Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler
 

Här är Martin Marhlos Paralympics-höjdpunkter

Publicerat: onsdag 29 augusti 2012 kl 10:24 , Radiosporten

Kanske blir det här det första Paralympics på länge där inte Anders Olsson och Jonas Jacobsson blir de dominerande svenskarna.

Det talas om en ny gyllene generation inom svensk handikappidrott och det vore väldigt kul och uppfriskande om vi fick se nya svenska ansikten högst upp på den paralympiska prispallen.

Jeffrey Ige är storfavorit i kula! Maja Reichard i simbassängen där även Jennie Ekström och Christoffer Lindhe kan ta sig upp på pallen!

Emil Andersson, Anna-Carin Ahlqvist i bordtennisen! Nicolina Pernheim är regerande europamästare i judo – hur långt kan det räcka?

Sverige har ett rullstolsrugbylag med för första gången sen Sydney 2000. Också dom är regerande europamästare! Ska bli grymt kul att se!

Goalball är en personlig favoritsport och Sverige finns med i både herr och damturneringen och kan konkurera om medaljer!

Mina förhoppningar inför spelen är stora och visst räknar också jag med att herrarna Olsson och Jacobsson gör som dom brukar! Men den här gången tror jag på fler svenska guldmedaljörer!

Mer om Martin Marhlo, programledare/reporter

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: