Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Fotboll

Radiosportens samlade rapportering

 
fotboll-damlandslaget

Dennerby: "Ett litet sting av sorg i hjärtat"

Publicerat: lördag 15 september 2012 kl 17:45 , Radiosporten

Efter en vändning i den andra halvleken blev det seger för Sverige i den sista landskampen med Thomas Dennerby som förbundskapten.  – Otroligt viktigt, summerade Dennerby.

Det var blandade känslor för Thomas Dennerby efter att han genomfört sin sista landskamp som svensk förbundskapten.

– Jag är oerhört glad och stolt över att vi ändå har blivit ett stabilt lag, men samtidigt finns det ett litet sting av sorg i hjärtat över att vi inte lyckats vinna ett mästerskap, säger Thomas Dennerby till Radiosporten.

Sverige har inte vunnit ett mästerskap sedan 1984. Något som gnager i Dennerbys medvetande.

– När jag började det här jobbet så gjorde jag det med den hundraprocentiga ambitionen och tron att vi skulle kunna vinna mästerskap. Men det blev som bästa ett brons och stabilt spel fram till kvartsfinaler. Vi har bara vunnit en av fyra kvartsfinaler, det är jag inte nöjd med.

Nu väntar en ny era för damlandslaget. En era där Pia Sundhage leder Blågult. Thomas Dennerby är redo att ge henne de råd hon söker.

– Jag tror att det är viktigt för henne att hon stämmer av med mig vad hon själv känner att det är viktigt att få reda på, säger Dennerby.

– Jag kommer låta henne styra vårt samtal.

Thomas Dennerby tog Sverige till samtliga mästerskap som spelades under hans år som förbundskapten, 2005 till 2012.

Den största framgången var VM-bronset 2011.

Christoffer Brandt
christoffer.brandt@sr.se

Paul Zyra
paul.zyra@sr.se


Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: