Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Nyheter

Rödgrönas ökade väljarstöd psykologiskt viktigt

Publicerat: onsdag 8 juni 2011 kl 10:20 , Ekot

De rödgrönas ledning i partisympatiundersökningen från SCB blir psykologiskt väldigt viktig för det politiska läget, säger Ekots inrikeschef Fredrik Furtenbach.

Vilka är de viktiga skillnaderna mot senaste mätningen i november?

– De rödgröna leder nu över allianspartierna. Alla allianspartier backar och ett par av de mindre allianspartierna går det riktigt dåligt för.

– Socialdemokraterna ökar kraftigt, med hela fem procentenheter till 34,0 procent. Men då ska man komma ihåg att 34 procent inte är en imponerande siffra, utan att de hämtar sig från en historiskt låg nivå.

– Ett tredje viktigt resultat är att stödet för Sverigedemokraterna minskar till 5,7 procent, vilket ändå är en ganska hög siffra i ett längre sammanhang. Det har egentligen gått bra för dem sedan valet hösten 2010.

Vilken betydelse får det att stödet för Kristdemokraterna ligger under riksdagsspärren?

– Dels kommer det att spä på den interna debatten i KD. Det finns redan en oro i partiet över att opinionsstödet är så svagt.

– Siffrorna är dåliga även för Centerpartiet och det kommer att öka debatten inom alliansen om att Moderaterna dominerar samarbetet. Det finns en gammal debatt om att det bara är Moderaterna som har höga siffror, medan de andra krymper. Den debatten kommer säkert att ta ny fart nu.

– Man ska i och för sig komma ihåg att det inte är statistiskt säkert att Kristdemokraterna ligger under spärren, felmarginalen innebär i praktiken att stödet för partiet ligger någonstans mellan 3,5 och 4,1 procent.

Vad kan man säga om det ökade stödet för de rödgröna?

– Även om Socialdemokraternas siffra inte är särskilt stark i sig är det väldigt viktigt psykologiskt att de nu gör en ganska stor uppgång. De försöker ju göra en omstart med ny partiledare, många andra nya företrädare och delvis ny politik, så det är väldigt viktigt för dem att de får ett kvitto på att det går upp nu.

– Att de rödgröna går upp och blir starkare kommer också påverka debatten. Även om det inte finns något rödgrönt alternativ nu lär det ändå skapa en viss otålighet och nervositet inom alliansen.

Ekot

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sverigesradio.se

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: