Revolution och uppror
Vilka mekanismer ligger bakom en revolution? Vad får folk att göra uppror? Sveriges Radios program i P1 tar ett större grepp om händelserna i arabvälden. Vi rör oss från Tahrirtorget till Husby.
Mubarak – svävar mellan liv och död?
Hosni Mubarak tog över Egypten när president Anwar Sadat mördades 1981. Han styrde landet som en farao innan han störtades i februari förra året. 2010 skildrade Cecilia Uddén i "Godmorgon, Världen" Egypten som det såg ut efter 30 år med Mubarak.
Barnen: Från Tahrir till Husby
- Är det rätt att Östermalm har 19 vårdcentraler och Husby noll?, undrar Simon, 16 år som var med i demonstrationståget i Husby.
Upprorsstämningen i Nordafrika och Arabvärlden sprider sig nu till ungdomarna i de svenska förorterna.
- Jag blev ledsen när jag hörde vad som hänt, säger 14 åriga Fatima Khalaf Bouazizi som också var med på demonstrationen i Husby.
Henne kusin Muhammed Bouazizis öde var gnistan som tände revolutionselden i Nordafrika och som nu även inspirerar ungdomar i Sverige.
Programmet är en del av Tendens temavecka Uppror.
Mohammed Bouazizis kusin i Husby I Barnen i P1
Mohammed Bouazizis kusin i Husby I Barnen i P1 (2:00)
Bland demonstraterna I Husby finns också den 14 åriga Fatima Khalaf Bouzizi. Hennes kusin Muhammed Bouzizi, var gnistan till revolutionselden som blåstes upp först i Nordafrika och nu till Andra världsdelar. Ur Barnen i P1 - Från Tahrir till Husby.
Torsdag 07 april 2011 kl 15:47 (Tendens)
Barnen fredag 8 april kl. 11.03
Läs mer Barnen: Från Tahrir till Husby
Revolutionens omslagspojkar - Kino om revolutionsromantik
Kino 20110408 Temavecka revolution. Om revolutionsromantik och nyhetsbilder (MP3)
Kino 20110408 Temavecka revolution. Om revolutionsromantik och nyhetsbilder (41 min)Fredag 08 april 2011 kl 16:00 (0 MB)
Kino analyserar fenomenet revolutionsromantik i film och tv, och utforskar gränsen mellan att vara revolutionär och terrorist, frihetskämpe eller en fara för samhället. Kino har sett den senaste i en rad filmer om den västtyska revolutionära rörelsen RAF, eller Baader-Meinhof-ligan som de kallades i media. "Wer wenn nicht wir", eller "If not us, who" heter filmen regisserad av Andres Veiel som tidigare gjort dokumentären "Black Box" på samma tema. Lisa Bergström ringde upp honom för att ta reda på vad det är med RAF som fascinerar så. Handlar det om unken revolutionsromantik eller fascinationen för välmenande intentioner som spårar ur? Kan vem som helst bli hjälte i en blockbuster-rulle på bio? Hur många år tar det innan en diktoator kan bli en modeikon? Therese Uddenfeldt spånade lite över ur en Hollywood-tappning av dagens konflikt i Libyen skulle se ut, och det slutade med en högst oväntad hjälte. När man pratar om vårens revolutioner i arabvärlden så är det svårt att inte prata om
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Kino analyserar fenomenet revolutionsromantik, och utforskar gränsen mellan att vara revolutionär och terrorist - frihetskämpe eller folkfiende.
Kino har sett den senaste i en rad filmer om den västtyska revolutionära rörelsen RAF, eller Baader-Meinhof-ligan som de kallades i media. "Wer wenn nicht wir", eller "If not us, who" heter filmen regisserad av Andres Veiel som tidigare gjort dokumentären "Black Box" på samma tema. Lisa Bergström ringde upp honom för att ta reda på vad det är med RAF som fascinerar så. Handlar det om unken revolutionsromantik eller fascinationen för välmenande intentioner som spårar ur?
Kan vem som helst bli hjälte i en blockbuster-rulle på bio? Hur många år tar det innan en diktator kan bli en modeikon? Therese Uddenfeldt spånade lite över ur en Hollywood-tappning av dagens konflikt i Libyen skulle se ut, och det slutade med en högst oväntad huvudperson.
När man pratar om vårens revolutioner i arabvärlden så är det svårt att inte nämna Al Jazira, den arabiska nyhetskanalen vars bilder av den brinnande gatuförsäljaren i Tunisien många menar var det som på allvar drog igång protesterna mot landets styre. Kino gästas av Alexa Robertson, forskare på JMK i Stockholm, frilansjournalisten Yasmine El Rafie samt Duraid Al-Khamisi på P3 Nyheter som diskuterar Al Jaziras arbetssätt och trovärdighet.
Trogna Kinolyssnare kanske minns att vi under Berlins filmfestival träffade den egyptiske filmaren Tamer Ezzat, som då fortfarande var umtumlad av händelserna i Egypten - bara dagar efter att president Mubarak avgått. Vi ringde upp Tamer för att få en lägesrapport, och det visar sig att han just nu håller på att spela in en film om...revolutionen i Egypten.
Programledare: Roger Wilson
Producent: Lisa Bergström
Göran Sommardal om Maos lilla röda
KR Klassikern Maos lilla röda (MP3) KR Klassikern Maos lilla röda (9 min)Lördag 09 april 2011 kl 10:00 (0 MB)
I Klassikern om Maos lilla röda
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
KR Klassikern Maos lilla röda (MP3)
KR Klassikern Maos lilla röda (9 min)
Lördag 09 april 2011 kl 10:00 (0 MB)
I Klassikern om Maos lilla röda
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
1900-talets utan jämförelse mest spridda revolutionära skrift är den i fickformat tryckta Maos lilla röda. Boken heter egentligen Citat ur ordförande Maos verk och är precis det: 427 olika citat indelade i 33 kapitel, med avsnitt från Maos verk, militärpolitiska skrifter och viktigare tal. Boken var tänkt att fungera som en handbok i genomförenadet av Kulturrevolutionen och ambitionen var
att det skulle finnas en "lilla röda" per innevånare i landet (750 miljoner, 1967). Den slutgiltiga upplagan blev dock flera miljarder exemplar och 100-tals tryckerier var i åratal helt sysselsatta med mångfaldigandet. Efter att Mao Zedong avlidit 1976 uppmanades dock de kinesiska medborgarna att lämna sina exemplar till pappersinsamlingen och 1979 förbjöds fortsatt försäljning av boken, som sedan dess inte tryckts i Kina, annat än i piratutgåvor.
Editionshistoriskt sett, och sådant bör man ju vara noggrann med när det gäller en "helig skrift", har det funnits tre principiellt mycket särskilda utgåvor. En första upplaga innan Lin Biao officiellt utsågs till Mao Zedongs efterträdare. En andra upplaga med just denne försvarsminister Lin Biaos sanktfierande företal, med ett antal glödande argument för varför man måste studera Citaten och varför man bör följa ordföranden i vått och torrt. Och till sist en tredje upplaga med Lin Biao lika sorgfälligt utrensad, efter dennes störtdykande i ett flygplan över Manchuriet.
Göran Sommardal har i dagens Klassikern tagit fram sitt eget, av Lin Biao förordsförsedda exemplar av Maos lilla röda ur bokhyllan. Hans favoritcitat för dagen:
"Revolutionen är ingen middagsbjudning."
Kulturradion Klassikern: Göran Sommardal om "Maos lilla röda" (MP3)
Kulturradion Klassikern: Göran Sommardal om "Maos lilla röda" (9 min)
Lördag 09 april 2011 kl 10:00 (0 MB)
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
När klockan klämtade för Svensk-albanska föreningen
Tidigt 1990-tal. Det är styrelsemöte i Svensk-albanska föreningen. En liten skara som betraktar sig som de renlärigaste av revolutionärer. Eller snarare, en svensk stödförening till de sanna och kanske sista förvaltarna av den stalinistiska tolkningen av det marxist-leninistiska arvet.
Det är mer av hövlig diskussionsklubb än flammande barrikadkamp. Men på dagordningen, den kanske viktigaste diskussionspunkten i föreningens historia: Allt det man kämpat och propagerat för i decennier tycks plötsligt slaget i spillror genom Berlinmurens fall. Vad göra?
Karsten Thurfjell om två revolutionsdramer
Klassikern 20110402 1045 (MP3) Klassikern 20110402 1045 (9 min)Lördag 02 april 2011 kl 11:00 (0 MB)
Karsten Thurfjell intervjuar Sven Hugo Persson om två verk ur världsdramatiken som kretsar kring den franska revolutionen: Stanislawa Przybyszewskas "Affären Danton" och Peter Weiss "Mordet på Marat".
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Klassikern blir först ut i Kulturradions revolutions- och upprorstema den här veckan.
Karsten Thurfjell tar sig an två verk ur världsdramatiken som kretsar kring den franska revolutionen: Stanisława Przybyszewskas Affären Danton och Peter Weiss Mordet på Marat.
Przybyszewska skrev sin mest känd pjäs Affären Danton 1929. Den handlar om den politiska kampen mellan Danton och Robespierre men urpremiären 1931 blev ingen större framgång. Przybyszewska återupptäcktes dock under 1960-talet och 1975 satte Andrzej Wajda satte upp Affären Danton vid Allmänna teatern i Warszawa.
Peter Weiss pjäs Mordet på Marat heter egentligen Jean Paul Marat förföljd och mördad så som det framställs av patienterna på hospitalet Charenton under ledning av herr de Sade och uruppfördes 1964. Det är ett drama om ett drama och utspelar sig 1808 på ett mentalsjukhus där patienterna sätter upp en pjäs om mordet på den revolutionären Marat 1793.
Lyssna på: Att upptäcka kärleken
av Nikolaj Khalezin, Natalia Koljada.
Landet som också heter Belarus
Landet som också heter Belarus (22:10)
Inför lördagens premiär av "Att upptäcka kärleken" av Nikolaj Khalezin och Natalia Koljada sänder Radioteatern ett program av Dmitri Plax som heter "Landet som också heter Belarus" Dmitri Plax tar reda på varför man i Sverige använder två benämningar på ett och samma land: Belarus och Vitryssland. Översättaren Nils Håkansson och Sveriges Radios språkvårdare Stefan Lundin framlägger sina synpunkter på problematiken. Dessutom: Sveriges Radios Moskvakorrespondent Fredrik Wadström berättar om hur han såg pjäsen Att upptäcka kärleken i Minsk två dagar innan den 19 december 2010 då en fredlig protestdemonstration blev brutalt nedslagen av makten och en av pjäsförfattarna blivit arresterad.
Onsdag 30 mars 2011 kl 15:47 (Radioteatern)
Föreställningen ligger ute till och med 2 maj.
Läs mer Lyssna på: Att upptäcka kärleken
Revolution
- om egyptisk framtid och upprorets psykologi
Kosmo 20110402 Tema revolution (MP3)
Kosmo 20110402 Tema revolution (41 min)Lördag 02 april 2011 kl 16:00 (0 MB)
Kulturradions internationella magasinsprogram Kosmo har varit på plats i Kairo och mött Ganzeer är en konstnär som utnyttjat egyptiernas nyvunna frihet till att måla monumentala bilder av ungdomarna som dödades i revolutionens början. Hör också författaren till ”Yacobians hus”, Ala al Aswany och konstnären Lara Baladi i Karine Mannerfelts reportage.De psykologiska mekanismer som drar igång när en grupp människor samlas för att protestera mot en regim, eller när långkonjunkturen drabbar världsekonomin är ämnen som intresserar den holländske konstnären Aernout Mik. Cecilia Blomberg träffade konstnären i hans ateljé i Amsterdam. Just nu pågår skenrättegångar i Belarus mot människor som befann sig på torget i Minsk i samband med valet 19 dec då förhoppningarna om en förändring i Belarus brutalt slogs i spillror. Hör Maria Söderberg, fotograf och skribent, som har rest i landet sedan 1997, om läget i landet idag. Programledare Anneli Dufva .
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Från och med lördag 2 april gör Kulturredaktionens program nedslag i tankarna som denna vår av revolter har väckt.
Läs mer Revolution - om egyptisk framtid och upprorets psykologi
Shiaislam och politik
Teologiska rummet
Söndag 3 april 17.00 i P1 (repris fredag 8 april 21.03)
Efter revolutionen i Iran 1979 bildades en teokrati där storayatollan Khomeyni var envåldshärskare. Men vad säger Shiaislam om de rättslärda och deras förhållande till den världsliga makten? Frågan har diskuterats ända sedan den dolde imamen (enligt Shiaislam) gick under jorden och försvann för över tusen år sedan: Hur ska man förhålla sig till makten i imamens frånvaro? Ska man hålla sig på avstånd, ska man samarbeta med makthavarna eller ska man rentav försöka ta den världsliga makten i egna händer.
Läs mer Shiaislam och politik
Tendens: Uppror på svenska
I Arabvärlden och Nordafrika har hundratusentals människor gått ut på gator och torg och gjort uppror mot diktaturen. I Sverige släcker vi lamporna för att protestera mot elpriserna. Uttrycken är kanske olika men är det någon skillnad på de mekanismer som får ett uppror att växa?
Måndag 4 april kl. 11.03 och 20.03 Tisdag 5 april kl. 23.30
Mats Adolfsson om den skeva bilden av den svenska fridsamheten
Mats Adolfsson om den skeva bilden av den svenska fridsamheten (1:32)
Journalisten och författaren Mats Adolfsson har skrivit serien "Svenska uppror" och ger här i Tendens i P1 sin bild av den skeva bild vi själva har av den svenska fridsamheten.
Från Temaserien "Uppror".
Tisdag 05 april 2011 kl 16:16 (Tendens)
Läs mer Tendens: Uppror på svenska
Biblioteket: I diktatorns huvud
Biblioteket 20110404 I huvudet på diktatorn (MP3) Biblioteket 20110404 I huvudet på diktatorn (19 min)Måndag 04 april 2011 kl 14:00 (0 MB)
Patriarkens höst från 1975 är en roman om makten för maktens skull, "en mardrömsartad skildring av en uråldrig, illitterat tyrann som upprätthåller ett till synes ändlöst skräckvälde i ett icke namngivet latinamerikanskt land." Hela typgalleriet är på plats: den korrupta frun, dubbelgångaren och försvarsministern serverad på silverbricka med persiljekvist i munnen. Katarina Wikars talar med Bengt Packalén om maktens ensamhet och vanärans illusioner samt annat man kan lära av Gabriel Gracia Marquez klassiska roman.
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Vad kan man lära av Patriarkens höst av Gabriel Garcia Marquez?
Läs mer Biblioteket: I diktatorns huvud
Den allvarsamma leken
KR Nya vågen 20110405 14.03 (MP3) KR Nya vågen 20110405 14.03 (44 min)Tisdag 05 april 2011 kl 14:00 (0 MB)
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Nya Vågen om hur verklighetens konflikter framträder i de allt mer realistiska krigsspelen. Förr handlade de flesta spel om krig i det förflutna, idag reagerar spelutvecklare omedelbart på världshändelserna. Senaste Medal of Honor utspelar sig i Afghanistan, medan Call of Duty: Modern Warfare 2 blivit kraftigt ifrågasatt för en sekvens där spelaren iklär sig rollen som terrorist och deltar i en massaker på civila.
Men varför blir spel mer kritiserade än krigsskildringar i litteratur, tv-serier och film? Och varför är det så svårt att göra verklighetstrogna krigsspel som belyser moraliska dilemman och inte bara erbjuder cynisk underhållning?
I studion spelrecensenten Tove Bengtsson, journalisten Sam Sundberg och Johan Ingerö, debattör. Hör också Svenska Akademiens ständige sekreterare Peter Englund berätta om spelen som spelats av amerikanska soldater i Irak.
Dessutom handlar det om diktaturens litteratur. Författaren och kritikern Inga-Lina Lindqvist och Björn Linnell, förläggare och kulturskribent, diskuterar förtryckets inverkan på texten.
Och så möter vi författaren Ak Welsapar som toppar listan över förbjudna författare i Turkmenistan. I hemlandet har hans böcker bränts på bål och idag är han bosatt i Sverige. För Nya Vågens Sofia Olsson berättar han om inre censur och hur man skriver mellan raderna.
Programledare: Clara Törnvall.
Tendens Samtalet: En ständig ifrågasättare
- Jag har alltid undrat varför folk så ofta går i trupp, säger Jan Myrdal i samtalet med Martin Dyfverman i Tendens vecka om att göra uppror.
Läs mer Tendens Samtalet: En ständig ifrågasättare
Dokumentärredaktionen: Revolt & uppror
I revolutionens hjärta Fransyskan Laurence Picq upplevde en av världens radikalaste revolutioner inifrån - och överlevde. Vad fick hon se av de Röda khmerernas radikala samhällsexperiment, där var fjärde kambodjan dog? Och hur gjorde hon för att överleva?
Lyssna på I revolutionens hjärta
Rebellerna, en av vänsterns bäst bevarade hemligheter - Historien om Rebellrörelsen. Svenska rödgardister försökte under våren och sommaren 1968 att starta en underjordisk maoistisk kärntrupp, organiserad i hemliga celler. Man tog fångar och höll egna rättegångar. Man skilde barn från sina föräldrar och konfiskerade medlemmars tillhörigheter. Organisationen kopierades från våldsamma kommunisktiska gerillagrupper.
Lyssna på Rebellerna
Bölden som sprack, Ett program om klotter, fest och kickar en sommar i Stockholm. Kungsankravallerna, slaget om city. Justitieministern vädjade i direktsändning till de tusentals ungdomarna att stanna hemma. Politiker och socialarbetare famlade efter förklaringar.
Lyssna på Bölden som sprack
Tendens: Arabvärldens unga vågar drömma
Efter revolterna i Nordafrika och arabvärlden har de ungas självbild börjat förändras. Nu kan de börja drömma samma drömmar som andra. Men vad gjorde revolten möjlig?
– Man talar om en nätverksrevolution, men det här handlar inte bara om det, det handlar om unga människor som var trötta på att inte kunna forma sin framtid, säger Javeria Rizvi Kabani. Hon är projektledare för YLVP utbildningen om sociala medier på Svenska Institutet där många unga araber har skolats i att använda nätet för att sprida sitt budskap.
Tendens onsdag 6 april kl. 11.03 och 20.03
Läs mer Tendens: Arabvärldens unga vågar drömma
Nawal el Saadawi - en 80-årig rebell
K1 Nawal el Saadawi 20110406 1403 (MP3) K1 Nawal el Saadawi 20110406 1403 (43 min)Onsdag 06 april 2011 kl 14:00 (0 MB)
awal el Saadawi - författare, feminist och psykiatriker blir 80 i år. Hon är arabvärldens kvinnliga rebell som i decennier stridit mot maktmisbruk och för kvinnors rättigheter. Redan när hon var tio år drömde hon att Egypten skulle bli fritt. När hon var knappt 20 år protesterade hon på Tahrirtorget för första gången. När hon nu i februari gjorde detsamma och diktatorn Mubarak tvingades avgå var det en dröm som gick i uppfyllelse.Karine Mannerfelt träffar henne i Kairo våren 2011, i hennes lägenhet med milsvid utsikt mot Nilen.
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
”Farmor gav mig min första viktiga lektion i livet, den om rättvisa. Hon ställde borgmästaren mot väggen för att han stal bybornas bomull och gav den till kungen och de engelska kolonisatörerna.”
Nawal el Saadawi – författare, feminist och psykiatriker blir 80 i år. Hon är arabvärldens kvinnliga rebell som i decennier stridit mot maktmisbruk och för kvinnors rättigheter. Redan när hon var tio år drömde hon att Egypten skulle bli fritt. När hon var knappt 20 år protesterade hon på Tahrirtorget för första gången. När hon nu i februari gjorde detsamma och diktatorn Mubarak tvingades avgå var det en dröm som gick i uppfyllelse.
Karine Mannerfelt träffar henne i Kairo våren 2011, i hennes lägenhet med milsvid utsikt mot Nilen.
Tema Revolution: Kulturradion K1 om Nawal el Saadawi (MP3)
Tema Revolution: Kulturradion K1 om Nawal el Saadawi (43 min)
Onsdag 06 april 2011 kl 14:00 (0 MB)
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Mohammad Fazlhashemi
Tankar för dagen 20110407 (MP3) Tankar för dagen 20110407 (4 min)Torsdag 07 april 2011 kl 07:00 (0 MB)
Tankar för dagen med Mohammad Fazlhashemi. Om hur människor som tidigare funnit sig i att bli hunsade plötsligt kan resa sig mot sin dikatator.
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Tankar för dagen med Mohammad Fazlhashemi är professor i idéhistoria vid Umeå universitet. Hans forskningsområden är islamisk/muslimsk idéhistoria och berör också muslimskt nytänkande i kontrast till en traditionell och fundamentalistisk tolkning av islam.