Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Nyheter

nyheter

Kommer bredbandsbolagen ställas utanför filmavtalet?

Publicerat: tisdag 29 november 2011 kl 07:05 , Kulturnytt

Det ser mörkt ut för det nya filmavtal som kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth utlovat innan årskiftet. Igår presenterade Lennart Foss, regeringens särskilda utredare, sitt förslag till nytt filmavtal. I det än så länge hemliga förslaget är inte längre bredbandsbolagen en part i förhandlingarna. Och Film&TV-producenterna och Film i Väst säger nej till avtalsförslaget.

Den springande punkten är frågan om piratkopiering, där bredbandsbolagen hävdar att det inte finns rättsligt stöd för att de ska agera poliser mot sina egna kunder. Att få med fler av marknadens aktörer har varit ett av de viktigaste målen för ett nytt filmavtal.

– Vi ser inga förbättringar för svensk film i det förslag som presenterades igår. Förslaget innebär tvärtom mindre pengar, sannolikt färre avtalsparter och tar inte höjd för teknikutvecklingen och internationaliseringen av branschen, säger Björn Rosengren, ordförande i Film&TV-Producenterna.

Inte heller regionala filmcentret Film i Väst accepterar förslaget och kommer inte skriva under ett nytt avtal så som förslaget ser nu.

SR Kulturnytt

Nyckelord

Film/TV, Medier

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: