Behöver du röra på dig? Har du lite svårt att komma loss? Gå med i P4 Morgons löparklubb! Anmäl dig till träningsbrevet genom att maila till godmorgon@sverigesradio.se
Med våren, ljuset och de snöfria vägarna är det nu nystart med Löparklubben i P4 Morgon. Med oss har vi tre nya medlemmar, alla med milen som mål.
Coach är konditionsfenomenet Susanne Liukkonen som kan presentera en lång rad fina placeringar i olika lopp på sin meritlista.
Susanne: "Löpning är brutalt, löpning är bäst!" Susanne Liukkonen: "löpning är brutalt, löpning är bäst!" (0:33) Susanne Liukkonen är tävlingsmänniska, gympalärare och konditionsfenomen. Det är hon som leder Löparklubben i Sveriges Radio Västernorrland. Fredag 26 april 2013 kl 12:12 (Nyheter P4 Västernorrland)
Susanne: "Jag springer en mil på kring 38 minuter" Susanne: "Jag hoppas att jag springer 1 mil på 38 minuter" (0:26) Susanne berättar hur snabbt och långt hon kan springa. Måndag 29 april 2013 kl 13:23 (Nyheter P4 Västernorrland)
Susanne: "Jag är en extrem tävlingsmänniska" Susanne: "Jag är en extrem tävlingsmänniska" (0:39) Susanne berättar om sin tävlingsinstinkt. Tisdag 30 april 2013 kl 15:51 (Nyheter P4 Västernorrland)
Susanne Liukkonen sprang till intervjun. Foto: TullaMaja Fogelberg
P4 Morgon söker nya medlemmar till Löparklubben. Vill du vara med och träna tillsammans med lyssnarna? Sätta upp ett personligt mål och nå det? Testa teknik och terräng i radio?
Susanne: ”Om jag inte får träna blir jag inte rolig” Susanne: ”Om jag inte får träna blir jag inte rolig” (3:40) Nu drar P4 Morgon igång Löparklubben igen. Vi söker nya medlemmar som vill anta utmaningen att komma i form. Coach är precis som i höstas konditionsfenomenet Susanne Liukkonen. Här berättar hon om sina känslor inför vårlöpning. Tisdag 02 april 2013 kl 13:27 (Nyheter P4 Västernorrland)
Susanne: ”Ont om tid är ingen ursäkt” Susanne: ”Ont om tid är ingen ursäkt” (1:32) Argumenten att inte träna är många. Men inget av dom duger tycker coachen. Tisdag 02 april 2013 kl 13:28 (Nyheter P4 Västernorrland)
Läs merLöparklubbens coach Susanne Liukkonen ger kom-igång-tips inför våren
Programledaren TullaMaja Fogelberg efter två tredjedelar av 20-kilometersloppet. Foto: Joacim Granström
Bild 2 av 5
Det var bitande kallt när Medelpad Classic Ski avgjordes och TullaMaja Fogelberg genomförde loppet efter förberedelser i P4 Morgons konditionsprojekt Löparklubben.
Bild 3 av 5
Den tredje februari var en strålande vinterdag och TullaMaja gled fram trots ganska kärva spår och sträng kyla. Foto: Joacim Granström
Bild 4 av 5
P4 Västernorrlands programchef Per-Erik Karlsson åkte 20-kilometersdistansen på fina tiden 1,36. Foto: Joacim Granström
Bild 5 av 5
Löparklubben i spåret representerad av P4 Morgons producent Ann Hagman på den kortare distansen 20 kilometer. Foto: Joacim Granström
Det blev deltagarrekord när Medelpad Classic Ski avgjordes på söndagen. Trots närmare 20 minusgrader vid startplatserna i Bredsjön och Mellberg stod totalt 450 personer i startfållorna för att åka distanserna 46 eller 20 kilometer.
Enligt Joakim Kastemyr är det tre burkar som är ovärdeliga för fästvallnining i olika väder: En blå, en violett och en röd.
Joakim Kastemyr är P4 Morgons egen vallningscoach. I dag visar han vad som bör ingå i var mans grundsortimentet för fästvalla. Han ger även en preliminär instruktion till dem som som förebereder sig för långlopp i helgen.
Lyssna på hela vallainslaget Lyssna på hela vallainslaget (10:42) Joakim Kastemyr är P4 Morgons egen vallningscoach. I dag visar han vad som bör ingå i var mans grundsortimentet för fästvalla. Han ger även en preliminär instruktion till dem som som förebereder sig för långlopp i helgen. Tisdag 29 januari 2013 kl 11:23 (Nyheter P4 Västernorrland)
Läs merExpertens bästa tips för fäste i skidspåret
Att springa ett ultralopp innebär att Johan Renström springer längre än ett marathon. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB Scanpix
Löpartrenden håller i sig. Nu är 21 518 löpare anmälda till årets Stockholm Marathon, vilket är rekord. Härnösandsbon Johan Renström har tagit löpningen ett steg längre och sprungit ett ultralopp.
Johan Renström: ”Att springa är ju bra för hälsan” Johan Renström: ”Att springa är ju bra för hälsan” (5:20) 21 518 löpare från 81 nationer är anmälda till årets Stockholm marathon, vilket är rekord. Löparhajpen har varit ett faktum ett längre tag nu - vilket bland annat tagit formen av vår egen Löparklubb i P4 Morgon. En som både praktiserat och funderat på konditionsträning i dess tuffaste former är Härnösandsbon Johan Renström. Han intervjuas av Erik Nyberg. 2013-01-08. Tisdag 08 januari 2013 kl 10:00 (Nyheter P4 Västernorrland)
Johan Engström: ”Ultralöpningen kommer att öka” Johan Engström: ”Ultralöpningen kommer att öka” (5:45) Ultralöparen Johan Renström intervjuas i P4 Morgon av Erik Nyberg. 2013-01-08. Tisdag 08 januari 2013 kl 10:00 (Nyheter P4 Västernorrland)
Susanne Liukkonen löptränar även när det är 18 grader kallt. Hur det går till tipsar hon om i P4 Morgon.
Kylan håller i sig. I morgon blir det 11-14 minusgrader i hela länet, enligt prognosen. För att P4 Morgons löparklubb ska hålla i träningen, trots vädret, ger löparcoachen Susanne Liukkonen sina bästa tips. Själv har hon en köldgräns på minus 20.
Lyssna på Susanne LiukkonenSusanne Liukkonens råd för löpning i kyla (5:39) ---bsk: Susanne Liukkonen på coach i P4 Morgons löparklubb. För sin egen träning har hon en köldgräns på minus 20. Här tipsar hon om hur man gör för att klara konditionsträning i kyla. Tisdag 04 december 2012 kl 09:30 (Nyheter P4 Västernorrland)
TullaMaja konstaterar att sicka skidan är som att skrapa is från bilrutan
Bild 4 av 6
Jocke smälter in glidvallan med ett strykjärn
Bild 5 av 6
Sickla skidan betyder att all överflödig glidvalla skrapas bort
Bild 6 av 6
Strykjärn och vallaställ tillhör utrustningen
Till sist verkar vintern vara på ingång i Västernorrland. Löparklubben ska övergå till längskidor. P4 Morgon laddar med en vallaskola inder ledning av Joakim Kastemyr.
Joakim Kastemyr sammanfattar: Att valla en skida Joakin Kastemyr sammanfattar: Att valla en skida (0:37) Joakim Kastemyr berättar för P4 Morgons lyssnare hur man vallar längsskidor. Det här är en snabb sammanfattning. Fredag 30 november 2012 kl 09:40 (Nyheter P4 Västernorrland)
Läs merVallaskola: så får du fäste på längdskidorna
Johan Kastemyr, före detta tävlingsåkare och ungdomstränare, hjälper Löparklubben att komma igång med längdskidåkningen. Hur förbereder man sig på bästa sätt och vilken utrustning är nödvändig? Foto: Ann Hagman
Vintern är snart här - men Löparklubben fortsätter träna. I dag berättar före detta tävlingsåkaren Johan Kastemyr vad som krävs för att ta sig ut i spåret på längdskidor.
Läs merLöparklubben laddar för längdskidor i vinter
Behöver du röra på dig? Har du lite svårt att komma loss? Gå med i P4 Morgons löparklubb! Anmäl dig till träningsbrevet genom att maila till godmorgon@sverigesradio.se
Susanne Liukkonen är radiocoach för P4 Morgons löparklubb. Foto: Ann Hagman
Konditionsfenomenet Susanne Liukkonen är Löparklubbens egen coach. I dag träffar hon Löparklubbens nybildade kärnklubb för en första träff med personliga och allmänna råd till nybörjarna. I dag får löparklubben sina nya springskor. Sedan kommer vi att följa deras vedermödor ut i löpspåret.
Malin Järund
Malin Järund har faktiskt sprungit ett maraton – men sedan kommit av sig helt med träningen. Inte minst har hon hindrats av nacksmärtor och nu vill hon komma igång genom en försiktig start i löpspåret. Malin är 44 år och har tvillingar på dryga året. Eftersom barnen börjat springa i oanade hastighet behöver hon bättre flås för att hinna med. Dessutom vill hon någon gång klara ett maraton igen.
Christina Berglund
Christina Berglund är 57 år och därmed äldst i Löparklubben. Hon har en klar målbild som innefattar både längdskidåkning i vinter och Cykelvasan nästa år. Men än så länge har hon, trots stort behov, inte lyckats komma igång och träna alls, utan säger själv att det är 25 år sedan hon sprang sist. Christina är bosatt i byn Dynäs och jobbar som produktionsplanerare på ett hyvleri i Kramfors.
Åsa Byström
Åsa Byström i Sundsvall vill löpträna för att få mer ork och väga mindre, men behöver någon som piskar på. Att rapportera i radio hur mycket hon tränar tycker hon är utmärkt motivation. Hon bor i Sundsvall, har två barn och fyller 45 år i november.
Flygis Eriksson
Flygis Eriksson är 38 år och ska bli pappa för första gången i november. För att klara den utmaningen har han lagt om kosten och gått ner 30 kilo i vikt. Men han väger fortfarande 100 kilo och behöver konditionsträna för att orka livet som småbarnsförälder. Han bor i byn Flyggsjö utanför Örnsköldsvik och jobbar som kvalitet- och verksamhetsutvecklare på ett företag som tillverkar automatikskåp.
Bengt-Göran Persson
Bengt-Göran Persson, 30, blev anmäld till löparklubben av sin sambo – som tröttnat på undanflykter och ökande mängd ”sambokilon”. Deras gemensamma mål är att springa Midnattsloppet till sommaren och Bengt-Göran sitter still hela dagarna på sitt jobb på kontor i Sundsvall. Men nu intygar han att man är motiverad att snöra på sig nya springskor i Löparklubben.
Så här såg det ut när TullaMaja gjorde sin premiär i Löparklubben på tisdag kväll. Nu är det din tur. Foto: Privat
Löpningsboomen. Vi vet att den är här. Vi ser alla sunda människor som springer i trikå och takt till musiken de har i öronen. Vi vill också - men har så svårt att komma igång. Är det fler som känner likadant? Vi tror det - och startar Löparklubben i P4.
”Man kan få fart på nybildningen av hjärnceller” Terapeuten: ”Man kan få fart på nybildningen av hjärnceller” (1:35) Maria Jansson, beteendeterapeut, berättar för TullaMaja Fogelberg och Erik Nyberg varför man blir smartare av att springa. Onsdag 26 september 2012 kl 12:49 (Nyheter P4 Västernorrland)
Så gör du - expertens bästa odlingstips. P4 Hela SverigeAnneli Bengtsson bygger odlingslåda (3:45) På tisdagen bygger trädgårdsmästare Anneli Bengtsson en odlingslåda att odla kryddväxter i. Det har blivit trendigt att odla grönsaker i pallkrage eller i upphöjda odlingsbäddar och det finns många fördelar säger Anneli Bengtsson. Reporter Kathinka Lindhe, Carlsson & Co. Tisdag 21 maj 2013 kl 09:34 (Hallandsekot)
Ha en vuxen nära om du är lättskrämd. Blodspår del 1 (MP3)Blodspår del 1 (6 min) Måndag 25 mars 2013 kl 09:00 (0 MB) In i skogen: Alex och Saida hittar ett förfallet hus inne skogen. Från en vrå under trappan kommer en fruktansvärd stank. (Del 1 av 5, skriven och uppläst av Arne Dahl)
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
P4 Morgons Löparklubb är i gång med tre nya medlemmar, alla med milen i sikte. Hur de tränar och hur det går kan du följa både i radio och här på webben. Inspirerad? Häng med ut i spåret du med!
Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.
Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se
Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar
Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.