Följ våra bloggande medarbetare här på Sveriges Radio P4 Jönköping. Nedan publiceras bloggarna i kronologisk ordning, med de senaste överst.
Dagen med stort D
Torsdagen den 2 september 2010
Debatter kommer och debatter går i dessa valrörelsens dagar. Men det är inte varje dag man själv får vara med och ansvara för en av dessa debatter.
Veckans visdomar
Söndagen den 29 augusti 2010
Det är sista dan den här veckan och dags att samla ihop "grejer jag lärt mig". Det är ju alltid hur mycket som helst så jag har valt ut fyra erfarenheter.
Mysigt med mornar
Idag var jag först på plats på jobbet. Det är rätt skönt att få arbeta i fred en stund. För dagarna kan vara lite påfrestande ibland i det kontorslandskap vi sitter i. Men vid 05-tiden dök Håkan upp - då var det slut på lugnet.
När det är svårt att välja
Tisdagen den 24 augusti 2010
Alla vill ha en. Alla lockar. Alla vill framstå som bäst. Då kan det vara skönt att få lite vägledning.
Lugnet före stormen
Måndagen den 23 augusti 2010
Solen skiner och det är läge för lunch ute i Radiohusets trädgård. Men kanske är det sista för den här sommaren. För det är något stormliknande på gång.
Vår kära vandringspokal
Fredagen den 20 augusti 2010
Var är han idag? Vad gör han idag? Och framförallt vem är han med idag? Ja, ombytlige Håkan Montelius vet man aldrig var man har.
Kajsa - ett konkret exempel
Torsdagen den 19 augusti 2010
Ibland känns det som om det bara snackas, men att det aldrig händer någonting. Då är det rätt skönt att få en lång lista med idéer som faktiskt har blivit av. Kajsa är en av dom idéerna.
Nu laddar vi med pizza (och möten)
Onsdagen den 18 augusti 2010
Första bloggdagen sedan före sommaren fick en rivstart. Först största polisuppbådet på evigheter i länet. Sen största missen på evigheter i min första sändning. Men nu laddar vi för hösten.
De sjukaste idéerna föds på sommaren
Onsdagen den 18 augusti 2010
Jahapp, då var man tillbaka igen. Det här har varit sommaren då jag gjort saker som jag aldrig gjort förut (spelat golf, seglat, fjällvandrat) så det känns helt okej att komma tillbaks till jobbet och göra något som jag faktiskt gjort förut.
Annars får man ju de sjukaste idéerna under sommaren. Att man egentligen är ämnad för något annat, ett högre syfte, en annan sorts tillvaro, att man liksom borde ha sommar i sitt liv för jämnan och kanske öppna en kursgård för utbrända katter och hundar, eller starta ett litet mysigt pensionat på en fjälltopp eller öppna ett ekologiskt café i en halvt nedbrunnen gammal lada. Eller utvandra, ja utvandra! Och starta en biståndsorganisation och jobba med demokratiutveckling i Afrika söder om Sahara eller kanske vattenrening i Pakistan eller bli reseledare för pilgrimer i norra Spanien.
Att leva resten av livet utan Facebook, Twitter och svtplay, att börja gå i linnekläder och sjalar av hampa, att aldrig mer sminka sig utan bara vara sådär naturligt VACKER.
Att aldrig, aldrig mer vandra planlöst i ett köpcentrum utan bara sy om de kläder man redan har och leva på mjölk från den egna gården med de egna, kravmärkta små kossorna.
Att aldrig mer behöva titta på klockan och stressa till ett möte, att aldrig mer behöva leta efter en parkeringsplats, att aldrig mer slözappa framför teven.
Att bli sitt sanna, riktiga jag. Den bättre Johanna som tar dagen som den den kommer och går runt med ett hemlighetsfullt leende hela dagarna eftersom hon vet att lycka inte kan köpas för pengar.
En semestervecka till och jag hade förmodligen bytt liv. Tack gode gud för att det snart är september. Jag gillar ju inte ens linnekläder.
Nu tar jag en bloggpaus
Fredagen den 4 juni 2010
Tack alla ni som läst min blogg. Och tack alla ni som kommit med uppmuntrande ord. Nu tar jag en paus under sommaren, så får vi se hur det blir i höst. Ha det bra!
Välj oss
Tisdagen den 25 maj 2010
Padampadampadam - välj oss - så hjälper vid dig att välja. Ja, så låter en av trallorna som hörs i radion nuförtiden. Tralla = trailer = reklam för oss själva. Och upphovsmannen till den här trallan är Peter Jernberg - som vill marknadsföra vår valsatsning, vars general heter - gissa!
Vaktombyte, check
Tisdagen den 25 maj 2010
Puh. Fredrik Boltes har gjort sin första sidekickmorgon och det gick ju alldeles strålande.
Okej, han visste inte vem Anders Wejryd var. Och okej, han skrev "avsträckande" istället för "avskräckande" på Twitter...
Men sådant får man ha överseende med. Åttiotalister är ju också människor - dom är bara mycket, mycket yngre än oss andra.
Och han hade kläder på sig! Byxor, skjorta, keps, ja allt utom strumpor och skor faktiskt. För er som saknar den mer avklädde Boltes finns ju alltid det här klippet kvar på nätet...
40 år och rookie
Torsdagen den 20 maj 2010
Man blir aldrig för gammal för att vara nybörjare. Den här veckan var det dags för rookie-kurs för mig. En kurs som var en förberedande kurs för en grundkurs. Tala om att man är grön då. Fast man nått en aktningsvärd ålder.
Vi spånar fram ett nytt program
Fredagen den 14 maj 2010
I sommar ska Pernilla och jag få ha ett helt nytt program här i P4 Jönköping. Två dagar har vi till planering. Då är det mycket som ska avhandlas. Format, ton, jinglar, löp, fasta punkter och så vidare.
– Hasse, kom lite, kan vi fråga dig en sak?!
När katten är borta..
Tisdagen den 4 maj 2010
..dansar råttorna på bordet. Ja, idag när cheferna var borta på ledningsmöte för att styra upp dom stora dragen för verksamheten här i radiohuset framöver, då tog vi tillfället i akt till att flamsa, slappa och tjattra. Nej, jag bara skojar. Plikten framförallt. Kolla bara in följande bilder..
Mer om...
P4 Jönköping tipsar
Välkommen till Valportalen!
Valportalen är mötesplatsen för länets politiker och väljare inför valet 2010. Här får du allt om dina politiker i kommun, landsting och riksdag ända fram till valdagen 19 september. Valportalen hjälper dig att välja!
-
En botare?
Kan zebrafisken hjälpa oss att bota Alzheimers?
-
Garant för rent spel
Svante Stockselius avgående chef för den internationella melodifestivalen.
-
Knockout är igång!
Nu har Hasse & Clarence dragit igång en ny spännande omgång av tävlingen Knockout! Nu med tävlande från olika yrken.
Stora slaget om pensionärerna
Pensionärerna har hamnat i fokus inför årets riksdagsval. Och på sluten har kampen hårdnat allt mer, både alliansen och de röd-gröna försöker trumfa över varandra för att locka röster. Men frågan är vad pensionärerna själva säger om att ha hamnat i fokus inför valet? Hör i Lasso!
