Freak out med 70-80 tal
Vi tar förra veckans koncept ett steg längre och går från 70 till 80 tal. I första timman freakar vi ut med Chic och Donna Summer och Cool & the Gang skall få bjuda på en megamix som heter duga. Earh Wind & Fire turnerar fortfarande och vi kollar var dom spelar ikväll förutom hos mig. Sen är det hög till för 80 talet med Nick Kamen och Pet shop Boys. Det är även dags för lite nytt, bl.a. premiär för en ny remix från Robyn Dancin´ on my own
Dansen som förstörde ungdomen
60-talet hänger kvar i första timman då du kan höra vad president Eisenhower sa 1958 om The Twist Dansen som förstörde ungdomen genom att var alltför sexig ( ha ha ) dom skulle bara veta hur det ser ut idag på rapartisternas videos. Sen tar vi hissen i andra timman upp till 70 talet och tar fram några sällan hörda klassiker. Going back to my roots är bara förnamnet. Det blir inte bara disco. Frossa i Deep Purple och Foreigner.
Hits of the 60´s
Nu har det varit så mycket sommarmusik i DJ Clabbe så det är dags att gå tillbaks till rötterna och påminna oss själva var all musik kommer ifrån egentligen. 50 och 60 talet, Pop och Rock!
Jag har kastat mig villt i samlingarna och hittat ett par timmar kalasmusik från den gamla goda tiden innan datorerna tog över i studion. Några tidstrogna nyinspelningar låter lite fylligare så Olsen Brothers är välrepresenterade. Bugg och Twistvarning är utfärdad.
/Claes
Hjärnkoll
Ja – vem vet egentligen hur det ser det ut inne i DJ Clabbes hjärna när jag sitter där vid mixerbordet och väljer nästa låt. Det är ju ett faktum att när det bara är 30 sekunder kvar så måste belutet komma... skall jag mixa in en ny i takten som stämmer någorlunda eller skall jag bryta av helt med något annorlunda än det som spelas nu. Beslutsvägarna är nu ett ämne för psykoanalys. Hur kommer jag på att ta faram Juliette och Jonathan med Lotta Engberg till exempel. Svaret ges av dig själv som amatörpsykolog i veckans mycket schizofrena program.
/Claes
Lyssna
Kontakta Clabbe
Har du frågor, önskemål eller synpunkter - mejla till djclabbe@sr.se
