Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Medieormen

Journalistik 3.0 - Medieormen ömsar skinn

Medieormen
PAKETERING

Martin Bentancourt: Presentpappersgenerationen

Publicerat: kl 10:32 , Medieormen Kommentera

YTA VS DJUP. SR Metropols Martin Bentancourt försökte häromdagen se filmen Deer Hunter från 1978, men bara somnade. Efter mycket kaffe och på tredje försöket tog han sig igenom den Oscarsbelönade kvalitetsrullen och insåg att något allvarligt hänt med hans generation. Den har förvandlats till rastlösa säljare och konsumenter som har blicken på presentpappret och inte tar sig tid för fördjupning.

Läs mer Martin Bentancourt: Presentpappersgenerationen

NÄTKULTUR

Jack Werners nätsnackisar: Rage comics, tandkrämstroll & Obamastöd till homoäktenskap

Publicerat: måndag 14 maj kl 15:25 , Medieormen Kommentera

NÄTKULTUR. För den som intresserar sig för jämlikhet och samhälleliga attitydförändringar har denna vecka varit fylld till bredden av tidstecken. Den stora rubriken är naturligtvis amerikanska presidenten Barack Obamas stöd av äktenskap mellan samkönade, såväl uttalat i en ABC-intervju som på presidentens egna Instagramkonto. Den mindre men betydligt mer konkreta är staten North Carolinas nyinförda lag som effektivt förbjudit detsamma. Båda har fått en uppsjö reaktioner.
    Om detta och mycket annat, som tandkrämstroll, rage comics och små filmkritiker, handlar veckans nätsnackisar. Och som vanligt är dessa signerade Jack Werner - sociala medier-korrespondent på Alltid Nyheter.

Läs mer Jack Werners nätsnackisar: Rage comics, tandkrämstroll & Obamastöd till homoäktenskap

JOURNALISTERS ÅSIKTER

Mats Svegfors: Kent Asp drar fördomsbemängda slutsatser om journalisters politiska sympatier

Publicerat: torsdag 10 maj kl 09:30 , Medieormen Kommentera

JOURNALISTERS POLITISKA ÅSIKTER. Göteborgsforskaren Kent Asp säger två saker om journalister i allmänhet och journalister i public service i synnerhet. Dels säger han i en ännu icke publicerad uppsats att journalister är miljöpartister (42 procent i allmänhet, 54 respektive 52 procent i Sveriges Radio och SVT). Dels säger han i en intervju för Agenda i SVT att detta påverkar deras journalistik vilket innebär att miljöpartiet särbehandlas positivt i valrörelsejournalistiken.
   Sveriges Radios vd Mats Svegfors är skeptisk till såväl undersökningen som undersökningsresultatet.

Läs mer Mats Svegfors: Kent Asp drar fördomsbemängda slutsatser om journalisters politiska sympatier

PUBLIC SERVICE

Jean-Paul Philippot: Nordisk public service - en viktig demokratisk förebild som måste värnas

Publicerat: onsdag 09 maj kl 09:54 , Medieormen Kommentera

PUBLIC SERVICE. Den Europeiska radio- och tv-unionen (EBU) har drygt 85 nationella medieorganisationer som medlemmar från 56 länder i och runt Europa. Den har representerat och tjänat sina medlemmar i mer än 60 år och främjar de värden och den särart som kännetecknar public service-media i Europa och runt om i världen. Som ordförande för EBU är jag stolt över vår union och dess historia och inom den kontexten uppskattar jag särskilt den starka public service-tradition som har funnits i de nordiska länderna och särskilt då i Sverige.
   Jean-Paul Philippot besöker Sverige under Radio Assembly , som äger rum i Stockholm denna vecka, och vill i ett inlägg på Medieormen särskilt uppmärksamma den besvärliga situationen för public service i Europa.

Läs mer Jean-Paul Philippot: Nordisk public service - en viktig demokratisk förebild som måste värnas

TWITTERCENSUS

Helena Sahlén: Twitter växer på bredden

Publicerat: onsdag 09 maj kl 14:09 , Medieormen Kommentera

TWITTERCENSUS. Hur viktigt är egentligen mikrobloggen Twitter i Sverige? I radio, tv och tidningar nämns mikrobloggen allt oftare, men frågan är hur befogat det är. Intellecta presenterade igår sin andra folkräkning på Twitter, Twittercensus2012 (pdf) . Den visar att mikrobloggen växer, men att den fortfarande är liten.
    Helena Sahlén är samordnare för sociala medier på Sveriges Radio och tycker att Twitter trots sin litenhet är att räkna med.

Läs mer Helena Sahlén: Twitter växer på bredden

DATAJOURNALISTIK

Jens Finnäs: Fem hack – fem lärdomar

Publicerat: tisdag 08 maj kl 13:00 , Medieormen Kommentera

DATAJOURNALISTIK. Journalister, programmerare och grafiker från flera av landets största redaktioner gick i helgen en 24 timmar lång brottningsmatch med tusentals rader av data från Stockholms stad i Sveriges första journalistisk hackathon .
Helgen resulterade i fem presentationer. Och fem lärdomar som hela branschen kan ta till sig.
   Jens Finnäs deltog som arrangör och lagmedlem i Team SR. Det här är hans rapport.

Läs mer Jens Finnäs: Fem hack – fem lärdomar

TEKNIK & MEDIEETIK

Susanne Wigorts Yngvesson: Blir journalistiken osmartare med smarta telefoner?

Publicerat: tisdag 08 maj kl 10:40 , Medieormen Kommentera

TEKNIK & ETIK. Hur påverkas journalister av den digitala tekniken? Blir de mindre moraliska och mer själviska? En studie om sociala medier och smarta telefoner ger anledning att fundera över hur man inom journalistiken använder olika digitala verktyg. Kanske är det så att journalister, liksom andra, gömmer sig bakom tekniken för att slippa ta moraliskt ansvar. Hellre citera en tweet eller återge ett Facebookinlägg än att slösa tid med att träffa personen för en intervju? Vad gör det med journalistiken?
   Dessa frågor ställer sig Susanne Wigorts Yngvesson, lektor i etik på Teologiska högskolan i Stockholm.

Läs mer Susanne Wigorts Yngvesson: Blir journalistiken osmartare med smarta telefoner?

NÄTKULTUR

Jack Werners nätsnackisar: RIP MCA, RIP söta björnen, seglivat Pirate Bay, återuppstånden HD

Publicerat: måndag 07 maj kl 16:25 , Medieormen Kommentera

NÄTKULTUR. Leve nätkulturen, även om veckans snackisar tragiskt nog rymmer en hel del död.
   Alltid Nyheters sociala medier-korrespondent Jack Werner rapporterar om den gångna nätveckans glädje och sorg, listar bilderna och Youtubeklippen alla snackar om samt har intervjuat grundaren för nätkulturkonferensen ROFLCon – Tim Hwang.

Läs mer Jack Werners nätsnackisar: RIP MCA, RIP söta björnen, seglivat Pirate Bay, återuppstånden HD

DATAJOURNALISTIK

Jens Finnäs: Ett sopberg av information

Publicerat: torsdag 03 maj kl 09:53 , Medieormen Kommentera

DATAJOURNALISTIK. Artikeln, som kallats för ett datajournalistiskt manifest, är redan över fem år gammal. Men kritiken mot hur redaktionerna pumpar ut nyheter på webben har inte åldrats ett dugg.
   Jens Finnäs, datajournalist och projektanställd på Sveriges Radio, besökte International Journalism Festival i Perugia i Italien och kom hem med en idé om hur journalistiken ska räddas.

Läs mer Jens Finnäs: Ett sopberg av information

NÄTKULTUR

Jack Werners nätsnackisar: Cispa klubbat, elaka mem, debattmem, "hålla hunden" & virala grodor

Publicerat: måndag 30 april kl 16:24 , Medieormen Kommentera

NÄTKULTUR. Alltid Nyheters sociala medier-korre Jack Werner har dammsugit internet efter nätkultur och levererar enligt god måndagstradition här på Medieormen – veckans nätsnackisar. Idag handlar det om Cispa (igen), om såväl elaka som debattglada mem, om djur ( till exempel grodor och hundar) och om barn. Och så får vi lära oss varför det är dumt att dricka handsprit. En helt vanligt ovanlig vecka med andra ord!

Läs mer Jack Werners nätsnackisar: Cispa klubbat, elaka mem, debattmem, "hålla hunden" & virala grodor

STOCKHOLM INTERNET FORUM

Yasmine El Rafie: Vi i väst vet bäst – eller?

Publicerat: måndag 30 april kl 10:15 , Medieormen Kommentera

INTERNET. Den här texten kanske egentligen borde handla om varför den svenska staten satsar så stort på en konferens som stöter och blöter internets framtid ur en massa vinklar men i stora delar utelämnar medieaspekten. För när Stockholm Internet Forum hölls nyligen handlade seminarierna om allt från MR-juridik till bistånd. Däremot utelämnades diskussionen om hur viktigt internet är för framtidens journalistik och hur det både förändrat möjligheten till insyn och hoten mot journalisterna, som faktiskt ändå är en av hörnstenarna i ett demokratiskt samhälle.
   Yasmine El Rafie påminner om det självklara – internets betydelse för journalistiken och demokratin, samt västmediers misstag att glömma bort att se sig om i världen för utvecklingsinspiration.

Läs mer Yasmine El Rafie: Vi i väst vet bäst – eller?

LIVET EFTER LEVESON

Charlie Beckett: Brittisk press kommer aldrig bli densamma

Publicerat: fredag 20 april kl 15:07 , Medieormen Kommentera

STORBRITANNIEN. De omtalade telefonhackningsskandalerna drog igång något som som närmast kan liknas vid en rättegång mot brittisk press. Huvuden rullar, ansvariga har fängslats och utfrågningarna – The Leveson Inquiry – fortsätter. I kölvattnet av detta diskuteras också etiska regleringar för pressen.
   Charlie Beckett är brittisk journalist och chef för den journalistiska tankesmedjan Polis vid London School of Economics. Nu skriver han på Medieormen om livet efter Leveson.

Läs mer Charlie Beckett: Brittisk press kommer aldrig bli densamma

Jack Werner: Sverige fattigt på kulturell nätdialog

Publicerat: tisdag 24 april kl 15:28 , Medieormen Kommentera

NÄTKULTUR. Varför är Sverige, ett land med alla förutsättningar – teknik, kunskap och initiativ – så fattigt på kulturell nätdialog?
    Det undrar Alltid Nyheters sociala medier-korrespondent och nätkulturexpert Jack Werner, och diskuterar saken utifrån det kanske mest spridda, kulturella nätfenometet – memet.

Läs mer Jack Werner: Sverige fattigt på kulturell nätdialog

CENTRUM FÖR LÄTTLÄSTS BLOGGSTAFETT

Suzanne Osten: Människan härmar och vill förstå

Publicerat: tisdag 17 april kl 11:38 , Medieormen Kommentera

BLOGGSTAFETT. Vi på teatern får ofta frågan från vuxna och lärare om barn förstår vår pjäs. Jag svarar då att förståelse inte är något vi kan mäta rakt av. Om vi fångar in vår publik och vinner deras intresse så tolkar publiken berättelsen med sina inre bilder från sitt liv. Barn vill ibland måla det intrycket eller leka pjäsen.
   Teaterregissören Suzanne Osten medverkar i den bloggstafett om makt, språk och demokrati som startats på uppmaning av Centrum för lättläst, och där Mats Svegfors igår skrev "Varför så svårt att skriva lätt?"

Läs mer Suzanne Osten: Människan härmar och vill förstå

KULTURJOURNALISTIK

Cecilia Djurberg: Teaterkritiken behöver nytt blod

Publicerat: torsdag 19 april kl 11:06 , Medieormen Kommentera

KRITIK OCH JOURNALISTIK. Jag skulle vilja kalla det ett ironiskt sammanträffande. I måndags arrangerades nämligen två olika tillställningar som ville diskutera framtiden för publicistiska yrken i olika ändar av Celsings kulturhusbyggnad vid Sergels Torg i Stockholm. Till synes var evenemangen helt ovetande om varandras existens.
   På Stockholms stadsteaters lilla scen hade teaterchef Benny Fredriksson bjudit in till ett seminarium om den fördjupande teaterkritikens framtid. På Café Panorama i Kulturhuset höll Publicistklubben årsmöte med debatt om framtidens journalister. 
    Medieormens redaktör Cecilia Djurberg, som också är ordförande i Svenska Teaterkritikers förening, önskar att Benny Fredriksson hade gått på Publicistklubbens debatt innan han satte ihop sitt seminarium.

Läs mer Cecilia Djurberg: Teaterkritiken behöver nytt blod

NÄTKULTUR

Jack Werners nätsnackisar: Tårtgate, CISPA-motstånd, Assange-tv, Breivik & datorspelen

Publicerat: måndag 23 april kl 16:49 , Medieormen Kommentera

VECKANS NÄTSNACKISAR. Makode Lindes tårtperformance gick naturligtvis nätet runt. Likaså rättegången mot Anders Behring Breivik, och bland alla känslor som rördes upp fanns de som handlade om datorspelandets eventuella skuld i tragedin. Och så vispas motståndet mot CISPA upp.
   Alltid Nyheters sociala medier-korrespondent Jack Werner guidar till veckans snackisar och listar de bästa Youtubeklippen.

Läs mer Jack Werners nätsnackisar: Tårtgate, CISPA-motstånd, Assange-tv, Breivik & datorspelen

Centrum för lättlästs bloggstafett

Mats Svegfors: "Varför så svårt att skriva lätt?"

Publicerat: måndag 16 april kl 00:00 , Medieormen Kommentera

BLOGGSTAFETT. Ända sedan jag gick i skolan har jag varit intresserad av språk. Jag menar hur vi pratar och vilka ord vi använder. Även för mig som har till yrke att tala och skriva kan det bli svårt att förstå när andra talar och skriver. Rätt ofta frågar jag mig om den som pratar så konstigt och använder så många svåra ord verkligen förstår själv vad han vill säga.
   Sveriges Radios vd Mats Svegfors skriver idag ett inlägg i Centrum för lättlästs bloggstafett om språk, makt och demokrati.

Läs mer Mats Svegfors: "Varför så svårt att skriva lätt?"

INTEGRITET & RELEVANS (HALVTID)

Martin Bentancourt: Att ge den långsamma kolhydraten en röst

Publicerat: fredag 13 april kl 11:02 , Medieormen Kommentera

DEN UNGA PUBLIKEN. Martin Bentancourt, programledare på SR Metropol, svarar på Tomas Granryds replik i frågan som han väckte i sin krönika  om hur Sveriges Radio ska nå den unga publiken.

Läs mer Martin Bentancourt: Att ge den långsamma kolhydraten en röst

RADIO FÖR UNGA

Tomas Granryd: "Att vara äkta är en konst"

Publicerat: torsdag 12 april kl 12:25 , Medieormen Kommentera

DEN UNGA PUBLIKEN. Martin Bentancourt pekar på en intressant fråga i sitt inlägg "Relevans & integritet" . Är det viktigare att vara relevant eller är det viktigast att ha integritet. Lite tillspetsat, är det viktigare att vi gör radio som vi tycker publiken borde gilla, eller är det viktigt att försöka förstå vad publiken faktiskt använder radion till och vad publiken verkligen vill ha?
   Tomas Granryd, kanalansvarig för P3, Metropol och Din Gata i Sveriges Radio, håller med om att det är en svår konst att vara äkta, men tycker inte att innehållet i Sveriges Radios kanaler för unga är som snabba kolhydrater.

Läs mer Tomas Granryd: "Att vara äkta är en konst"

NÄTKULTUR

Jack Werners nätsnackisar: Hen på nya äventyr, dramaknappen, young Rammstein & gay gaming

Publicerat: måndag 16 april kl 12:02 , Medieormen Kommentera

VECKANS NÄTSNACKISAR. Den svenska hen-debatten har hittat ut i vida världen samtidigt som grälet rasar om huruvida man ska kunna välja sexuell läggning när man spelar - den senaste debatten rör Star Wars. Alltid Nyheters Jack Werner har bland annat intervjuat Malin Söderberg om möjligheten att vara något annat än heterosexuell när man spelar egentligen är så ny. Dessutom har vår nätsnackisreporter tittat på vilka amerikanska, politiska lolkor som är redo att mjölkas, lyssnat på inspelade telefonhot och både beundrat barn som tolkar Rammstein samt kändisar som teckentolkar Paul McCartney. Och så påminns alla nätsnackisläsare om att det går att ladda ner all sin Facebookinformation.

Läs mer Jack Werners nätsnackisar: Hen på nya äventyr, dramaknappen, young Rammstein & gay gaming


Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: