Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Sport Kronoberg

Det är vi som ger dig lokal sport så som ingen annan gör. Vi bevakar på plats och du hör det direkt i din radio. Referat, kommentarer, känslor och analyser.

 
Hockeyallsvenskan

Troja-Ljungby leder allsvenskan

Publicerat: tisdag 9 oktober 2012 kl 22:22 , Nyheter P4 Kronoberg

En imponerande första period av Troja-Ljungby grundlade en säker hemmaseger med 4-1 mot Almtuna inför 1557 åskådare. Detta innebär att Ljungbylaget nu leder hockeyallsvenskan.

Hemmalaget Troja-Ljungby dominerade den första perioden, från början till slut. Almtuna var säkert lättade över att inte behöva vittja kassen fler än två gånger. Det var Robert Dowd som inledde målskyttet i numerärt överläge. I periodens sista spelminut svarade Henrik Eriksson för ett riktigt viljemål då han bröt sig in i Almtunas zon och hårt uppvaktad och liggandes stötte in 2-0.

Efter första pausvilan började Almtuna bäst utan att lyckas överlista duktige Christoffer Bengtsberg i Troja-Ljungbys mål. När gästernas offensivlusta ebbade ut så tog hemmalaget återigen över taktpinnen. När sedan Joakim Nettelbladt gjorde 3-0 i mitten av perioden kändes det som att Troja-Ljungby skulle gå mot en säker seger. Gästerna ville dock annat och utnyttjade ett numerärt överläge för att reducera ställningen till 3-1. Målskytt Mattias Guter som därmed gjorde sitt åttonde mål för säsongen.

Det dröjde inte länge innan Troja-Ljungby punkterade matchen i den tredje perioden. Sevärde David Åslin svarade för en soloräd in i anfallszon och han lyckades dessutom överlista Almtunamålvakten med en snabb dragning och sätta 4-1, vilket också blev slutresultatet.

Troja-Ljungby är samspelta, har bra stämning i gruppen och förmåga att göra mål. Därför leder laget just nu hockeyallsvenskan.

Mikael Wahlberg
 sport.kronoberg@sr.se

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: