Persson och Schibbye samlar kraft i annat land
De två svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye som igår släpptes ur fängelset i Addis Abeba har nu landat i ett annat land. Kjell Persson, pappa till Johan Persson, säger till Ekot att journalisterna först kommer att vila ut några dagar innan de kommer till Sverige. Trots ett tufft år i etiopiskt fängelse har svenskarna ändå varit väldigt priviligerade, säger Karin Schibbye.
I ett pressmeddelande från Persson och Schibbyes familjer vädjar de nu om andningshål innan de kommer hem och möter pressen.
”Efter 14 månader i ett fängelse där det aldrig är tyst, mörkt och stilla vädjar Johan och Martin om att få ett litet andningshål. De vill få chansen att äta, sova, läsa svenska nyheter och träffa en läkare, innan de kommer hem för att möta press och alla andra som har väntat på dem.” Skriver Anna Roxvall, Persson och Schibbyes kontaktperson.
Inom en vecka räknar familjerna med att de ska vara på svensk mark. Då ska de kalla till presskonferens.
– De kommer att landa på Arlanda och vi kommer att lysa ut en presskonferens en god tid innan.
Hur känns det nu?
– Rent utsagt jävligt skönt. Det är en väldigt lättnad såklart och framför allt känner vi det för Johan och Martin att de äntligen är frisläppta. Det är en oerhörd lättnad och en oerhörd glädje.
– Jag talade med dem i morse. De ska ju ta till sig det här på något sätt. Spänningarna släpper ju nu när de lämnar landet. Vi pratade om en hel del praktiska saker och att det ska bli skönt att komma hem och träffa alla anhöriga men också att de fruktansvärt tacksamma för alla som har hjälp dem och alla som har supportat dem under den här tiden. De är också tacksamma mot UD.
Hur mår de?
– Jag tror att de för tillfällit väldigt bra, de har väl adrenalin så det rinner ur öronen på dem. Men de känner att de måste ha en tid för återhämtning innan de möter pressen hemma i Sverige.
Johan Persson och Martin Schibbye har varit "oerhört privilegierade" under sin tid i fängelset i Etiopien, säger Martin Schibbyes mamma, Karin Schibbye till TT.
– De har fått speciell mat, beskydd och de har fått ta in saker. Men framför allt har de fått garantier för att inget ska hända dem under fängelsetiden, så under omständigheterna har de haft det väldigt bra jämfört med många andra.
Hur tolkar du det uttalande de gjorde i etiopisk tv?
– Jag har inga kommentarer till det. Men de valde att begära nåd och det förutsätter att man ångrar sig och ber om ursäkt. Det finns en form för det.
Hur ser du på deras resa så här i efterhand?
– Jag tycker att det är fantastiskt att de var beredda att göra en sådan här resa. De hade inte gjort den om de hade förstått vilken risk det innebar.
Men de måste väl ha förstått att resan innebar en risk, eller?
– Oh ja, men de trodde att att de skulle bli frisläppta efter 14 dagar i fängelse om de blev fasttagna. Det var vad som hände med en amerikansk journalist som också hade varit i Ogaden och åkt fast. Vi pratade mycket om det där och det som oroade dem mest var själva fasttagandet, att de skulle bli skjutna.
Ekot/P1-morgon