de här eleverna att förstå att alla har en chans att bli någonting" (9:00)
Idag snackar Rasmus och Sanna om olika saker som händer för unga i Stockholm i sommar. På Södertörns Sommarhögskola pågår just nu ett projekt för att inspirera unga att plugga vidare. Rasmus åkte dit och träffade några av eleverna som valt att plugga på sitt sommarlov och Jojo som är mentor där.
Tisdag 18 juni 2013 kl 15:35 (Metropol 93,8)

Och Sanna fick besök i studion av Dream Camps Lawen Redar och Popkollos Maria Johansson för att höra mer om kollo helt enkelt!

Metropol med Dejan och Maria

Tomas gjorde drömresan till Australien!

Tisdag 18 juni 2013 kl 09:45 Kommentarer

Imorse snackade Dejan om drömresor och därför bjöd han in Tomas Svensson som precis kommit tillbaka till Sverige efter två år i Australien!

Metropol med Dejan och Maria

Maria kollar in Långholmen

Tisdag 18 juni 2013 kl 08:45 Kommentarer

Marias turistande i Stockholm fortsätter! Idag fick hon välja mellan Årsta, Liljeholmen eller Finntorp och valet föll på Långholmen!

Metropol med Sanna och Rasmus

Vad är det som får oss att älska en viss typ av musik och ogilla en annan?

Måndag 17 juni 2013 kl 14:30 Kommentarer

Idag handlar hela eftermiddagen om musiksmak! Varför gillar man den musik man gillar? Varför ogillar man en annan stil? Hur skapar musik känslor i oss? Rasmus gav sig ut till Tom Tits i Södertälje där det just nu pågår en utställning som heter Music And Emotions. Där försökte han finna svaret på våra frågor och träffade artisterna Alina Devecerski och Moneybrother!
Moneybrother: "Musik och stil har alltid suttit ihop så mycket!" Moneybrother: "Musik och stil har alltid suttit ihop så mycket!" (12:29)
Idag handlar hela eftermiddagen om musiksmak! Varför gillar man den musik man gillar? Varför ogillar man en annan stil? Hur skapar musik känslor i oss? Rasmus har gett sig ut till Tom Tits i Södertälje där det just nu pågår en utställning som heter Music And Emotions för att finna svaret på sina frågor där han träffar bl.a Alina Devecerski och Moneybrother!
Måndag 17 juni 2013 kl 15:17 (Metropol 93,8)

Rasmus träffade också pianisten och hjärnforskaren Fredrik Ullén som bland annat fick svara på frågan varför vi gillar en viss typ av musik.

Metropol med Dejan och Maria

Maria upptäcker Stockholm!

Måndag 17 juni 2013 kl 09:20 Kommentarer

Eftersom Maria är relativt ny i Stockholm så kommer hon under sommaren att åka till platser som man sällan hör om i media och som hon själv aldrig varit på. Imorse skickade Dejan henne till Hjorthagen men trots att det ligger typ fem minuter från Radiohuset så visade det sig vara väldigt svårt för henne att hitta dit...

Passa boken / Metropol med Sanna och Rasmus

Books and Grill - Music and Chill!

Under fredagen avslutade vi vår satsning Passa boken med FEST! Mellan 14.00-17.00 fanns vi i Rålis och grillade, passade böcker och hängde med våra lyssnare medan Sanna och Rasmus sände live! Först kom spöregnet men sen kom strålande sol och det blev riktig dansfest! En fett lyckad avslutningen på en lyckad satsning! Tacka alla som kom och alla som deltagit i Passa boken! Vill du höra hur det lät i Rålis? Lyssna här: Books and Grill-sändningen Metropol med Sanna Bråding 20130614 14:00 (180 min)
sänt: Fredag 14 juni 2013 kl 14:00

passa boken

TACK TILL ALLA ER SOM TÖMDE BOKHYLLORNA!

Fredag 14 juni 2013 kl 11:00 Kommentarer

Det har passats och lästs böcker i flera veckor. Hundratals karaktärer och öden har delats mellan Metropols lyssnare och kändisar. Idag avslutar vi Passa boken-satsningen men läsningen fortsätter! Kolla in bildspelet för att se bara ett fåtal av alla de böcker vi förmedlat ut till er lyssnare!

Metropol med Dejan, Gurgin och Maria

Lyssnaren Martin bidrar med fotboll, grill och tändvätska till festen!

Fredag 14 juni 2013 kl 09:30 Kommentarer

Idag är det dags för den stora Books and Grill - Music and Chill-festen som vi håller i Rålis! Sanna och Rasmus sänder live direkt därifrån mellan 14-17 och på plats är alla Metropol-peeps och vi vill att alla lyssnare ska komma! Imorse hörde lyssnaren Martin av sig och sa att han ville bidra med stuff till festen, så Maria drog hem till hans familj och hämtade grejerna:

Metropol med Sanna Bråding

Million Stylez live i Metropol!

Torsdag 13 juni 2013 kl 15:30 Kommentarer

Million Stylez är en av Sveriges största artister inom reggae och Dancehall och kom som en explosion med sin super hit Miss Fatty för 7 år sen och sedan dess har han slagit stort i bland annat Tyskland. Ikväll har han singel- och videorelease här hemma i Sverige men innan dess var han förbi hos Sanna Bråding och bjöd på ett livegig!


Senaste programmen

Metropol programbild

Metropolmusik

igår 20:00

Metropol 93,8 - din stockholmskanal i Sveriges Radio som spelar musiken du älskar och tar upp intressanta och smarta ämnen! Allt serverat med sjukt mycket kärlek!

Läs mer

Mest lyssnat

Passa boken

Läs allt om vår Passa boken-satsning här!

Följ oss på

Kontakta oss

Hör av dig till oss! Använd formuläret här nedan. Bifoga gärna din e-postadress.