Troja vände och vann - igen
Det börjar bli en vana nu - att Troja/Ljungby hamnar i underläge, vänder och vinner. Nu var det Karlskronas tur att få känna på smålänningarnas slutforcering. 1-0 blev 1-2 och seger nummer fem var ett faktum.
Det avgörande 2-1-målet för Troja kom med drygt sex minuter kvar att spela i Telenor Arena inför 3007 åskådare. Mattias Åkesson snodde in pucken efter att han blivit framspelad av Robin Dahlström.
Hemmalaget Karlskrona var i långa stunder det bästa laget på banan men Trojamålvakten Christoffer Bengtsberg hade en betydligt bättre kväll än han hade i fredags då han släppte in var tredje skott mot Örebro. Idag motade han 29 av hemmalagets 30 skott. Bara Kristoffer Söder kunde överlista den storspelande 23-åringen.
Framförallt var det i de två inledande perioderna som Bengtsberg fick jobba hårt. I den tredje perioden var nästan allt spel förlagt till Karlskronas försvarszon då Troja tog över matchen totalt.
Trojas reducering kom knappa fyra minuter in i den tredje perioden. Målet signerat mycket duktige David Åslin.
– Vi gick på en knock mot Örebro i fredags och var ju otroligt revanschsugna. Och vi gjorde det på ett mycket bra sätt, menar David Åslin.
Resultatet innebar att Troja klättrade upp på tredje plats i hockeyallsvenskan, medan Karlskrona ligger kvar på sin tolfteplats.