Hogwarts flyttar till Köping i helgen
Sankt Olovgården i Köping förvandlades på fredagen till Hogwarts magiska skola där Harry Potter gick. Bakom arrangemanget står bland annat Svenska kyrkan i Köping, som för andra året i rad fyller församlingsgården med magi.
På fredagen var det enbart fjärdeklassare i Köping som fick besöka Hogwarts och prova på allt från kalligrafi till att blanda trolldryck och lära sig trolla. Sara Ahmed och Sofia Javeblad går i fyran på Nibbleskolan och båda är överans om vad som varit roligast.
– Det var att trolla, säger de båda som gärna kommer tillbaka igen.
Även om Harry Potter-dagarna är roliga för barnen finns det en tanke bakom. Arrangörerna försöker väva in tankar kring vänskap i aktiviteterna.
– Harry Potter har så mycket att ge, det handlar om vänskap. Genom vänskap kan man fixa allting. Det handlar också om utanförskap och hur det är att vara annorlunda, säger Frauke Kuster, församlingspedagog Svenska kyrkan i Köping.
På lördag är arrangemanget öppet för alla, barn som vuxna.
- Vi hoppas att de får en kul dag tillsammans. Där både barn och föräldrar verkligen får vara barn allihop, säger Frauke Kuster.