Myhrer hade pallchans – körde ur
Andre Myhrer hade chans på en pallplats i världscuppremiären i storslalom i Sölden. Men i det andra åket gick allt fel för svensken som körde ur. Vann gjorde Ted Ligety med den största segermarginalen sedan 1979.
Andre Myhrer hade läge på pallen efter det första åket av världscuppremiären i storslalom i österrikiska Sölden. Svensken låg fyra, 44/100 efter ledande fransmannen Thomas Fanara.
Men i det andra åket tog det stopp. Myhrer körde ur i snövädret och istället blev Matts Olsson bäste svensk på en tionde plats.
– Det är svårt när man inte ser någonting. Men det är ingenting att göra, det är bara att köra på, säger Andre Myhrer som i alla fall kunde glädja sig över det starka förstaåket till TV4.
– Det är en riktig morot att se att jag hänger med.
Vann gjorde amerikanen Ted Ligety, hela 2,75 sekunder före Manfred Moelgg, Italien. Den största segermarginalen sedan 1979.
Trea blev hemmaåkaren Marcel Hirscher.
Jens Byggmark slutade på 24:e plats.
Resultat storslalom Sölden
1) Ted Ligety, USA, 2.36,02
2) Manfred Mölgg, Italien, 2.38,77
3) Marcel Hirscher, Österrike, 2.39,14
Svenska placeringar
10) Matts Olsson, Sverige, 2.40,02 (1.19,90+1.20,12).
André Myhrer körde ur i andra åket. Jens Byggmark körde ur i första åket.
Christoffer Brandt
christoffer.brandt@sverigesradio.se