Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

 
handboll

Skuru vill in i toppstriden

Publicerat: onsdag 12 september 2012 kl 05:57 , Radiosporten

Skurus damer har varit en säker talangfabrik genom åren. Nu vill klubben ta ett steg till.

Enligt Johanna Westberg, en av spelarna som gått hela den långa vägen till A-laget, beror klubbens förmåga att få fram talanger på engagerade ungdomsledare.

Nu är det många som menar att det är dags för talangfabriken att leverera fullt ut och blanda sig i striden om en finalplats i maj.

– Det har varit mycket snack om att vi har varit det här unga laget, men jag tycker ändå vi visade vad vi kan förra året, då var vi lite rookies när vi kom in i slutspelet men tog oss till en semifinalplats, säger Johanna Westberg.

– Det var väldigt bra för vårt självförtroende då, och nu vill vi komma ännu längre.

Inför förra säsonge tappade Skuru bland annat profilen Natalie Hagman, som nu spelar i Lugi.

– Att Natalie gick gjorde att andra behövde gå fram och ta en större roll. Jag fick en  större roll och det utvecklade mig. Så det är både gott och ont sån där saker, säger Johanna Westberg.

Mats Dahlberg
mats.dahlberg@sverigesradio.se

Emma Lukins
emma.lukins@sverigesradio.se

Nyckelord

Handboll

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: