Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

P4 Blekinge för Världens barn

TILLSAMMANS KAN VI HJÄLPA

 
P4 Blekinge för världens barn

Jenny och Daniel: "Gud vad givmilda folk är"

Publicerat: torsdag 10 maj 2012 kl 08:25

Efter att Helena Gustafsson och Patrik Franke inlett morgonen med bland annat livemusik från The Playtones och massa önskelåtar som innebär pengar till Världens barn tar nu Jenny Lindeborg och Daniel Kjellander över rodret.

Jenny och Daniel kommer bland annat få besök av Vapenbröder som kommer att spela live direkt från vår skyltfönster på Bormästaregatan i Karlskrona. Under deras sändning kommer auktionerna med lyxmiddag och spaweekend att avslutas.


P4 Blekinge tipsar

Haynes Mjällbyblogg

"Allt som är värt att veta om mig och Mjällby 2013 kommer ni att kunna följa här, på första parkett." Så presenterar sig P4 Blekinges nya bloggare Kristian Haynes, som ni inte får missa att följa här!

  • STOCKHOLM 201305 Svenskt jubel efter straffvinsten i kvartsfinalen mellan Kanada och Sverige i Globen på torsdagen. Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

    Svenska bragder

    Hör alla klassiska hockeyreferat här.
    Radiosporten Lasse Granqvist refererar Lidströms 3-2-mål i OS-hockeyfinalen mot Finland 2006 (0:35)
    Nicklas Lidström gör 3-2 mot Finland i OS-finalen i ishockey 2006. Kommentatorer Lasse Granqvist och L-G Jansson.
    Tisdag 19 juli 2011 kl 12:10 (Radiosporten)

  • inkokt lax

    Lax och aladåb

    Alexandra Zazzi lagar riktiga klassiker.
    P4 Extra P4 Extra: Alexandra Zazzi talar inkokt lax och aladåb (7:19)
    P4 Extras Alexandra Zazzi pratar om inkokt lax och aladåb med Erik Blix
    Lördag 18 maj 2013 kl 14:00 (P4 Extra )

  • Eva Bergdahl, 96 år, från Karlskrona lever nu i Thailand där hon stortrivs. Foto: Helena Gustafsson / Sveriges Radio, SCANPIX

    Följ Evas blogg

    97-åriga Eva Bergdahl från flyttade hösten 2011 till Thailand. Nu är hon tillbaka i Karlskrona, men fortsätter blogga. 

Få 1 000 kronor för bästa tips

Många av våra bästa nyheter blir till efter ett tips av våra lyssnare. Det bästa varje månad belönas med tusen kronor. Finns det något som upprör dig, eller kanske något som gör dig riktigt glad? Här tipsar du!

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: