Radioessä:
Vem var Vladimir Iljitj Uljanov, alias Lenin?
Vem var Vladimir Iljitj Uljanov, alias Lenin? (MP3)
Vem var Vladimir Iljitj Uljanov, alias Lenin? (14 min)Fredag 15 juni 2012 kl 13:45 (0 MB)
---pod: Vladimir Iljitj Uljanov, alias Lenin, har helt otippat seglat upp som säsongens man på de svenska kultursidorna nu i vår och försommar. Men vem var han? Svaren får du av författaren och journalisten Ulrika Knutsson, som gjort veckans radioessä. Programledare:Lena Birgersdotter
Högerklicka på ljudlänken och välj spara för att ladda ner
Vladimir Iljitj Uljanov, alias Lenin, har helt otippat seglat upp som säsongens man på de svenska kultursidorna nu i vår och försommar. Men vem var han?
Svaren får du av författaren och journalisten Ulrika Knutsson, som gjort veckans radioessä.
I Aftonbladet hyllas Lenin av Åsa Linderborg som antimilitarist. Genom att prioritera klasskampen och revolutionen räddade Lenin ryssarna ur första världskriget. Branting däremot, var en svikare, tycker Linderborg.
Vänstern tillbaka till Komintern?
Olle Svenning ger svar på tal i Dagens Nyheter: Vill vänstern tillbaka till den groteska och förödande Kominternperioden när socialdemokratin var huvudfienden och borgerliga demokrati inget annat än diktatur? I så fall, skriver Svenning, är det hellre Lenin än Branting som gäller.
Rösträttskämpe och fredsaktivist?
Också Göran Greider kastade sig in i debatten och rekommenderar alla att läsa Lenins brev i exilen. Lenin är där en feministisk, antiauktoritär rösträttskämpe och fredsaktivist, skriver Greider.
Alla har kanske inte Lenin lika aktuell som Linderborg, Svenning och Greider. För oss gör Ulrika Knutson ett försök att teckna hans porträtt i veckans radioessä.
Böcker:
Appelbaum, Anne: Gulag. De sovjetiska lägrens historia, svensk översättning, Margareta Eklöf. 2005.
Carrère d'Encausse, Hélène: Lenin. Sv. övers Kajsa Öberg Lindsten, 2008.
Figes, Orlando: De som viskade. Tystnad och terror i Stalins Sovjet. Sv. övers. Claes Göran Green. 2009.
Liedman, Sven-Eric: Från Platon till kriget mot terrorismen, 2005.
Lindgren, Stefan: Lenin, 1999
Pipes, Richard ed. The unknown Lenin. From the secret archive,1996.
Sebag Montefiore, Simon: Den unge Stalin. Sv. övers Per Nyqvist. 2007.
Producent och programledare:
Lena Birgersdotter