TITTA: Tiger Bell - "Slaughter's Daughters"
Exklusiv video: Tiger Bell spelar "Slaughter's Daughters" i Musikguiden i P3: Session. Foto: Mats Udd.
Kristian Gidlund: "Det är en fest bortom det tid och rum jag hittills känt till"
Bokaktuelle Kristian Gidlund avslutar gästredaktörskapet i Musikguiden med en brakfest i en lada någonstans ute i skogen. I fantasin är det skön sommarkväll och ur den där ladan strömmar det sorl, soul och rock’n’roll.
Artister som egnetligen är döda sen länge, står där livs levande på scenen och runt omkring dem trängs danssvettiga ansikten framför immiga fönsterglas. Väggarna dryper av fukt och Kristian uppmanar oss att ta Bill Johnson på orden: “You better dig it you hear!”
Musikguiden i P3 med gästredaktör Kristian Gidlund 24/4
Musikguiden i P3 med gästredaktör Kristian Gidlund 24/4 (56:11)
Musikguiden i P3 med gästredaktör Kristian Gidlund 24/4
Onsdag 24 april 2013 kl 14:35 (Musikguiden i P3 )
Tidigare avsnitt:
Lyssna på Britta Persson och Tiger Bell live i Session
Britta Persson och Tiger Bell spelar live i Session ifrån Radiohuset i Stockholm.
Cheerleaderpunkarna i Tiger Bell ger oss en rå, ösig livekonsert med sina snärtiga, superkorta låtar.
Britta Perssson, som precis släppt sin fjärde kritikerrosade skiva pratar om sin kärlek till grungen även om hennes egen musik låter mer elektroniskt än nånsin. Dessutom spelar hon både nya och gamla låtar i sin Sessionkonsert.
En klassisk idiot, del 6: "Fyra satser av en välkänd femma"
Musikguidens Billy Rimgard kan ingenting om klassisk musik. Han är en klassisk idiot. Därför har han sökt hjälp hos P2:s orakel Sam Jakobsson för att försöka lära sig lite mer.
I del nummer sex tar vi oss an en av de mest kända symfonierna, Ludwig van Beethovens femte. Introt har använts lite överallt men vad händer sen? Varför slutar den aldrig? Och hur lät den för hundra år sedan? Sam har svaren.
Daft Punk - superhype med tystnadskontrakt
I veckan bjöd Sony på exklusiv förhandslyssning av nya Daft Punk-albumet Random Access Memories. De journalister som var där får däremot vackert vänta med att säga pip för ett sekretessavtal gör att de eller deras redaktioner blir skadeståndsskyldiga vid publicering. Hör reportage från lyssningen, och hör vilka journalister som vägrade skriva på.
De vägrade skriva på Daft Punks sekretesskontrakt
De vägrade skriva på Daft Punks sekretesskontrakt (5:28)
Billy Rimgard går på en kontrollerad lyssning av nya Daft Punk-albumet
Onsdag 24 april 2013 kl 07:57 (Musikguiden i P3 )
Förhandslyssningen var en del av en lansering som pågått i flera veckor, när vi överösts av information om Daft Punks album. Vi vet att vi kommer höra slingor från en hemmabyggd genomskinlig synth och att den första publika spelningen av skivan kommer ske i en liten australiensisk by. Inte nog med det: en serie intervjufilmer med folk som medverkar på skivan har också släppts.
Hur mycket förhandshajp tål en skiva egentligen? Och hur ser det ut bakom de här gigantiska kampanjernas kulisser?
Musikguiden i P3 med Tina Mehrafzoon synar Daft Punks albumlansering och till vår hjälp har vi skivbolagsgeniet Anna Rosdahl!
Nästa veckas redaktör: Ludwig Bell
Popsnillet Ludwig Bell ligger bakom den geometriska kärlekshistorien Vinklar som spelats i P3 under våren. Dessutom är det han som presenterar artisterna när Musikguiden i P3: Session sänder från Radiohuset i Stockholm.
Ska vi snacka P3-historia så började allt i mitten av 2000-talet. Ludwig Bell slog igenom tillsammans med kompisarna i bandet Dreamboy men blev senare känd som soloartist med singeln Jag är en idiot.
Nu väntar gästredaktörskapet i Musikguiden. Ludwig har förberett en checklista med allt som behövs för att starta världens bästa popband och så lovar han att ge oss formeln för det perfekta blandbandet. Popkunskap i olika former alltså, plus en massa bra musik.
Musikguiden i P3 med Ludwig Bell, måndag - torsdag 18.30 med start 29 april
Mando Diao hyllar hiphopen
Torsdagens gästredaktörsprogram är en favorit i repris! Gustaf Norén och Björn Dixgård från Mando Diao presenterar dansmusik från sin ungdomstid.
De båda rocksångarna berättar om när svenska tonåringar smittades av hiphopfeber under 90-talet och jämför hiphopens betydelse för sin generation med den musikrevolution deras föräldrar upplevde på 60-talet.
Repris från 20120301
Musikguiden i P3 med gästredaktörer Mando Diao 25/4
Musikguiden i P3 med gästredaktörer Mando Diao 25/4 (55:47)
Musikguiden i P3 med gästredaktörer Mando Diao 25/4
Torsdag 25 april 2013 kl 15:55 (Musikguiden i P3 )
Klara och Fransisco ställer Naturen mot Maskinen i veckans mix
Klara Grape & Francisco Ramirez Franzén är tillbaka med en mix i Musikguiden, och denna vecka ställer de klorofyll mot silikon. De berättar:
"Vi gillar ju teman och till den här veckan har vi valt Naturen vs. Maskiner. Organiska toner möter ett elektroniskt knaster, olika melodier vars gung plötsligt smälter samman. Resan från öknen till månen kanske inte är så lång ändå? Vi tänkte på de fyra elementen – luft, eld, vatten och jord. För att sedan inse att det femte elementet kan vara just maskinen. Så där har ni utgångspunkten för vårt arbete med att välja veckans låtar. Vi börjar djupt inne i regnskogen till tonerna av The Brian Jonestown Massacre. Vandrar över klippiga bergen tillsammans med Daniel Norgren för att sedan ta oss vidare mot stans neonskyltar och playknappar tillsammans med Zhala och Cat Power."
Luta dig tillbaka och häng med på veckans upptäcksfärd!
NYHETSSVEPET: Vi myser med Skriet, Taped Rai och Laura Mvula
Nyhetssvepet i Musikguiden i P3 med Tina Mehrafzoon tar ner tempot en smula ikväll, när vi lyssnar på en näve riktigt mysiga låtar.
Skriet är aktuella med tredje skivan, vi hör första singeln:
Skriet: "Godnattvalsen"
Skriet: "Godnattvalsen" (4:50)
Skriet: "Godnattvalsen"
Tisdag 23 april 2013 kl 19:59 (Musikguiden i P3 )
Och Taped Rai började sin livekarriär med David Guetta, nu är singeldebuten här:
Taped Rai: "Backyard Animals"
Taped Rai: "Backyard Animals" (4:00)
Taped Rai: "Backyard Animals"
Tisdag 23 april 2013 kl 19:59 (Musikguiden i P3 )
Organismen, Charli XCX, Lianne La Havas, allt detta och mycket mer hör du här:
Nyhetssvepet, 23/4
Nyhetssvepet, 23/4 (29:47)
Nyhetssvepet, 23/4
Tisdag 23 april 2013 kl 20:17 (Musikguiden i P3 )
"Vi bestämde oss för att åka mot monsunens hjärta" - Kristian Gidlund drar ut på road trip
Hyllade bloggaren Kristian Gidlund är bland annat också trummis i Sugarplum Fairy, och i tisdagens program tar han med lyssnarna på en road trip runt i världen. Han startar den på Kuba, drar vidare längs autobahn i Tyskland, landar en stund i pojkrummet i Kvarnsveden och far vidare ut på grusvägar i Dalarna och längs bergvägar i Himalaya.
Och som sig bör, när man är ute på roadtrip, försöker Kristian hitta svaret på en av livets stora frågor: Vilken är egentligen världens bästa billåt?
