Departement oeniga om Public serviceavgift
Det är oenighet inom regeringen om Public service-kommitténs förslag om ny radio- och tv-avgift. Finansdepartementet sätter käppar i hjulet för kulturdepartementet vilket försenar utskicket av Public service-utredningen på remiss.
Enligt vad Ekot erfar är det Public servicekommitténs förslag om ny utformning av radio- och tv-avgiften som ifrågasätts
Public Service-kommittén föreslår att nuvarande radio och tv-licens ersätts med en skatt som betalas av varje individ.
Den ska vara beroende av hur hög inkomsten är. Dessutom ska denna skatteinkomst inte ingå i den årliga budgeten och vara skild från budgetförhandlingarna.
Meningen är att undvika politisk inblandning i de ekonomiska förutsättningarna för Sveriges Radio, Sveriges Television och Utbildningsradion. Enligt utredningen blir en skatt teknik-neutral, medan den nuvarande licensen är kopplad till innehav av tv-apparat.
I förberedelserna för att skicka ut utredningen på remiss har det uppstått en strid mellan kulturdepartementet och finansdepartementet. Enligt vad Ekot erfar är det ännu inte klart hur skatteförslaget ska formuleras.
Finansdepartementet gillar bland annat inte att skatten ska vara beroende av inkomstens storlek vilket kan ge marginaleffekter. Finansdepartementet gillar inte heller förslaget att inkomsten från Public serviceskatten ska ligga utanför den årliga budgeten.
Dessutom anser finansdepartementet att Public serviceutredningen inte räcker som underlag för att genomföra förändringen. Det krävs ytterligare utredning.
Bakom förslaget om ny radio- och tv-avgift har de borgerliga partierna stått eniga, men nu är det moderat styrda finansdepartmentet som har invändningar. Detta vållar strid inom regeringen.
Och nu börjar det bli bråttom. Kulturdepartementet måste få iväg utredningen de närmaste veckorna för att förslaget ska kunna behandlas i tid. Ett regeringsförslag måste läggas fram i riksdagen i vår för att ett nytt Public serviceavtal ska kunna börja gälla som planerat från den första januari 2014.