Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

 
tennis

Andy Murray tog hem historisk seger i US Open

Publicerat: tisdag 11 september 2012 kl 03:23 , Radiosporten

Den brittiske tennisspelaren Andy Murray vann herrsingeln i US Open i natt efter 3-2 i set mot Novak Djokovic.

FLER LJUDKLIPP

Murray besegrade Novak Djokovic från Serbien med 3-2 i set.

– Murray, som egentligen är vekare än Djokovic, hade sparade krafter på slutet och spelade smart, avvaktande och varierat och lät Djokovic göra misstagen, säger Radiosportens tennisreporter Mats Strandberg.

Det är Murrays första seger i en Grand Slam-turnering, och det är den första brittiska Grand Slam-segern på 76 år.

Efter en fem set lång rysare fick US Open alltså en ny mästare - fjärderankade Andy Murray. Och 76 års väntan är över. Så lång tid tog det tills Storbritannien fick en Grand Slamseger i tennis igen. 

Skotten slog världstvåan Novak Djokovic, 2011 års mästare i New York, med 7-6, 7-5, 2-6, 3-6, 6-2 i US Opens final natten till tisdagen svensk tid.

Och med sin första grand slam-vinst förlängde Murray en fantastisk sommar.

– Murray har fått sitt stora genombrott i år eftersom de tre tidigare dominanterna har tappat kraft. Nadal har gått skadad, Federer är 31 år och på väg ner och Djokovic inte lika ngenomtränad som förra året, säger Mats Strandberg.

Murray förlorade visserligen Wimbledon-finalen mot Roger Federer men han fick revansch på samma bana i OS mot samma motståndare.

Radiosporten/TT
radiosporten@sr.se

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: