Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler
 
Ishockey

IKO utan oskarshamnare

Publicerat: måndag 10 september 2012 kl 04:39 , Nyheter P4 Kalmar

I IK Oskarshamns allsvenska 23-mannatrupp finns den här säsongen inte en enda egen produkt. Spelarna kommer från Malmö i söder till Piteå i norr, eller från utlandet. Allsvenskan blir en allt bättre serie och det egna juniorlaget når inte högsta serien, så det är svårt att få de bästa egna talangerna att stanna i klubben.

– Det optimala är att kunna flytta upp en eller två egna juniorer till A-laget varje år och i år hade vi två spelare som var tänkta för A-laget men de valde att spela i HV71:s juniorer i stället, säger Oskarshamns sportchef Roger Jönsson till P4 Kalmar.

Svårt att locka juniorer

IK Oskarshamns äldsta juniorlag spelar i näst högsta serien, vilket gör det svårt att locka spelare med stora ambitioner att stanna. Steget mellan juniorlag och allsvenskan är stort.

– Det finns ungeför 450 juniorer som rankas högre än våra spelare. Steget upp till allsvenskan har blivit större i takt med att allsvenskan blivit en bättre serie år för år, förklarar Roger Jönsson.

Bara en länsprodukt

Den enda i årets trupp som kommer från Kalmar län är Tobias Jonsson som har rötterna i Vimmerby annars kommer spelarna från Malmö i söder till Glommersträsk och Piteå i norr, eller från Danmark, Finland, Italien och Nordamerika.

Klubben har länge kämpat för att öka statusen på ishockeygymnasiet i Oskarshamn men utan ett juniorlag i högsta serien är det svårt att få de största egna talangena att välja skolan i Oskarshamn. Istället bär det vidare till andra studieorter och spel där.

Men Roger Jönsson tycker att ishockeygymnasiet är på rätt väg:

– Vi har valt att satsa en hel del på juniorverksamheten och Johan Hellström har anställts på heltid som ansvarig för bland annat hockeygymnasiet. Till den här säsongen har bättre spelare än tidigare sökt sig till gymnasiet och A-lagets framgångar har gjort att fler fått upp ögonen för Oskarshamn som hockeygymnasiestad.

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du kontakta oss på vår supportsida.

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: