Restless bikers vilar vid Grand Canyon Foto: Jonas Widrikson
Bild 2 av 8
Många mil på hojjen blev det Foto: Jonas Widrikson
Bild 3 av 8
Killarna på väg Foto: Jonas Widrikson
Bild 4 av 8
Vyn över Grand Canyon Foto: Jonas Widrikson
Bild 5 av 8
Restless bikers vilar vid Grand Canyon Foto: Jonas Widrikson
Bild 6 av 8
Restless bikers vid Golden gatebron Foto: Jonas Widrikson
Bild 7 av 8
Hela gänget med ett par extra följeslagare Foto: Jonas Widrikson
Bild 8 av 8
Christian Erickson och Jonas Widriksson från Restless Bikers Foto: Agneta Siljhammar/Sveriges Radio
Restless Bikers, tre kompisar från Jönköping gjorde sitt livs resa under fyra och en halv månad, då de cyklade 822 mil över hela USA från San Fransisco till New York. Två tredjedelar av gänget, Christian Erickson och Jonas Widriksson kom till studion för att berätta om äventyret.
Christian Erickson:”Vi har under resan blivit väckta några gånger av polisen” Christian Erickson:”Vi har under resan blivit väckta några gånger av polisen” (11:47) Restless bikers, tre kompisar från Jönköping gjorde sitt livs resa under fyra och en halv månad, då dom cyklade 822 mil över hela USA från San Fransisco till New York. Två tredjedelar av gänget, Christian Erickson och Jonas Widriksson kom till studion för att berätta om äventyret. 2012-09-21 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 21 september 2012 kl 15:35 (Ahlkvist & Siljhammar)
Hans och Agneta Palmberg, makarna som ska ge sig iväg på en seglats runt jorden. Foto:Agneta Siljhammar/Sveriges Radio
Bild 2 av 3
Hasse och Agneta Palmbergs segelbåt som dom seglar jorden runt med Foto: Urban Lindström
Bild 3 av 3
Foto: Urban Lindström
I Destination idag pratar vi med Hans och Agneta Palmberg som nästa år ger sig ut på en resa som många bara har drömt om. Dom har sålt av allt dom äger och har och köpt sig en segelbåt dom skall segla jorden runt med. När dom kom till studion började Agneta med att fråga om dom kan segla.
Hasse Palmberg:”Vi har sålt allt vi har och köpt en båt, som vi nu bor på” Hasse Palmberg:”Vi har sålt allt vi har och köpt en båt, som vi nu bor på” (11:43) I Destination idag pratar vi med Hans & Agneta Palmberg som nästa år ger sig ut på en resa som många andra någon gång har drömt om. Dom har sålt av allt dom äger och har och köpt sig en segelbåt dom skall segla jorden runt med. När dom kom till studion började Agneta med att fråga om dom kan segla.
201209-07 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 07 september 2012 kl 15:54 (Ahlkvist & Siljhammar)
En av båtarna som går på Hurtigruten Foto. Lena Cassegård
Bild 2 av 5
Norges nationaldag på Hurtigruten Foto: Lena Cassegård
Bild 3 av 5
Fantastiskt landskap efter Norges kust Foto: Lena Cassegård
Bild 4 av 5
Så här skönt kan man hadet på Hurtigruten Foto: Lena Cassegård
Bild 5 av 5
Ett av samhällena efter Norska kusten på Hurtigruten Foto: Lena Cassegård
I Destination idag pratar vi om en resa som många säkert har önskat göra någon gång under sin livstid. Lena Cassegård är i studion och berättar om en resa med Hurtigrutten, som hon gjort.
Lena Cassegård:”Hurtigruten är en livsnerv för Nordnorge” Lena Cassegård:”Hurtigrutten är en livsnerv för Nordnorge” (13:37) I Destination idag pratar vi om en resa som många säkert har önskat göra någon gång under sin livstid. Lena Cassegård är i studion och berättar om en resa med Hurtigrutten, som hon gjort. 20120608 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 08 juni 2012 kl 15:05 (Ahlkvist & Siljhammar)
Utsikt på den grekiska sidan av Cypern Foto: Bertil Nilsson
Bild 4 av 4
Gränsen mellan den turkiska och grekiska sidan på Cypern Foto: Bertil Nilsson
I Destination idag kom vår motorreporter Bertil Nilsson till oss och berättade om sitt resmål i hjärtat, nämligen den grekiska sidan av Cypern.
Bertil Nilsson: " Jag åker gärna till Cypern på vårkanten" Bertil Nilsson: " Jag åker gärna till Cypern på vårkanten" (10:27) I Destination idag kom vår motorreporter Bertil Nilsson till oss och berättade om sitt resmål i hjärtat, nämligen den grekiska sidan av Cypern. 20120518 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 18 maj 2012 kl 13:32 (Ahlkvist & Siljhammar)
Idag handlar Destination om "The big apple", som New York kallas. En som varit där ett flertal gånger är Mikael Simmeborn från Jönköping. Han kom till studion fär att berätta för oss om sitt favoritresmål.
Mikael Simmeborn:”Man känner sig välkommen i New York” Mikael Simmeborn:”Man känner sig välkommen i New York” (13:13) Idag handlar Destination om "The big apple", som New York kallas. En som varit där ett flertal gånger är Mikael Simmeborn från Jönköping. Han kom till studion fär att berätta för oss om sitt favoritresmål. 20120224 Ahlkvist& Siljhammar. Fredag 24 februari 2012 kl 14:40 (Ahlkvist & Siljhammar)
Vy från toppdäcket på kryssningsfartyg Foto: Privat
Bild 3 av 7
Vattenland på fartyg Foto: Kjell Ahlkvist privat
Bild 4 av 7
Interiör från kryssningsfartyg Foto: Kjell Ahlkvist Privat
Bild 5 av 7
Paradgatan på båten Foto: Kjell Ahlkvist Privat
Bild 6 av 7
Trappa mellan våningarna på fartyget Foto: Kjell Ahlkvist Privat
Bild 7 av 7
Lena Cassegård är berrest och har kryssat en hel del Foto:Agneta Siljhammar/SR
Idag i Destination pratar vi om kryssningar. Lena Cassegård är en berrest kvinna och har varit på många kryssningar hon berättade vad man ska tänka på inan man bokar en semesterkryssning.
Lena Cassegård:”På en kryssning finns något för alla” Lena Cassegård:”På en kryssning finns något för alla” (14:47) Idag i Destination pratar vi om kryssningar. Lena Cassegård har varit på många kryssningar och hon kom till studion för att berätta om de olika möjligheterna som finns om man funderar på en semesterkryssning. 20120210 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 10 februari 2012 kl 13:34 (Ahlkvist & Siljhammar)
Jeepsafari i öknen utanför Abu Dhabi Foto: Peter Jernberg/Sveriges Radio
Bild 2 av 4
Världens tredje största moské i Abu Dhabi Foto: Peter Jernberg/Sveriges Radio
Bild 3 av 4
Världens snabbaste berg och dalbana i på Ferrari world utanför Abu Dhabi, 250 km/tim Foto: Peter Jernberg/Sveriges Radio
Bild 4 av 4
Burg Khalifa, världens högsta byggnad i Dubai Foto: Peter Jernberg/Sveriges Radio
Idag i Destination berättar Peter Jernberg, på nyhetsredaktionen här på P4 Jönköping,om Abu Dhabi. Ett annorlunda resmål.
Peter Jernberg:”Det är mycket västerlänningar som kommer till Abu Dhabi” Peter Jernberg:”Det är mycket västerlänningar som kommer till Abu Dhabi” (14:51) Idag i Destination berättar Peter Jernberg, på nyhetsredaktionen om Abu Dhabi, ett resmål som minst sagt är annorlunda. 20120203 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 03 februari 2012 kl 14:50 (Ahlkvist & Siljhammar)
Kvinnor på grönsaksmarknad i Vietnam Foto. Chitose Suzuki/AP/Scanpix
I Destination idag kommer vi få höra om en helt annorlunda kultur än vi är vana vid. Lennart Wass kom till studion för att prata om Vietnam, ett land han besökt många gånger.
Lennart Wass:” Vietnam har bevarat sin inhemska kultur” Lennart Wass:” Vietnam har bevarat sin inhemska kultur” (14:53) I Destination idag kommer vi få höra om en helt annorlunda kultur än vi är vana vid.
Lennart Wass kom till studion för att prata om Vietnam, ett land han besökt många gånger. 20120127 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 27 januari 2012 kl 14:25 (Ahlkvist & Siljhammar)
Håkan Eng:”Nationalrätten är Bacalao” Håkan Eng:”Nationalrätten är Bacalao” (15:31) I Destination idag är Håkan Eng i studion för att berätta om ett av sina favoritresmål, Lissabon.
20120120 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 20 januari 2012 kl 15:07 (Ahlkvist & Siljhammar)
Översvallande utsikt 730 m. över havet Foto: Rolf Öborg
Bild 4 av 5
Vilda åsnor Foto. Rolf Öborg
Bild 5 av 5
Egen strand utanför turiststråket Foto: Rolf Öborg
Idag i Destination pratar vi om Cypern som är turistmålet nummer ett för Rolf Öborg, men då inte den grekiska sidan utan den turkiska. Cypern är en delad ö mellan turkar och greker och de flesta turisterna åker till grek sidan men Rolf tipsar gärna om den andra.
Rolf Öborg:”Nicosia är den enda huvudstaden i världen som är delad” Rolf Öborg:”Nicosia är den enda huvudstaden i världen som är delad” (17:29) Idag i Destination pratar vi om Cypern som är turistmålet nummer ett för Rolf Öborg med fru.
Cypern är en delad ö mellan turkar och greker men har mycket att erbjuda turisterna både historiskt och sol och bad. 20111202 Ahlkvist& Siljhammar. Fredag 02 december 2011 kl 13:50 (Ahlkvist & Siljhammar)
Saluhallen Mercado i Palma Foto: Christina Flensborn-Ericsson
Bild 2 av 7
Mer gosaker i Mercado Foto. Christina Flensborn-Ericsson
Bild 3 av 7
Mums i saluhallen Foto: Christina Flensborn-Ericsson
Bild 4 av 7
Färsk fisk i saluhallen Foto: Christina Flensborn-Ericsson
Bild 5 av 7
Mer fisk Foto. Christina Flensborn-Ericsson
Bild 6 av 7
Fina färger på frukten Foto: Christina Flensborn-Ericsson
Bild 7 av 7
Klassisk spank rätt, paella Foto: Christina Flensborn-Ericsson
Idag i Destination tar Christina Flensborn-Ericsson oss med till sitt favoritresmål, nämligen staden Palma de Mallorca på ön Mallorca. Vill Du också tipsa våra lyssnare om Ditt favoritresmål så kan Du maila oss på ahlkvist.jkpg@sr.se eller ringa in och berätta vilket mål det är på telefonnummer 036 - 215 66 90, så tar vi kontakt med Dig.
Christina Flensborn-Ericsson: "Palma är en stor småstad eller en liten storstad" Destination - Palma de Mallorca (14:32) Idag i Destination skall Christina Flensborn-Ericsson ta oss med till sitt favoritresmål, nämligen staden Palma de Mallorca på ön Mallorca. Vill Du också tipsa våra lyssnare om Ditt favoritresmål så kan Du maila oss på ahlkvist.jkpg@sr.se eller ringa in och berätta vilket mål det är på telefonnummer 036 - 215 66 90, så tar vi kontakt med Dig. 20111125 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 25 november 2011 kl 14:36 (Ahlkvist & Siljhammar)
Att vara ute och tågluffa när man blir pensionär, är en realitet för många seniorer idag. Många gör det och några som har tågluffat i över 15 år är Erik Sterner med fru från Värnamo.
Erik Sterner:” Man ska inte sitta där och bara vara tyst” Erik Sterner:” Man ska inte sitta där och bara vara tyst” (9:42) Att vara ute och tågluffa när man blir pensionär är en realitet idag. Många seniorer gör det och några som har tågluffat i över 15 år är Erik Sterner med fru från Värnamo. 20111118 Ahlkvist & Siljhammar. Fredag 18 november 2011 kl 16:54 (Ahlkvist & Siljhammar)
Idag i Destination skall Håkan Westman försöka intressera oss lyssnare för Ungerns huvudstad Budapest. Han finns på plats för att berätta om sitt drömresemål.
Håkan Westman:”I Budapest måste man besöka något bad” Håkan Westman:”I Budapest måste man besöka något bad” (12:02) Idag i Destination skall Håkan Westman försöka intressera oss lyssnare för Ungerns huvudstad Budapest. Han finns på plats för att berätta om sitt drömresemål. 20111104 Ahlkvist & Ekström. Fredag 04 november 2011 kl 14:59 (Ahlkvist & Siljhammar)
Vy från vandringen till Santiago de Compostela Foto: Lennart Söderkvist
Bild 2 av 4
En del av vandringsleden till Santiago de Compostela Foto: Lennart Söderkvist
Bild 3 av 4
Härbärge i staden Santodomingo de la Calsada Foto: Lennart Söderkvist
Bild 4 av 4
Santiago de Compostela-leden Foto: Lennart Söderkvist
Idag i Destination träffar vi Lennart Söderkvist från Grimsås som vid två tillfällen har gjort pilgrimsvandringen till Santiago de Compostela.
Lennart Söderkvist: ”Det är mycket gammal bebyggelse utefter leden” Lennart Söderkvist: ”Det är mycket gammal bebyggelse utefter leden” (11:00) Idag i Destination träffar vi Lennart Söderkvist från Grimsås som vid två tillfällen har gjort pilgrimsvandringen till Santiago de Compostella. 20111028 Ahlkvist&Ekström. Fredag 28 oktober 2011 kl 13:52 (Ahlkvist & Siljhammar)
Eiffeltornet i Paris sett från Triumfbågen Foto: Håkon Mosvold Larsen/Scanpix Norway
I Destination idag skall vi till Paris, en stad många förknippar med våren, men Ulla Strängberg menar att man lika gärna kan åka dit på hösten. Här berättar hon om Paris som kultur, mat och shoppingstad.
Sevärdheter: Musée du Louvre. Ligger mitt i stan, i Tuileriträdgården på högra stranden. Gå in från metrostationen så undviker du köer. Métro Louvre-Rivoli. Maraiskvarteren på högra stranden, Paris äldsta delar med fina promenadstråk, roliga affärer och härliga restauranger. Missa inte Place des Vosges, Paris äldsta torg. Métro St Paul. Picassomuséet ligger här. Canal St Martin. Napoleon anlade den här kanalen, 4 km lång som slingrar sig i den nordöstra delen av Paris. Härlig promenad, gärna på söndagar när biltrafiken är avstängd och det är många loppisar i kvarteren. Varuhuset Bon Marché, vacker byggnad med en fantastisk matavdelning. På vänstra stranden. Métro Sèvres-Babylone. Hyra cykel är ett jättebra sätt att ta sig fram i Paris. Velib heter det, och det finns stationer i nästan varje kvarter. Klassisk lunchrestaurang: Brasserie Bofinger, Rue de la Bastille 5-7.
Ulla Strängberg: ” Paris är en mångkulturell stad” Ulla Strängberg: ” Paris är en mångkulturell stad” (11:08) I Destination idag skall vi till Paris, en stad många förknippar med våren, men Ulla Strängberg menar att man lika gärna kan åka dit på hösten. Här berättar hon om Paris som kultur, mat och shoppingstad. 20111021 Ahlkvist&Ekström. Fredag 21 oktober 2011 kl 16:19 (Ahlkvist & Siljhammar)
Har en stor karriär bakom den kända sexlåten. P4 MusikP4 Musik : Jane Birkin - så mycket mer än bara Gainsbourg 20130512 23:05 (55 min) sänt: Söndag 12 maj 2013 kl 23:05 Ett program av Johan Tollgerdt.
Ralf Gyllenhammar om hur han är som pappa.
P4 Extra P4 Extra: Ralf Gyllenhammar är dagens gäst (19:32) Medverkande: Ralf Gyllenhammar. Programledare: Lotta Bromé. Tisdag 21 maj 2013 kl 14:41 (P4 Extra )
Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.
Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se
Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar
Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.