Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Brunchrapporten

- osaklig och partisk radio

Programmet slutade sända 30 december 2011
Henrik Torehammar och Emmy Rasper - programledare för Brunchrapporten.

"Nu håller min bäbis på att somna in"

Publicerat: fredag 30 december 2011 kl 13:02 32 kommentarer

Henrik Torehammars avskedstal till Brunchrapporten.
"En röst som fick - citat - "folk att skära sig i armarna."" "En röst som fick - citat - "folk att skära sig i armarna."" (3:06)
Avslutningsvis: Henrik Torehammars avskedstal till Brunchrapporten.
Fredag 30 december 2011 kl 14:59 (Brunchrapporten )

Ett högst personligt farväl:

Brunchrapporten är min bäbis. Nu håller min bäbis på att somna in.

Det låter förmodligen pretentiöst och överdrivet, men tillåt mig vara precis så högstämd och känslosam som jag vanligtvis hånat Foppa eller Birro för. I det här programmet.  Jag ska göra det som jag varit sämst på - att vara allvarlig

Det är helt fantastiskt att för göra det man älskar som jobb. Det är ett privilegium.

Det borde vara en rättighet för alla att få göra något som man är stolt över som man brinner för. För mig vid 31 års ålder är det första gången så det känns speciellt.

Brunchrapporten har varit min bäbis. Som snabbt växyte upp och provocerade bara på hur det lät.

För mycket dialekt, för snabbt, för mycket engelska ord, kvasiintellektuellt, kändisfixerat, självupptaget. En röst som fick folk citat: "att skära sig i armarna" tack internet för den.

Ja. Brunchen var ett bögigt barn.

För brunchrapporten bråddes ju på mig.

Den här sortens radio är så personlig - det kan vara fantastiskt, jag bjuder på mig, gör allt för att du ska lyssna, du får bestämma hur jag ser ut i ditt huvud å vi kan bli jättebra kompisar utan att någonsin ha träffats.

Men gillar du inte vad du hör så är du ju faktiskt mig som du inte gillar

Jag har en personlighet som inte går att tycka om. Den ekvationen höjer insatsen.

Så Brunchen gjorde som bögar alltid gjort - byggde allianser. Med tjejerna och nördarna. Nördarna som kanske var mobbade på skolgården men nu har makten.

Vi blev journalisternas och politikernas bästis, och när grabbarna i fabrik stängde av laddade bloggtjejerna ner podcasten.

Och som ett lite osäkert tonnishomo med bekräftelsebehov vässade Brunchen tungan och vara redo att riva ner allt - för vi visste att vi ändå var på den rätta sidan. För rationalitet, för skratt, för emosarna!

Så klart gick det till överdrift i raseri mot östs ryska björnar eller homogaysens slampighet.

Läs mer "Nu håller min bäbis på att somna in"

"Hon frågade Brunchaborten!?"

Publicerat: fredag 30 december 2011 kl 12:36 Kommentera

I vårt sista program lever vi upp till våra ideal: transparens, mediekritisk självanalys...eller så kan vi kalla det för narcissistiskt navelskåderi. Men för att ta reda på vad Brunchrapportens själ och kärna bestått av bjöd vi in vår förra producent och en av programmets grundare - Eskil Larsson och Emmy Rasper.
"Varför dör saker vid dina fingertoppar?" "Varför dör saker vid dina fingertoppar?" (6:46)
Eskil Larsson och Emmy Rasper om Brunchrapportens kärna.
Fredag 30 december 2011 kl 14:47 (Brunchrapporten )

Bokhoran och kulturskribenten recenserar Brunchen

Publicerat: fredag 30 december 2011 kl 12:33 2 kommentarer

Vi tittar tillbaka på visionen för "It's Britney, bitch!" som arbetsnamnet för Brunchrapporten var en gång i tiden, och försöker förstå vad det egentligen blev av det här programmet. Bokhoran Johanna Ögren och Expressens kulturskribent Gunilla Brodrej är med oss och säger sitt.
"Det var metadonet du fick ta här!" "Det var metadonet du fick ta här!" (8:47)
Vi tittar tillbaka på visionen för "It`s Britney, bitch!" som arbetsnamnet var, och försöker förstå vad det egentligen blev av det här programmet. Bokhoran Johanna Ögren och Expressens kulturskribent Gunilla Brodrej kommer hit och recenserar.
Fredag 30 december 2011 kl 15:04 (Brunchrapporten )

"Kommer sakna hans otroligt härliga fjolliga stämma"

Publicerat: fredag 30 december 2011 kl 11:52 6 kommentarer

Här kan ni lyssna på fina kondoleanser och en och annan anekdot från våra brunchvänner. Stort tack till: Rakel Chukri, Hans Schimoda, vår kära lyssnare Digitalmannen, Barbro Hedvall, Amanda Lövkvist och Kristin Lundell som har bidragit med fina ord. Och självklart ett jättestort tack till andra andra brunchvänner, bekanta och experter som har varit med oss genom åren!
"Har alltid känt mig smartare och sexigare av att lyssna" "Har alltid känt mig smartare och sexigare av att lyssna" (2:55)
Kondoleanser från våra brunchvänner och en och annan anekdot.
Fredag 30 december 2011 kl 11:57 (Brunchrapporten )

Brunchrapporten - R.I.P (2008-2011)

Publicerat: torsdag 29 december 2011 kl 12:47 25 kommentarer

På fredag sänds det sista avsnittet av Brunchrapporten. Det har varit tre fantastiska år. Men nu är det dags för nya program (ni kommer märka snart). Stort tack till er lyssnare som har tyckt, kommenterat, kritiserat och spridit kärlek.

Kärlek och respekt!

/Henke T, Emmy, Ida, Gunnar, Hanna, Erik, Eskil och Sonja

Hur extremt är nyhetsåret 2011?

Publicerat: torsdag 29 december 2011 kl 12:09 Kommentera

Nu är det årskrönikornas tid . Och 2011 har varit ett fläskigt nyhetsår. Arabiska våren med fallna diktaturer, valutakollaps, skuldberg, vattenmassor, tsunamis, härdsmältor i Fukushima, Bin Laden blev ihjälskjuten, Kim Jong Ill trilla av pinn, galen norsk högerextremist tappade spelkulorna helt i Norge, Londonupploppen, Gaddafi sköts ihjäl, Amy Whinehouse hoppade in i 27 club, Kungen har haft det rövigt...Kan detta vara ett rekord-nyhets-år? Eller är det bara som Vickan säger Vickan säger (0:02)
Victoria om 2011
Torsdag 29 december 2011 kl 12:27 (Brunchrapporten )
? Aftonbladets Lasse Anrell är med oss och reder ut!

Vad minst ni mest från nyhetsåret 2011?
Nyhetsåret 2011 del 1 - "Om nyheter vore friterade skulle jag ha hjärtinfarkt" Nyhetsåret 2011 del 1 - "Om nyheter vore friterade skulle jag ha hjärtinfarkt" (3:21)
Nu är det årskrönikornas tid - rekord i antal fallna diktaturer, i valutor som kollapsat, i skuldberg, i vattenmassor, tornadors, kalla och milda vintrar - och då har vi inte ens nämnt - Bin laden, tsunamis eller Amy Winehouse. Kan detta vara ett rekord-nyhets-år?
Torsdag 29 december 2011 kl 12:59 (Brunchrapporten )

Nyhetsåret 2011 del 2 "Victoria blir lebba - det skulle vara en bra grejj!" Nyhetsåret 2011 del 2 "Victoria blir lebba - det skulle vara en bra grejj!" (5:53)
Nu är det årskrönikornas tid - rekord i antal fallna diktaturer, i valutor som kollapsat, i skuldberg, i vattenmassor, tornadors, kalla och milda vintrar - och då har vi inte ens nämnt - Bin laden, tsunamis eller Amy Winehouse. Kan detta vara ett rekord-nyhets-år?
Torsdag 29 december 2011 kl 14:42 (Brunchrapporten )

/Erik

Åkesson-pjäs anklagas för att vara propaganda

Publicerat: torsdag 29 december 2011 kl 11:14

Region Skåne och Statens kulturråd ger en teaterpjäs om Sverigedemokraternas partiledare Jimmy Åkesson över en halv miljon kronor i stöd.  "Detta är propaganda!" - menar Hans-Olof Andersson, Sverigedemokrat i Region Skånes kulturnämnd. Men vad är skillnaden mellan politisk teater och propaganda? Vi pratar med professor Tomas Forser som hjälper oss förstå.
"All bra teater är politisk. All politisk teater är dålig" "All bra teater är politisk. All politisk teater är dålig" (7:18)
Sverigedemokraterna är arga över att skattepengar finasierar en pjäs om dom - var går skillnaden mellan politisk teater och propaganda?
Torsdag 29 december 2011 kl 14:44 (Brunchrapporten )

/Gunnar

Hur hanterar man ett avslut?

Publicerat: torsdag 29 december 2011 kl 10:38

Det började som en satsning i P3 på ett helt nytt format; talkshowen för den unga, smarta publiken. Tre år senare går det i graven. Imorgon sänds det sista avsnittet av Brunchrapporten. Men hur ska vi hantera det? Psykologen Anna Karlstedt ger oss en axel att gråta mot.
"Det är som att man blivit dumpad och inte fungerar" "Det är som att man blivit dumpad och inte fungerar" (8:33)
Näst sista programmet - vi går till psykologen för att få lära oss säga adjö och få lite closure.
Torsdag 29 december 2011 kl 14:45 (Brunchrapporten )

Jordfest i Pyongyang - Kim är död, leve Kim

Publicerat: onsdag 28 december 2011 kl 12:45 1 kommentar

Ända sedan det offentliggjordes att Kim Jong Il är död har det spelats lågmälda musikstycken på nordkoreansk TV och den avlidne diktatorn har även legat på lit de parade  i Kumsusanpalatset . Men idag var det dags för begravningen . Tusentals nordkoreanska medborgare samlades i ett snötäckt Pyonyang för att hedra Kim Jong Il. Bilderna är lite spännande, lite rörande och på samma gång ganska absurda. Asienkorrenspondent  David Carlqvist  hjälper oss nominera det mest rörande och det mest absurda under Kim Jong Ils begravning: "Hur kan vara så bedrövad över att en diktator har gått och dött?" "Hur kan vara så bedrövad över att en diktator har gått och dött?" (3:59)
En rapport från Kim Jong Ils begravning - det mest absurda - och om det finns något som känns genuint i en diktatorbegravning?
Onsdag 28 december 2011 kl 16:25 (Brunchrapporten )

/Gunnar

Vill Aron Etzler jämföras med Per Schlingmann?

Publicerat: onsdag 28 december 2011 kl 12:33 1 kommentar

Flammans  chefredaktör Aron Etzler  tippas bli vänsterpartiets nästa partisekreterare. Detta kommenteras av vänsterns partiledarkandidat Jonas Sjöstedt som: "Han kan bli Vänsterpartiets svar på Per Schlingmann".  Komplimang eller förolämpning för en vänsterman? Vi har med oss Aron i studion för att få svar!

/Erik

Dagens sidekick: Ulrica Schenström

Publicerat: onsdag 28 december 2011 kl 12:08

I dagens Brunchrapporten gästas Henrik Torehammar  av Ulrica Schenström . Tidigare statssekreterare i statsrådsberedningen och presschef för Moderaterna. Nu är hon senior rådgivare på en PR-byrå och jobbar med krishantering, medierådgivning och public affairs. Något som Socialdemokraterna  kan behöva - Ulrica ger sossarna tre steg ut ur krisen: "Det här är extremt svårt för Socialdemokraterna att ta in" "Det här är extremt svårt för Socialdemokraterna att ta in" (7:44)
Igår kom nya dystra siffror för sosarna. Vi låter dagens gästsidekick Ulrica Schenström använda sina "mad political communication skillz" för att, lite otippat, hjälpa dem.
Onsdag 28 december 2011 kl 13:11 (Brunchrapporten )

Henrik ägnar sina tankar åt de svenska journalisterna i Etiopien . Åt deras möjlighet att bli fria ödmjukhetsvägen, är det något som Carl Bildt kan hjälpa till med? Eller är han fast i rollen som  "A medium sized dog with a big dog attitude" "A medium sized dog with a big dog attitude" (5:21)
Efter beskedet om att svenska journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson dömts till 11 år för terrorbrott i Etiopien funderar Henrik Torehammar över hur det ska gå om Sverige tvingas be Etiopien att benåda svenskarna.
Onsdag 28 december 2011 kl 12:50 (Brunchrapporten )
?

/Gunnar

Annie gör en Mona vid Saab-besök

Publicerat: tisdag 27 december 2011 kl 12:58 3 kommentarer

Anne Lööf har en dyr väska! Det var under förra veckan när Saab i Trollhättan fick besök av Sveriges näringsminister Annie Lööf som det "avslöjades". Annie var där med anledning av företagets konkurs . Enligt Expressen hade hon en dyr handväska på armen! Hela 33 procent dyrare än Monas "skandal"-handväska för 6000 kronor. Vi pratar med modejournalist Salka Hallström Bornold och tar reda på om det är mer okej att bära en dyr väska om man är centerpartist.

"Dyra väskor är mer etiska än billiga men det verkar inte ens Mona veta" "Dyra väskor är mer etiska än billiga men det verkar inte ens Mona veta" (8:25)
Modeexperten analyserar uppståndelsen kring Annie Lööfs dyra handväska som hon hade med sig för att träffa arbetslösa SAAB-anställda
Tisdag 27 december 2011 kl 12:42 (Brunchrapporten )

/Gunnar

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: