Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Världens Barn i P4 Västmanland

Radiohjälpen 90 1950-6

Barnen är alltid de som drabbas värst

Världens Barn 2012

Mellan 1 - 12 oktober fylldes P4 Västmanland med olika aktiviteter, alla till förmån för Världens barn. Tack till er som bidrog!

 

 
Världens Barn

Farhan Geyre: Från Mogadishu till Köping

Publicerat: måndag 8 oktober 2012 kl 15:00 , Nyheter P4 Västmanland

Ett av de mest krigsdrabbade länderna i världen är Somalia. Sedan 1991 har det pågått strider mellan klanmiliser och landet har varken en fungerande regering eller en statlig förvaltning. Farhan Geyre kom till Sverige för fem år sedan, men han är född och uppvuxen i Mogadishu, Somalia. Natalie Caballero har träffat honom.


P4 Västmanland tipsar

Countrycircus i Svensktoppen nästa

Bandet från Kolbäcksådalen knep den tredje finalplatsen med låten Beautiful Morning.

  • Henrik Dorsin. Foto: Björn Jansson/Sveriges Radio.

    Slapstick och leda

    Henrik Dorsin har gjort Dramaten-premiär.
    P4 Mötet "Jag är inte en fysisk skådis, snarare klumpig" (13:38)
    Henrik Dorsin intervjuas av Björn Jansson i P4 Mötet
    Måndag 13 maj 2013 kl 13:45 (Nyheter P4 Radio Stockholm)

  • Ulf Elfving, Ingvar Kjellson och Meta Velander

    Lust att agera

    Ingvar och Meta har 140 års teatererfarenhet.
    Elfving möter Elfving möter Meta Velander och Ingvar Kjellson 20130512 12:03 (57 min)
    sänt: Söndag 12 maj 2013 kl 12:03
    Ulf Elfving intervjuar skådespelarna Meta Velander och Ingvar Kjellson.

  • Visselpipa med texten Radioleaks ovanför.

    Radioleaks

    Nu kan du lämna känsliga tips via en krypterad tjänst.

    Bryt tystnaden! Många tips till Radioleaks har blivit Ekonyheter (0:43)
    Flera avslöjanden som Sveriges Radios Ekoredaktion har gjort de senaste åren har kommit till med hjälp av tipstjänsten Radioleaks. De flesta av tipsen har inte handlat om globala händelser och märkliga dokumentfiler, utan om enskilda människors vardag, om maktmissbruk och korruption. Medverkande: Jesper Lindau, en av de som ansvarar för Radioleaks centralt på Sveriges Radio.
    Tisdag 07 maj 2013 kl 16:00 (Nyheter P4 Västmanland)

Hockeytränare Per Bäckman slutar

Per Bäckman, Västerås, med rötter i Surahammar arbetat 35 år som hockeytränare, senast som förbudskapten för Danmark.

Program i P4 Västmanland Program A-Ö

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: