Hoppa till textinnehållet Sajtkarta Support Kontakta Sveriges radio Spelaren Alla kanaler

Nyheter

 
Sörmland

Landshövdingen vill skynda på Ostlänken

Uppdaterat: tisdag 3 april 2012 kl 14:42 (publicerades tisdag 3 april 2012 kl 10:15) , Nyheter P4 Sörmland

Utbyggnaden av Ostlänken bör tidigareläggas, det skriver landshövding  Bo Könberg i ett remissvar på Trafikverkets utredning.

Könberg hänvisar till de senaste årens befolkningsökning i Sörmland, och i den övriga regionen som berörs, och menar att en utbyggnad av Ostlänken därför är viktig. Att börja bygga Ostlänken tidigast år 2022, som utredningen föreslår, tycker han är för sent.

– Det är väldigt sent. Den här förbindelsen har jag och mina företrädare arbetat för i många år och argumenten för den är starka. Att skjuta på det så långt in i framtiden avråder vi ifrån, vi tycker att man ska försöka komma på plats så tidigt som möjligt.

Vilket är det starkaste argumentet för att utbyggnaden ska tidigareläggas?

– Det är en väldigt långsam förbindelse i dag, att åka från Stockholm till Nyköping tar drygt en timme. Det skulle kunna gå på 40-42 minuter så det vore ju en väldig förbättring för dem som bor längs banan.

Bo Könberg menar att utbyggningen bör vara klar i sin helhet, från Linköping till Järna, så nära inpå citybanans öppnande år 2017 som möjligt.

Du måste aktivera javascript för att se sverigesradio.se korrekt. Läs mer på sverigesradio/support

 

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du kontakta oss på vår supportsida.

Vill du dela med dig?

Dela ut en viss tidpunkt i ett ljudklipp

Högerklicka på tidsaxeln och välj ”Dela ut till aktuell tidpunkt” så får du en länk som startar ljudet på en visst plats i ljudet. Detta fungerar bara på ljudklipp, inte direktsändningar

Vill du dela med dig?

Ljudklippet startas på det antal sekunder som du har valt. Den du delar till kan även spola tillbaka till början av ljudklippet och lyssna på hela klippet.

Mina favoriter

  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö

  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

Historik

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet: