Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Klassiska klassiker och annan bra musik. Tonsättare och musiker från alla världens hörn.

Låtlistor

  • Fredag 20 oktober 2017

    • 23.50
      Gioacchino Rossini - Semiramis: Semiramis cavatina och cabaletta med kör ur första akten
      Gioacchino Rossini
      Semiramide
      Solist: Julia Lezjneva
      Ensemble/Orkester: Sinfonia Varsovia/Warszawas operakammarkör
      Dirigent: Marc Minkowski
      Etikett: Naïve
    • 23.46
      Pierre Alexandre Monsigny - Aria ur On ne s'avise jamais de tout
      Pierre Alexandre Monsigny
      On ne s'avise jamais de tout
      Solist: Catherine Zimmer
      Etikett: L'encelade
    • 23.43
      Paule Maurice - Bilder från Provence (V) Le cabridan
      Paule Maurice
      Tableaux de Provence, svit för saxofon och orkester
      Solist: Theodore Kerkezos
      Ensemble/Orkester: Londons symfoniorkester
      Dirigent: Jurij Simonov
      Etikett: Onyx Classics
    • 23.40
      Girolamo Frescobaldi - Canzona över La romanesca
      Girolamo Frescobaldi
      Libre delle canzoni
      Ensemble/Orkester: Mare nostrum-ensemblen
      Etikett: Ricercar
    • 23.33
      Benedetto Marcello - Tirsi e Fileno: Veggio Fille
      Benedetto Marcello
      Tirsi e Fileno, kantat
      Solist: Max Emanuel Cencic/Philippe Jaroussky
      Ensemble/Orkester: Les arts florissants
      Dirigent: William Christie
      Etikett: Virgin Classics
    • 23.23
      Antonín Dvorák - Symfoni nr 6 D-dur (IV)
      Antonín Dvorák
      Symfoni nr 6 D-dur op 60
      Ensemble/Orkester: Baltimores symfoniorkester
      Dirigent: Marin Alsop
      Etikett: Naxos
    • 23.16
      Carl Nielsen - Fem pianostycken op 3
      Carl Nielsen
      Klaverstykker op 3
      Solist: Martin Roscoe
      Etikett: Hyperion
    • 23.14
      Allan Pettersson - Barfotasånger: Blomma säj
      Allan Pettersson
      Barfotasånger
      Solist: Olle Persson
      Ensemble/Orkester: Musica vitae
      Dirigent: Petter Sundkvist
      Etikett: Caprice
    • 23.03
      Clara Schumann - Pianokonsert a-moll (III)
      Clara Schumann
      Pianokonsert a-moll op 7
      Solist: Veronica Jochum
      Ensemble/Orkester: Bambergs symfoniker
      Dirigent: Joseph Silverstein
      Etikett: Tudor
    • 22.59
      Torbjörn Iwan Lundquist - Lappri
      Torbjörn Iwan Lundquist
      Lappri för accordeon
      Solist: Helmut C Jacobs
      Etikett: Charade
    • 22.55
      Antonio Vivaldi - Blockflöjtskonsert C-Dur, "Piccolaflöjtskonserten" (II)
      Antonio Vivaldi
      Blockflöjtskonsert C-Dur Ryom 443
      Solist: Maurice Steger
      Ensemble/Orkester: I Barocchisti
      Dirigent: Diego Fasolis
      Etikett: Harmonia mundi
    • 22.53
      Trad. från England - Come you not from Newcastle
      Trad. från England
      Come you not from Newcastle, ur Britten: Folksong arrangements, nr 7
      Solist: Maria Forsström/Matti Hirvonen
      Etikett: Musica rediviva
    • 22.44
      Samuel Barber - Skandalskolan: Uvertyr
      Samuel Barber
      The school for scandal
      Ensemble/Orkester: Detroits symfoniorkester
      Dirigent: Neeme Järvi
      Etikett: Chandos
    • 22.38
      Wolfgang Amadeus Mozart - Pianosonat nr 16a C-dur (II)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Pianosonat nr 16a C-dur K 545, "Eine kleine Klaviersonate für Anfänger"
      Solist: Kristian Bezuidenhout
      Etikett: Harmonia mundi
    • 22.34
      John Barry - Mitt Afrika: Tema
      John Barry
      Out of Africa
      Ensemble/Orkester: Liverpools filharmoniska orkester
      Dirigent: Carl Davis
      Etikett: Naxos
    • 22.30
      Giacomo Puccini - La bohème: Duett Rodolphe - Mimi, "O soave fanciulla"
      Giacomo Puccini
      La bohème
      Solist: Aleksandra Kurzak/Joseph Calleja
      Ensemble/Orkester: Orchestre de la Suisse romande
      Dirigent: Marco Armiliato
      Etikett: Decca
    • 22.22
      Joseph Jongen - Skymning vid sjön Ogwen
      Joseph Jongen
      för piano solo
      Solist: Hans Ryckelynck
      Etikett: Phaedra
    • 22.13
      Sergej Prokofjev - Symfoni nr 7 ciss-moll (I)
      Sergej Prokofjev
      Symfoni nr 7 ciss-moll op 131
      Ensemble/Orkester: Bournemouths symfoniorkester
      Dirigent: Kirill Karabyts
      Etikett: Onyx Classics
    • 22.04
      Wilhelm Stenhammar - Stråkkvartett nr 3 F-dur (I)
      Wilhelm Stenhammar
      Stråkkvartett nr 3 F-dur op 18
      Ensemble/Orkester: Oslokvartetten
      Etikett: CPO
    • 22.00
      Barbara Strozzi - Dolcissimi respiri
      Barbara Strozzi
      Dolcissimi respiri
      Ensemble/Orkester: La venexiana
      Etikett: Cantus
    • 21.56
      Franz Schubert - Symfoni nr 3 D-dur (III)
      Franz Schubert
      Symfoni nr 3 D-dur D 200
      Ensemble/Orkester: Svenska kammarorkestern, Örebro
      Dirigent: Thomas Dausgaard
      Etikett: BIS
    • 21.51
      Robert Schumann - Tre romanser op 28 (II)
      Robert Schumann
      Tre romanser för piano op 28
      Solist: Maria João Pires
      Etikett: DGG
    • 21.43
      Hakon Börresen - Romans för cello och orkester D-dur
      Hakon Börresen
      Romans för cello och orkester D-dur
      Solist: Henrik Brendstrup
      Ensemble/Orkester: Aalborgs symfoniorkester
      Dirigent: Owain Arwel Hughes
      Etikett: Naxos
    • 21.36
      Joseph Haydn - Årstiderna: "Ihr Schönen aus der Stadt"
      Joseph Haydn
      Die Schöpfung
      Solist: Christina Landshamer/Maximilian Schmitt
      Ensemble/Orkester: Champs-Elysées-orkestern, Paris
      Dirigent: Philippe Herreweghe
      Etikett: Phi
    • 21.27
      Ludolf Nielsen - Lyrisk nocturne, "Sommarafton vid Nymindegap"
      Ludolf Nielsen
      Lyrisk nocturne, "Sommarafton vid Nymindegap"
      Ensemble/Orkester: Frankfurt-radions symfoniorkester
      Dirigent: Ole Schmidt
      Etikett: CPO
    • 21.23
      Jennifer Higdon - Lullaby
      Jennifer Higdon
      Lullaby för två altsaxofoner och piano
      Solist: Anna Duke/David Howie/Michael Duke
      Etikett: Saxophone Classics
    • 21.16
      Johan Helmich Roman - Violinkonsert d-moll (I)
      Johan Helmich Roman
      Violinkonsert d-moll IB 49
      Solist: Elizabeth Wallfisch
      Ensemble/Orkester: Upplysningstidens orkester
      Dirigent: Anthony Halstead
      Etikett: Musica Sveciae
    • 21.13
      Toivo Kuula - Vaggsång
      Toivo Kuula
      Tuutulaulu (Vaggsång) för blandad kör a cappella
      Ensemble/Orkester: Åbo domkyrkokör
      Dirigent: Timo Lehtovaara
      Etikett: Alba
    • 21.05
      Felix Mendelssohn - Stråksymfoni nr 4 c-moll
      Felix Mendelssohn
      Stråksymfoni nr 4 c-moll
      Ensemble/Orkester: Festival strings, Luzern
      Dirigent: Achim Fiedler
      Etikett: Oehms Classics
    • 20.59
      Anton Bruckner - Erinnerung
      Anton Bruckner
      Erinnerung för piano
      Solist: Fumiko Shiraga
      Etikett: BIS
    • 20.57
      Richard Strauss - Zueignung
      Richard Strauss
      Åtta dikter av Hermann von Gilm op 10
      Solist: Bo Skovhus
      Ensemble/Orkester: Västtyska radions symfoniorkester, Köln
      Dirigent: Stefan Blunier
      Etikett: Crystal Classics
    • 20.49
      Muzio Clementi - Symfoni nr 3 G-dur (II)
      Muzio Clementi
      Symfoni nr 3 G-dur, "The great national"
      Ensemble/Orkester: Orchestra Sinfonica di Roma
      Dirigent: Francesco La Vecchia
      Etikett: Naxos
    • 20.45
      Germaine Tailleferre - Pianotrio (I)
      Germaine Tailleferre
      Pianotrio
      Ensemble/Orkester: Morgensterntrion
      Etikett: Avi Music
    • 20.39
      Edward Elgar - Pomp and circumstance nr 1 D-dur
      Edward Elgar
      Pomp and circumstance
      Ensemble/Orkester: Halleorkestern, Manchester
      Dirigent: Mark Elder
      Etikett: Hallé Concerts Society
    • 20.27
      Eugène Ysaÿe - Violinsonat nr 2 a-moll
      Eugène Ysaÿe
      Violinsonat nr 2 a-moll op 27:2
      Solist: Vadim Gluzman
      Etikett: BIS
    • 20.19
      Silvestre Revueltas - Mayafolkets nätter (I)
      Silvestre Revueltas
      La noche de los mayas
      Ensemble/Orkester: Simón Bolivar-orkestern, Venezuela
      Dirigent: Gustavo Dudamel
      Etikett: DGG
    • 20.15
      John Taverner - Gloria tibi trinitas: Sanctus
      John Taverner
      Gloria tibi trinitas
      Ensemble/Orkester: Ars Nova, Köpenhamn
      Dirigent: Paul Hillier
      Etikett: Ars Nova Records
    • 20.10
      Ludwig van Beethoven - Stråktrio nr 3 G-dur (IV)
      Ludwig van Beethoven
      Stråktrio nr 3 G-dur op 9:1
      Ensemble/Orkester: Trio Zimmermann
      Etikett: BIS
    • 20.02
      Kurt Atterberg - Hornkonsert a-moll (II)
      Kurt Atterberg
      Hornkonsert a-moll op 28
      Solist: Theo Wiemes
      Ensemble/Orkester: Nordtyska radions orkester, Hannover
      Dirigent: Ari Rasilainen
      Etikett: CPO
    • 19.59
      Gloria Coates - Soloviolinsonat: Berceuse
      Gloria Coates
      Soloviolinsonat
      Solist: Peter Sheppard Skaerved
      Etikett: Naxos
    • 19.55
      Johann Sebastian Bach - Kantat nr 208, "Jaktkantaten": Schafe können sicher weiden
      Johann Sebastian Bach
      Kantat nr 208, "Jaktkantaten"
      Solist: Joanne Lunn
      Ensemble/Orkester: Bach Collegium Japan
      Dirigent: Masaaki Suzuki
      Etikett: BIS
    • 19.53
      Béla Bartók - 15 ungerska bondesånger (XV)
      Béla Bartók
      15 ungerska bondesånger för piano
      Solist: Cédric Tiberghien
      Etikett: Hyperion
    • 19.39
      Othmar Schoeck - Sommarnatt
      Othmar Schoeck
      Sommernacht op 58
      Ensemble/Orkester: Engelska kammarorkestern
      Dirigent: Howard Griffiths
      Etikett: Hovalis
    • 19.32
      Franz Schubert - Pianosonat nr 4 a-moll (II)
      Franz Schubert
      Pianosonat nr 4 a-moll D 537
      Solist: Mitsuko Uchida
      Etikett: Phiips
    • 19.24
      Wolfgang Amadeus Mozart - Serenad D-dur K 204 (V)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Serenad D-dur K 204
      Ensemble/Orkester: Zürichs kammarorkester
      Dirigent: Roger Norrington
      Etikett: Sony
    • 19.11
      Bedrich Smetana - Moldau (Vltava)
      Bedrich Smetana
      Ma vlast (Mitt fosterland)
      Ensemble/Orkester: Malaysias filharmoniska orkester
      Dirigent: Claus Peter Flor
      Etikett: BIS
    • 19.10
      Jacqueline Fontyn - Six climats (II)
      Jacqueline Fontyn
      Six climats, för cello och piano
      Solist: Jan Pas/Stefano Vismara
      Etikett: Evil Penguin Records Classics
    • 19.06
      Alessandro Marcello - Pace non trovo
      Alessandro Marcello
      Oboekonsert d-moll op 9:2
      Solist: Danielle de Niese
      Ensemble/Orkester: Londons filharmoniska orkester
      Dirigent: James Morgan
      Etikett: Decca
    • 19.03
      Scott Joplin - Maple leaf rag
      Scott Joplin
      Maple leaf rag
      Solist: Alexander Peskanov
      Etikett: Naxos
    • 18.59
      Joseph Martin Kraus - Balettmusik för Glucks "Armida"
      Joseph Martin Kraus
      Balettmusik för Glucks "Armida"
      Ensemble/Orkester: Svenska kammarorkestern
      Dirigent: Petter Sundkvist
      Etikett: Naxos
    • 18.52
      Thomas Schmidt-Kowalski - Romeo och Julia, fantasi
      Thomas Schmidt-Kowalski
      För mandolin och gitarr
      Solist: Birgit Schwab/Daniel Ahlert
      Etikett: Antes Edition
    • 18.48
      Christoph Willibald Gluck - Symfoni D-dur, "Sinfonia concertante" (II)
      Christoph Willibald Gluck
      Symfoni D-dur, "Sinfonia concertante" Chen D6
      Ensemble/Orkester: L'Orfeo barockorkester
      Dirigent: Michi Gaigg
      Etikett: CPO
    • 18.46
      Bo Linde - Violinsonatin (II)
      Bo Linde
      Violinsonatin op 15:2
      Solist: Ulf Wallin
      Ensemble/Orkester: Love Derwinger
      Etikett: BIS
    • 18.42
      Max Reger - Schweigen
      Max Reger
      Tre sexstämmiga körer op 39
      Ensemble/Orkester: Nordtyska figuralkören
      Dirigent: Jörg Straube
      Etikett: Thorofon
    • 18.30
      Ludwig Thuille - Cellosonat d-moll (II)
      Ludwig Thuille
      Cellosonat d-moll op 22
      Solist: Daniel Grimwood/Jamie Walton
      Etikett: JCL
    • 18.21
      Jean Sibelius - Tuonelas svan
      Jean Sibelius
      Fyra legender för orkester op 22
      Solist: Hege Sellevåg
      Ensemble/Orkester: Bergens filharmoniska orkester
      Dirigent: Andrew Davis
      Etikett: Chandos
    • 18.15
      Olof Åhlström - Pianosonat Ess-dur (II)
      Olof Åhlström
      Pianosonat Ess-dur
      Solist: Bengt-Åke Lundin
      Etikett: Caprice
    • 18.08
      Marie Jaëll - Cellokonsert F-dur (I)
      Marie Jaëll
      Cellokonsert F-dur
      Solist: Xavier Phillips
      Ensemble/Orkester: Belgiska radions filharmoniska orkester
      Dirigent: Hervé Niquet
      Etikett: Ediciones singulares
    • 18.04
      Frédéric Chopin - Impromptu nr 4 ciss-moll, "Fantasi-impromptu"
      Frédéric Chopin
      Impromptu nr 4 ciss-moll op 66 posth
      Solist: Alexandre Tharaud
      Etikett: Virgin Classics
    • 18.00
      Jean Philippe Rameau - Nais: Uvertyr
      Jean Philippe Rameau
      Nais
      Ensemble/Orkester: Musicaeterna, Novosibirsk
      Dirigent: Teodor Currentzis
      Etikett: Sony Classical
    • 17.54
      Sergej Rachmaninov - Midnattsmässa: "Säll är den man"
      Sergej Rachmaninov
      Midnattsmässa op 37
      Ensemble/Orkester: Tenebrae-kören
      Dirigent: Nigel Short
      Etikett: Signum
    • 17.51
      Sergei D Viluman - Vikingen kommer
      Sergei D Viluman
      Vikingen kommer
      Ensemble/Orkester: Stockholms saxofonkvartett
      Etikett: Phono suecia
    • 17.42
      Antonín Dvorák - Pianotrio nr 3 f-moll (IV)
      Antonín Dvorák
      Pianotrio nr 3 f-moll op 65
      Ensemble/Orkester: Sitkovetskytrion
      Etikett: BIS
    • 17.30
      Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 6 F-dur, "Pastoralsymfonin" (I)
      Ludwig van Beethoven
      Symfoni nr 6 F-dur, "Pastoralsymfonin" op 68
      Ensemble/Orkester: Minnesotaorkestern
      Dirigent: Osmo Vänskä
      Etikett: BIS
    • 17.25
      George Onslow - Pianosonat c-moll (II)
      George Onslow
      Pianosonat c-moll op 2
      Solist: Howard Shelley
      Etikett: Hyperion
    • 17.22
      Albert Rubenson - Tre symfoniska stycken (II)
      Albert Rubenson
      Tre symfoniska stycken
      Ensemble/Orkester: Umeå symfoniorkester
      Dirigent: Roy Goodman
      Etikett: Sterling
    • 17.18
      Guillaume Dufay - Flos florum
      Guillaume Dufay
      Flos florum, trestämmig Mariamotett
      Ensemble/Orkester: Musica nova, Lyon
      Etikett: Ricercar
    • 17.08
      Gian Carlo Menotti - Cantilena och scherzo
      Gian Carlo Menotti
      Cantilena och scherzo, för harpa och stråkkvartett
      Solist: Gillian Tingay
      Ensemble/Orkester: Vanbrugh-kvartetten
      Etikett: Champs Hill Records
    • 17.01
      Peter Tjajkovskij - Pianokonsert nr 2 G-dur (III)
      Peter Tjajkovskij
      Pianokonsert nr 2 G-dur op 44
      Solist: Xiayin Wang
      Ensemble/Orkester: Skotska nationalorkestern
      Dirigent: Peter Oundjian
      Etikett: Chandos
    • 16.59
      Ulf Björlin - Vi på Saltkråkan
      Ulf Björlin
      Vi på Saltkråkan
      Solist: Thomas Jäderlund
      Etikett: Iam
    • 16.56
      Georg Friedrich Händel - Xerxes: Ombra mai fù
      Georg Friedrich Händel
      Serse
      Solist: Malena Ernman
      Ensemble/Orkester: Stockholm sinfonietta
      Dirigent: Alberto Hold-Garrido
      Etikett: Roxy Recordings
    • 16.51
      Dorothy Howell - The moorings
      Dorothy Howell
      The moorings, version för violin och piano
      Solist: Lorraine McAslan/Sophia Rahman
      Etikett: Dutton
    • 16.37
      Malcolm Arnold - Symfoni nr 7 (I)
      Malcolm Arnold
      Symfoni nr 7 op 113
      Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
      Dirigent: Rumon Gamba
      Etikett: Chandos
    • 16.28
      Joseph Haydn - Stråkkvartett d-moll op 76:2, "Kvintkvartetten" (I)
      Joseph Haydn
      Stråkkvartett d-moll op 76:2, "Kvintkvartetten"
      Ensemble/Orkester: Leipzigkvartetten
      Etikett: MDG
    • 16.23
      Cecilia McDowall - I know that my redeemer liveth
      Cecilia McDowall
      I know that my redeemer liveth, för kör
      Ensemble/Orkester: Queen's College Choir, Oxford
      Dirigent: Owen Rees
      Etikett: Signum Records
    • 16.19
      Lars-Erik Larsson - En vintersaga: Epilog
      Lars-Erik Larsson
      En vintersaga
      Ensemble/Orkester: Helsingborgs symfoniorkester
      Dirigent: Okko Kamu
      Etikett: Naxos
    • 16.13
      Antonio Vivaldi - Flöjtkonsert F-dur Ryom 433 "La tempesta di mare"
      Antonio Vivaldi
      Flöjtkonsert F-dur Ryom 433 (op 10:1) "La tempesta di mare"
      Solist: Barthold Kuijken
      Ensemble/Orkester: La petite bande
      Dirigent: Sigiswald Kuijken
      Etikett: Accent
    • 16.09
      Niccolò Paganini - Capriccio nr 7 a-moll för violin solo
      Niccolò Paganini
      24 capricci för violin solo
      Solist: Julia Fischer
      Etikett: Decca
    • 16.03
      Franz Liszt - Pianokonsert nr 1 Ess-dur (I)
      Franz Liszt
      Pianokonsert nr 1 Ess-dur
      Solist: Alexandre Kantorow
      Ensemble/Orkester: Tapiola sinfonietta
      Dirigent: Jean-Jacques Kantorow
      Etikett: BIS
    • 15.59
      Frank Bridge - Allegretto grazioso
      Frank Bridge
      Allegretto grazioso
      Solist: James Vivian
      Etikett: Signum Classics
    • 15.54
      Carl Philipp Emanuel Bach - Cellokonsert A-dur (III)
      Carl Philipp Emanuel Bach
      Cellokonsert A-dur Wq 172
      Solist: Truls Mörk
      Ensemble/Orkester: Les violons du roy
      Dirigent: Bernard Labadie
      Etikett: EMI
    • 15.43
      Zjanna Metallidi - Flöjtconcertino
      Zjanna Metallidi
      Flöjtconcertino
      Solist: Ana Ioana Oltean/Simon Bucher
      Etikett: Ars Produktion
    • 15.39
      Giuseppe Verdi - Aida: Radamès aria, "Celeste Aida", ur första akten
      Giuseppe Verdi
      Aida
      Solist: Jonas Kaufmann
      Ensemble/Orkester: Teatro Regios orkester, Parma
      Dirigent: Pier Giorgio Morandi
      Etikett: Sony Classical
    • 15.35
      Johann Sebastian Bach - Orkestersvit nr 3 D-dur (II) Air
      Johann Sebastian Bach
      Orkestersvit nr 3 D-dur BWV 1068
      Ensemble/Orkester: Café Zimmermann
      Etikett: Alpha Productions
    • 15.27
      Ambroise Thomas - Raymond: Uvertyr
      Ambroise Thomas
      Raymond eller Drottningens hemlighet
      Ensemble/Orkester: Tyska symfoniorkestern, Berlin
      Dirigent: Julien Salemkour
      Etikett: Sony Classical
    • 15.22
      Nino Rota - Sarabande
      Nino Rota
      Sarabande för harpa solo
      Solist: Maria Graf
      Etikett: BIS
    • 15.16
      Johan Agrell - Flöjtkonsert nr 2 h-moll (I)
      Johan Agrell
      Flöjtkonsert nr 2 h-moll op 4:2
      Solist: Maria Bania
      Ensemble/Orkester: Concerto Copenhagen
      Dirigent: Andrew Manze
      Etikett: Musica Sveciae
    • 15.08
      Johannes Brahms - Klarinettrio a-moll (I)
      Johannes Brahms
      Klarinettrio a-moll op 114
      Ensemble/Orkester: Nash-ensemblen
      Etikett: Onyx
    • 15.05
      Gustav Mahler - Ich atmet' einen linden Duft
      Gustav Mahler
      5 Lieder nach Rückert
      Solist: Katarina Karnéus
      Ensemble/Orkester: Göteborgs Symfoniker
      Dirigent: Susanna Mälkki
      Etikett: BIS
    • 14.51
      Wolfgang Amadeus Mozart - Violinkonsert nr 5 A-dur, "Den turkiska" (III)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Violinkonsert nr 5 A-dur, "Den turkiska" K 219
      Solist: Nils-Erik Sparf
      Ensemble/Orkester: Uppsala kammarorkester
      Dirigent: Nils-Erik Sparf
      Etikett: Swedish Society
    • 14.40
      Louis Spohr - Symfoni nr 7 C-dur (II)
      Louis Spohr
      Symfoni nr 7 C-dur op 121
      Ensemble/Orkester: Orchestra della Svizzera Italiana
      Dirigent: Howard Shelley
      Etikett: Hyperion
    • 14.36
      Wilhelm Peterson-Berger - Italiana: Solhymn
      Wilhelm Peterson-Berger
      Italiana
      Solist: Olof Höjer
      Etikett: Swedish Society
    • 14.34
      Thomas Tallis - O nata lux
      Thomas Tallis
      Cantiones sacrae
      Ensemble/Orkester: Monteverdikören
      Dirigent: John Eliot Gardiner
      Etikett: Soli Dei Gloria
    • 14.31
      Tomaso Albinoni - Konsert D-dur för två oboer och stråkar (IV)
      Tomaso Albinoni
      Tolv oboekonserter op 7
      Solist: Paolo Pollastri/Simone Bensi
      Ensemble/Orkester: Symphonia Perusina
      Etikett: Tactus
    • 14.25
      Amy Beach - Pianotrio a-moll (II)
      Amy Beach
      Pianotrio a-moll op 150
      Ensemble/Orkester: Ambache-ensemblen
      Etikett: Chandos
    • 14.15
      Jacques Offenbach - Orfeus i Underjorden: Uvertyr
      Jacques Offenbach
      Orphée aux enfers
      Ensemble/Orkester: Wiens filharmoniker
      Dirigent: Bruno Weil
      Etikett: Sony Classical
    • 14.11
      Fernando Sor - Sex stycken för gitarr (III)
      Fernando Sor
      Sex stycken för gitarr, Six petites pieces faciles
      Solist: Jason Vieaux
      Etikett: Naxos
    • 14.01
      Maurice Ravel - Tzigane
      Maurice Ravel
      Tzigane
      Solist: Lena Neudauer/Paul Rivinius
      Etikett: Hänssler
    • 14.00
      Karin Rehnqvist - Ljusfälten
      Karin Rehnqvist
      Ljusfälten
      Ensemble/Orkester: Akademiska damkören Lyran, Helsingfors
      Dirigent: Jutta Seppinen
      Etikett: Fuga
    • 13.57
      Georg Philipp Telemann - Svit C-dur TWV 55:C6: Gigue
      Georg Philipp Telemann
      Svit C-dur TWV 55:C6
      Ensemble/Orkester: Kölns kammarorkester
      Dirigent: Helmut Müller-Brühl
      Etikett: Naxos
    • 13.52
      Johanna Bordewijk-Roepman - Debout éveille-toi
      Johanna Bordewijk-Roepman
      Debout éveille-toi, för piano
      Solist: Marcel Worms
      Etikett: Zefir Records
    • 13.47
      Robert Schumann - Symfoni nr 3 Ess-dur, "Den rhenska" (V)
      Robert Schumann
      Symfoni nr 3 Ess-dur, "Den rhenska" op 97
      Ensemble/Orkester: Sydvästtyska radions symfoniorkester, Stuttgart
      Dirigent: Michael Gielen
      Etikett: Hänssler Classic
    • 13.39
      Benjamin Britten - Rapsodi för stråkkvartett
      Benjamin Britten
      Rapsodi för stråkkvartett (1929)
      Ensemble/Orkester: Emperor-kvartetten
      Etikett: BIS
    • 13.30
      Felix Mendelssohn - Symfoni nr 1 c-moll (I)
      Felix Mendelssohn
      Symfoni nr 1 c-moll op 11
      Ensemble/Orkester: Nordtyska radions symfoniorkester, Hamburg
      Dirigent: Thomas Hengelbrock
      Etikett: Sony Classical
    • 13.25
      Nikolaj Rimskij-Korsakov - Sadko: Hindusång
      Nikolaj Rimskij-Korsakov
      Sadko
      Solist: Gegam Grigorjan
      Ensemble/Orkester: Mariinskijteaterns orkester
      Dirigent: Valery Gergiev
      Etikett: Philips
    • 13.21
      Harald Saeverud - Violasonatin (II)
      Harald Saeverud
      Sonatin för viola och piano (1989)
      Solist: Håvard Gimse/Lars Anders Tomter
      Etikett: Nordic Sound
    • 13.14
      Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 8 F-dur (IV)
      Ludwig van Beethoven
      Symfoni nr 8 F-dur op 93
      Ensemble/Orkester: Tonhalle-orkestern, Zürich
      Dirigent: David Zinman
      Etikett: Arte Nova Classics
    • 13.07
      Nikolaj Medtner - Pianokvintett C-dur (I)
      Nikolaj Medtner
      Pianokvintett C-dur (1904 och 1949)
      Solist: Ewald Danel/Jozef Podhoransky/Konstantin Sjerbakov/Milan Tedla/Zuzana Bourová
      Etikett: Naxos
    • 13.00
      Alf Hurum - Symfoni d-moll (II): Vinternatt på vidderna
      Alf Hurum
      Symfoni d-moll
      Ensemble/Orkester: Stavangers symfoniorkester
      Etikett: Simax
    • 12.55
      Fanny Hensel - Nocturne g-moll
      Fanny Hensel
      Nocturne g-moll
      Solist: Sarah Rothenberg
      Etikett: Arabesque Recordings
    • 12.52
      Richard Strauss - Ich wollt ein Sträusslein binden
      Richard Strauss
      Sex sånger op 86
      Solist: Diana Damrau
      Ensemble/Orkester: Münchens filharmoniker
      Dirigent: Christian Thielemann
      Etikett: Virgin Classics
    • 12.46
      Franz Berwald - Symfoni nr 1 g-moll, "Sinfonie sérieuse" (III)
      Franz Berwald
      Symfoni nr 1 g-moll, "Sinfonie sérieuse" op 13
      Ensemble/Orkester: Sveriges Radios Symfoniorkester
      Dirigent: Sixten Ehrling
      Etikett: Bluebell
    • 12.40
      Wolfgang Amadeus Mozart - Stråkkvartett nr 14 G-dur (IV)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Stråkkvartett nr 14 G-dur K 387
      Ensemble/Orkester: Casalskvartetten
      Etikett: Harmonia mundi
    • 12.38
      Luciano Berio - I wonder as I wander
      Luciano Berio
      I wonder as I wander ur Folksånger
      Solist: Jard van Nes
      Ensemble/Orkester: Concertgebouworkestern, Amsterdam
      Dirigent: Riccardo Chailly
      Etikett: Decca
    • 12.26
      Richard Wagner - Parsifal: Förspel
      Richard Wagner
      Parsifal
      Ensemble/Orkester: Berlins filharmoniker
      Dirigent: Claudio Abbado
      Etikett: DGG
    • 12.23
      Fredrik Sixten - Cantilena
      Fredrik Sixten
      Cantilena för flöjt solo
      Solist: Kerstin Bodin
      Etikett: Levande toner
    • 12.08
      Joseph Haydn - Cellokonsert nr 2 D-dur (I)
      Joseph Haydn
      Cellokonsert nr 2 D-dur Hob VIIB:2
      Solist: Harriet Krijgh
      Ensemble/Orkester: Wiens kammarfilharmoni
      Dirigent: Claudius Traunfellner
      Etikett: Capriccio
    • 12.05
      Johann Sebastian Bach - Lutsvit E-dur BWV 1006a (III)
      Johann Sebastian Bach
      Lutsvit E-dur BWV 1006a
      Solist: Paul O'Dette
      Etikett: Harmonia mundi
    • 11.59
      Wilhelm Stenhammar - Flickan kom ifrån sin älsklings möte
      Wilhelm Stenhammar
      Idyll och epigram op 4b
      Solist: Miah Persson
      Ensemble/Orkester: Roger Vignoles
      Etikett: Hyperion
    • 11.50
      Johannes Brahms - Violinkonsert D-dur (II)
      Johannes Brahms
      Violinkonsert D-dur op 77
      Solist: Christian Tetzlaff
      Ensemble/Orkester: Danska radions symfoniorkester
      Dirigent: Thomas Dausgaard
      Etikett: Virgin Classics
    • 11.45
      Trad. från Georgien - Orovela
      Trad. från Georgien
      Orovela, skördesång
      Ensemble/Orkester: Rustavi-kören
      Etikett: NONESUCH
    • 11.41
      Franz Schubert - Scherzo D-dur D 570
      Franz Schubert
      Scherzo D-dur D 570 för piano
      Solist: Gerhard Oppitz
      Etikett: Hänssler
    • 11.37
      Aram Chatjaturjan - Maskerad: Vals
      Aram Chatjaturjan
      Maskerad
      Ensemble/Orkester: Moskvas statliga symfoniorkester
      Dirigent: Veronika Dudarova
      Etikett: Melodija
    • 11.27
      Johann Gottlieb Graun - Klavertrio A-dur (II)
      Johann Gottlieb Graun
      Trio A-dur för violin/viola och klaverinstrument
      Solist: Anne Schumann/Ludger Rémy
      Etikett: CPO
    • 11.20
      Meira Warshauer - Symfoni nr 1 (II) Tahuayofloden om natten
      Meira Warshauer
      Symfoni nr 1
      Ensemble/Orkester: Moraviska filharmoniska orkestern
      Dirigent: Petr Vronsky
      Etikett: Navona Records
    • 11.13
      César Franck - Violinsonat A-dur (I)
      César Franck
      Violinsonat A-dur
      Solist: Chatia Bunjatisjvili/Renaud Capuçon
      Etikett: Erato
    • 11.10
      Wolfgang Amadeus Mozart - Don Juan: "Batti, batti, o bel Masetto"
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Don Giovanni
      Solist: Mojca Erdmann
      Ensemble/Orkester: La Cetra
      Dirigent: Andrea Marcon
      Etikett: DGG
    • 11.06
      Jean Sibelius - Kareliasvit (I) Intermezzo
      Jean Sibelius
      Karelia op 11, svit för orkester
      Ensemble/Orkester: Kungliga Filharmonikerna, Stockholm
      Dirigent: Vladimir Ashkenazy
      Etikett: Octavia Records
    • 11.00
      John Bull - In nomine nr 9
      John Bull
      In nomine nr 9
      Solist: Luca Scandali
      Etikett: Tactus
    • 10.52
      Antonín Dvorák - Stråkkvartett nr 10 Ess-dur, "Den slaviska" (IV)
      Antonín Dvorák
      Stråkkvartett nr 10 Ess-dur op 51
      Ensemble/Orkester: Voglerkvartetten
      Etikett: CPO
    • 10.50
      Ivar Widéen - Tallarnas barr och björkarnas blad
      Ivar Widéen
      Serenad
      Ensemble/Orkester: OD (Orphei Drängar)
      Dirigent: Eric Ericson
      Etikett: Proprius
    • 10.40
      Frédéric Chopin - Ballad nr 1 g-moll
      Frédéric Chopin
      Ballad nr 1 g-moll för piano op 23
      Solist: Daniel Barenboim
      Etikett: DGG
    • 10.30
      Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 4 B-dur (I)
      Ludwig van Beethoven
      Symfoni nr 4 B-dur op 60
      Ensemble/Orkester: Gewandhausorkestern, Leipzig
      Dirigent: Riccardo Chailly
      Etikett: Decca
    • 10.27
      Jean Baptiste Lully - Psyche: Silenus aria med två satyrer ur femte akten
      Jean Baptiste Lully
      Psyché
      Solist: José Lemos/Sumner Thompson/Zachary Wilder
      Ensemble/Orkester: Boston early music festival orchestra
      Etikett: CPO
    • 10.24
      Claude Debussy - Children's corner: Golliwoggs cakewalk
      Claude Debussy
      Children's corner, för piano
      Solist: Benjamin Moser
      Etikett: Oehms Classics
    • 10.21
      Bernd Alois Zimmermann - Musik för Kung Ubus middagar: Kung Ubu, Kapten Bordure och hans partisaner
      Bernd Alois Zimmermann
      Musique pour les soupers du Roi Ubu, balettmusik
      Ensemble/Orkester: Västtyska radions symfoniorkester, Köln
      Dirigent: Peter Hirsch
      Etikett: Wergo
    • 10.09
      Alexander Glazunov - Lyriskt poem
      Alexander Glazunov
      Poème lyrique, symfonisk dikt
      Ensemble/Orkester: Peter Tjajkovskij-orkestern, Moskva
      Dirigent: Jevgenij Svetlanov
      Etikett: Audiophile Classics
    • 10.03
      John Tavener - Song for Athene
      John Tavener
      Song for Athene
      Ensemble/Orkester: Gabrieli Consort
      Dirigent: Paul McCreesh
      Etikett: DGG
    • 10.00
      Augusta Holmès - Tre små stycken (II) Clair de lune
      Augusta Holmès
      Tre små stycken för flöjt och piano
      Solist: David Miller/Laura Chislett
      Etikett: WALSINGHAM CLASSICS
    • 09.57
      Hugo Alfvén - Synnöve Solbakken: Söndagsmorgon i skogen
      Hugo Alfvén
      Synnöve Solbakken, filmmusik
      Ensemble/Orkester: Norrköpings symfoniorkester
      Dirigent: Niklas Willén
      Etikett: Naxos
    • 09.52
      Felix Mendelssohn - Stråkkvartett nr 2 a-moll (III)
      Felix Mendelssohn
      Stråkkvartett nr 2 a-moll op 13
      Ensemble/Orkester: Escherkvartetten
      Etikett: BIS
    • 09.43
      Léo Delibes - Lakmé: Klockarian
      Léo Delibes
      Lakmé
      Solist: Anu Komsi
      Ensemble/Orkester: Sinfonia Lahti
      Dirigent: Sakari Oramo
      Etikett: BIS
    • 09.38
      Wolfgang Amadeus Mozart - Pianokonsert nr 21 C-dur (II)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Pianokonsert nr 21 C-dur K 467
      Solist: Arthur Schoonderwoerd
      Ensemble/Orkester: Ensemble Cristofori
      Dirigent: Arthur Schoonderwoerd
      Etikett: Accent
    • 09.32
      Georges Migot - Trio (II)
      Georges Migot
      Trio för oboe, klarinett och fagott
      Solist: Aloisia Hurt/Barbara Tillman/Susanne Jacoby
      Etikett: INTEGRAL CLASSIC
    • 09.27
      Henry Purcell - Dido och Aeneas: Didos klagan
      Henry Purcell
      Dido and Aeneas
      Solist: Jonas Nordberg/Mime Yamahiro-Brinkmann/Ruby Hughes
      Etikett: BIS
    • 09.21
      Erland von Koch - Nordiskt capriccio, op 26
      Erland von Koch
      Nordiskt capriccio, op 26
      Ensemble/Orkester: Sveriges Radios Symfoniorkester
      Dirigent: B Tommy Andersson
      Etikett: Phono suecia
    • 09.17
      Clara Schumann - Romans för piano ess-moll
      Clara Schumann
      Romans för piano ess-moll ur Tre romanser, op 11:1
      Solist: Patrizio Mazzola
      Etikett: Swiss Pan
    • 09.11
      Heino Eller - Skymning
      Heino Eller
      Skymning, Videvik
      Ensemble/Orkester: Royal Scottish National Orchestra
      Dirigent: Neeme Järvi
      Etikett: Chandos
    • 08.59
      Franz Schubert - Gesang der Geister über den Wassern
      Franz Schubert
      Gesang der Geister über den Wassern
      Ensemble/Orkester: Mansröster ur Monteverdikören/Romantikens och revolutionens orkester
      Dirigent: John Eliot Gardiner
      Etikett: Soli Dei Gloria
    • 08.56
      Ethelbert Nevin - Narcissus
      Ethelbert Nevin
      Water scenes, fem karaktärsstycken för piano
      Etikett: Piano Classics
    • 08.53
      Charles Seeger - John Hardy
      Charles Seeger
      John Hardy, variationer för ork. över amerikansk ballad
      Ensemble/Orkester: Schönberg-ensemblen
      Dirigent: Oliver Knussen
      Etikett: DGG
    • 08.48
      Claudio Monteverdi - Confitebor tibi Domine
      Claudio Monteverdi
      Selva morale e spirituale
      Ensemble/Orkester: Concerto Italiano
      Dirigent: Rinaldo Alessandrini
      Etikett: Naïve
    • 08.38
      Otto Olsson - Romans för violin och orgel
      Otto Olsson
      Romans för violin och orgel
      Solist: Jochen Brusch/Sven-Ingvart Mikkelsen
      Etikett: CANZONE
    • 08.28
      Ludwig van Beethoven - Die Weihe des Hauses, uvertyr
      Ludwig van Beethoven
      Die Weihe des Hauses, musik till Carl Meisls teaterstycke op 124
      Ensemble/Orkester: Academy of Saint Martin in the Fields
      Dirigent: Neville Marriner
      Etikett: Philips
    • 08.19
      Alice Mary Smith - Klarinettsonat (I)
      Alice Mary Smith
      Klarinettsonat
      Solist: Claudia Bracco/Luigi Magistrelli
      Etikett: Gallo
    • 08.15
      Gaetano Donizetti - Lucia di Lammermoor: Sextett
      Gaetano Donizetti
      Lucia di Lammermoor
      Solist: Ludovic Tézier/Marc Laho/Natalie Dessay/Nicolas Cavallier/Roberto Alagna/Yves S
      Ensemble/Orkester: Lyon-operans kör och orkester
      Dirigent: Evelino Pidò
      Etikett: Virgin Classics
    • 08.07
      Astor Piazzolla - De fyra årstiderna i Buenos Aires: Hösten
      Astor Piazzolla
      Las cuatro estaciones porteñas
      Solist: Liv Migdal
      Ensemble/Orkester: Tyska kammarorkestern, Berlin
      Etikett: Solo Musica
    • 08.02
      Harald Genzmer - Trio för flöjt, viola och harpa (I)
      Harald Genzmer
      Trio för flöjt, viola och harpa (I), Fantasia
      Ensemble/Orkester: Aureola
      Etikett: Koch
    • 07.59
      Caterina Assandra - Impleos nostrum
      Caterina Assandra
      Motetter för två och tre stämmor op 2
      Ensemble/Orkester: La villanella, Basel
      Etikett: Ramee
    • 07.55
      Pietro Mascagni - På Sicilien: Intermezzo
      Pietro Mascagni
      Cavalleria rusticana
      Ensemble/Orkester: Teatro Massimo Bellinis orkester, Catania
      Dirigent: Steven Mercurio
      Etikett: Decca
    • 07.49
      Ferdinand Thieriot - Klarinettkvintett Ess-dur (IV)
      Ferdinand Thieriot
      Klarinettkvintett Ess-dur
      Solist: Stephan Siegenthaler
      Ensemble/Orkester: Stamitzkvartetten
      Etikett: Sterling
    • 07.36
      Joseph Haydn - Symfoni nr 84 Ess-dur (I)
      Joseph Haydn
      Symfoni nr 84 Ess-dur
      Ensemble/Orkester: Concentus musicus Wien
      Dirigent: Nikolaus Harnoncourt
      Etikett: Harmonia mundi
    • 07.29
      Elena Kats-Chernin - Calliope Dreaming
      Elena Kats-Chernin
      Calliope Dreaming
      Ensemble/Orkester: Haydn-trion
      Etikett: Capriccio
    • 07.20
      Antonín Dvorák - Stabat mater (II) Quis est homo qui non fleret
      Antonín Dvorák
      Stabat mater
      Solist: Florian Boesch/Ilse Eerens/Maximilian Schmitt/Michaela Selinger
      Ensemble/Orkester: Collegium vocale, Gent/Flamländska filharmonin
      Dirigent: Philippe Herreweghe
      Etikett: Phi
    • 07.17
      Laura Netzel - La fileuse
      Laura Netzel
      La fileuse, etyd för piano
      Solist: Fredrik Ullén
      Etikett: Danacord
    • 07.12
      Joaquin Rodrigo - Concierto de Aranjuez (III)
      Joaquin Rodrigo
      Concierto de Aranjuez
      Solist: Milos Karadaglic
      Ensemble/Orkester: Londons filharmoniker
      Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
      Etikett: DGG
    • 07.09
      Johan Helmich Roman - Cembalosonat nr 1 Ess-dur (IV)
      Johan Helmich Roman
      Cembalosonat nr 1 Ess-dur
      Solist: Eva Pierrou
      Etikett: Vanguard Classics
    • 07.05
      Gioacchino Rossini - Wilhelm Tell: Arnolds aria, "Amis, amis", med kör ur fjärde akten
      Gioacchino Rossini
      Guillaume Tell
      Solist: Bryan Hymel
      Ensemble/Orkester: Tjeckiska filharmonin med kör, Prag
      Dirigent: Emmanuel Villaume
      Etikett: Warner Classics
    • 06.57
      Wolfgang Amadeus Mozart - Pianokvartett nr 1 g-moll (III)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Pianokvartett nr 1 g-moll K 478
      Ensemble/Orkester: Fauré-kvartetten
      Etikett: DGG
    • 06.46
      Johannes Okeghem - D'un autre amer
      Johannes Okeghem
      D'un autre amer, trestämmigt rondeau
      Ensemble/Orkester: Les haulz & les bas
      Etikett: Christophorus
    • 06.43
      Morten Lauridsen - Les chansons des roses (II)
      Morten Lauridsen
      Les chansons des roses, cykel för kör
      Ensemble/Orkester: Polyphony
      Dirigent: Stephen Layton
      Etikett: Hyperion
    • 06.37
      Domenico Scarlatti - Sonat E-dur K 380
      Domenico Scarlatti
      Sonat E-dur K 380
      Solist: Yujia Wang
      Etikett: DGG
    • 06.28
      Camille Saint-Saëns - Introduktion och rondo capriccioso
      Camille Saint-Saëns
      Introduktion och rondo capriccioso op 12
      Solist: Deborah Nemtanu
      Ensemble/Orkester: Paris kammarorkester
      Dirigent: Thomas Zehetmair
      Etikett: Mirare
    • 06.23
      Ferruccio Busoni - Fem korta stycken till odlandet av polyfont spel: Adagio "efter Mozart"
      Ferruccio Busoni
      Fem korta stycken till odlandet av polyfont spel
      Solist: Wolf Harden
      Etikett: Naxos
    • 06.19
      Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 8 F-Dur (II)
      Ludwig van Beethoven
      Symfoni nr 8 F-dur op 93
      Ensemble/Orkester: Los Angeles filharmoniker
      Dirigent: Esa-Pekka Salonen
      Etikett: DGG
    • 06.06
      Sergej Rachmaninov - Pianotrio nr 1 g-moll, "Trio élégiaque"
      Sergej Rachmaninov
      Pianotrio nr 1 g-moll op posth
      Ensemble/Orkester: Rachmaninov-trion
      Etikett: Hyperion
    • 06.00
      Franz Schubert - Winterreise: Gute Nacht
      Franz Schubert
      Winterreise D 911
      Solist: Gerald Finley
      Ensemble/Orkester: Julius Drake
      Etikett: Hyperion
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".