Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Ljungskile SK

Här kan du läsa och höra allt om Ljungskile SK:s framfart i Superettan.

 
Superettan

LSK-seger efter tidigt mål

Publicerat: lördag 4 augusti 2012 kl 18:57 , Nyheter P4 Väst 2 kommentarer

Ljungskile SK gjorde mål redan i matchens sjunde minut mot Jönköping Södra genom Bruno Santos da Silva och det blev också matchens enda mål när LSK tog tre viktiga poäng för att hänga med i toppen av Superettan.

FLER LJUDKLIPP

Jönköping öppnade precis enligt sin matchplan och hade mycket boll samtidigt som laget pressade hemmalaget högt upp i banan. Men redan efter sju minuter kontrade Ljungskile på högerkanten genom Tobias Mikaelsson som passade in bollen till Bruno Santos da Silva och han fick ett mycket fint läge vilket han förvaltade på bästa sätt för hemmalaget och gav LSK det alltid lika viktiga första målet.

– Jag fick in bollen mellan benen på mittbacken och Bruno la en bredsida, säger en nöjd Mikaelsson och konstaterar samtidigt att han tycker att resultatet känns rättvist.

Jönköping fortsatte att ha mycket boll utan att skapa några riktigt bra målchanser, samtidigt som Ljungskile försökte spela bollarna i djupet med korta genomskärare. När de lyckades blev det farligt, men 1-0 stod sig halvleken ut.

I den andra halvleken bytte gästerna in flera offensiva spelare och laget fortsatte att äga mycket boll, men den bästa chansen kom på en fast situation när Tommy Thelin avlossade en frispark bara några meter utanför straffområdet. Även hemmalaget hade en riktigt bra frispark som Andreas Ljunggren-Eriksson placerade fint, men Södras målvakt Nicklas Helgesson gjorde en fantastisk räddning.

Ljungskile ligger kvar på femte plats i tabellen och är nu fem poäng bakom Halmstad som ligger på kvalplats, Jönköping Södra ligger på tionde plats.

Tomas Bader
tomas.bader@sverigesradio.se
0522-67 00 00

Nyckelord

Superettan

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: