friidrotts-vm 2013

Tävlingsprogram – friidrotts-VM

Friidrott.
Foto: Scanpix. Montage: SR.
Publicerat måndag 29 juli 2013 kl 15:02
Uppdaterat, tisdag 30 juli 2013 kl 16:30

Alla höjdpunkter i fet stil

Lördag 10 augusti:

0730 Diskus (d) kval a
0735 100m tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson      
0810 100m (m) försök
0815 Stav (h) Svensk tävlande: Alhaji Jeng
0835 Längdhopp tiokamp (m) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
0845 100m (d) försök
0855 Diskus (d) kval b
0920 800m (h) kvartsfinal
1020 Kula tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1200 Marathon (d)
1330 Höjdhopp tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1505 Slägga (h) kval a Svensk tävlande: Mattias Jons
1510 3000m hinder (d) försök Svensk tävlande: Charlotta Fougberg
1605 400m (d) försök Svensk tävlande: Moa Hjelmer
1635 Slägga (h) kval b Svensk tävlande: Mattias Jons
1655 10 000 m (h) final
1720 Längdhopp (d) kval Svensk tävlande: Erica Jarder
1740 400 m tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1815 100m (h) kvartsfinal

Söndag 11 augusti:

0705 110m häck tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
0740 110m häck (h) kvartsfinal Svensk tävlande: Philip Nossmy (heat 2, ca 7.49)
0800 Diskus a tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
0830 1500m (d) kvartsfinal Svensk tävlande: Abeba Aregawi (heat 1)
0845 Kula (d) Kval
0905 400m (h) kvartsfinal
0920 Diskus b tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
0955 100m (d) kvartsfinal
1105 Stavhopp tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1500 20km gång (h) final
1515 Spjut tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1630 Spjut tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1700 Längdhopp (d) final Svensk tävlande: Ev Erica Jarder
1705 100m (h) semifinal
1710 Stavhopp (d) kval Svensk tävlande: Angelica Bengtsson
1735 800m (h) semifinal
1805 400m (d) semifinal
1815 Diskus (d) final
1835 1500m tiokamp (h) Svensk tävlande: Marcus Nilsson
1905 10 000m (d) final
1950 100m (h) final

Måndag 12 augusti:

0730 100m häck sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
0740 Diskus (m) kval a (Svensk tävlande: Niklas Arrenius)
0810 3000m hinder (h) kvartsfinal
0835 Höjdhopp sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
0905 Diskus (h) kval b Svensk tävlande: Niklas Arrenius
0905 400m häck (h) kvartsfinal
0950 400m häck (d) kvartsfinal
1645 Kula sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
1700 Stavhopp (h) final Svensk tävlande: Alhaji Jeng
1705 110m häck (h) semifinal
1735 100m (d) semifinal
1805 400m (h) semifinal
1825 Kula (d) final
1830 Slägga (h) final
1835 200m Sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
1915 400m (d) final
1930 110m häck (h) final
1950 100m (d) final

Tisdag 13 augusti:

0730 Längdhopp sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
0735 20km gång (d) final
0750 Höjdhopp (h) kval
0820 5000m (h) kvartsfinal
0910 Spjut sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
0925 Tresteg (d) kval  
1025 Spjut sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
1700 Diskus (h) final
1705 400m häck (d) semifinal
1735 Stavhopp (d) final Svensk tävlande: Ev Angelica Bengtsson
1740 400m häck (h) semifinal
1810 800m sjukamp (d) Svensk tävlande: Sofia Linde
1840 1500m (d) semifinal Svensk tävlande: Abeba Aregawi
1910 800m (h) final
1925 3000m hinder (d) final
1950 400m (h) final

Onsdag 14 augusti:

0630 50km gång (h) final
0730 Slägga (d) kval a Svensk tävlande: Tracey Andersson
0740 5000m (d) kvartsfinal
0825 Längdhopp (h) kval Svensk tävlande: Michel Tornéus
0835 1500m (h) kvartsfinal
0910 Slägga (d) kval b Svensk tävlande: Tracey Andersson

Torsdag 15 augusti:

0730 Spjut (h) kval a Svensk tävlande: Kim Amb
0740 Höjdhopp (d) kval Svensk tävlande: Emma Green Tregaro
0855 800m (d) kvartsfinal
0820 Kula (h) Svensk tävlande: Leif Arhenius
0855 200m (d) kvartsfinal Svensk tävlande: Moa Hjelmer
0900 Spjut (h) kval b Svensk tävlande: Gabriel Wallin
1700 Höjdhopp (h) final
1705 4x400m (h) kvartsfinal
1740 Tresteg (d) final
1745 200m (d) semifinal
1820 3000m hinder (h) final
1900 400m häck (h) final
1920 1500m (d) final Svensk tävlande: Abeba Aregawi

Fredag 16 augusti:

0730 Spjut (d) kval a Svensk tävlande: Sofi Flinck
0745 100m häck (d) kvartsfinal
0800 Tresteg (h) kval
0835 200m (h) kvartsfinal Svensk tävlande: Nil de Oliveira
0900 Spjut (d) kval b
0930 4x400m (d) kvartsfinal
1700 Slägga (d) final
1705 1500m (h) semifinal
1730 Längdhopp (h) final
1740 200m (h) semifinal
1810 Kula (h) final
1815 800m (d) semifinal
1845 5000m (h) final
1915 200m (d) final
1930 4x400m (h) final

Lördag 17 augusti:

1330 Marathon (herrar) Svensk tävlande: Mustafa Mohamed
1600 Höjdhopp (d) final Svensk tävlande: Emma Green-Tregaro,
1620 100m häck (d) semifinal
1635 Spjut (h) final Svensk tävlande: Kim Amb
1655 5000m (d) final
1730 100m häck (d) final
1745 4x400m (d) final
1805 200m (h) final

Söndag 18 augusti:

1400 Spjut (d) final Svensk tävlande: Sofi Flink
1415 4x100m (d) semifinal
1445 Tresteg (h) final
1450 4x100m (h) semifinal
1525 1500m (h) final
1550 800m (d) final
1610 4x100m (d) final
1640 4x100m (h) final

Radiosporten
radiosporten@sverigesradio.se

Skriv ut

Dela

    Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Läs mer på sverigesradio/support

    Sveriges Radios Webbspelare

    Du kan starta och stoppa webbspelaren med alt + 8

    Ljudkvalitet:
    --:--
    --:--