Många mopedolyckor i Bålsta
Fler unga skaffar sig mopeder och mopedolyckor har blivit allt vanligare. Nu vill polisen öka säkerheten för både mopedister och gångtrafikanter i Håbo.
Den senaste veckan har det varit tre olyckor med totalt fyra mopeder inblandade i Bålsta. Enligt Polisen inträffar det allt fler olyckor med mopeder. Förklaringen är att det är relativt långa avstånd mellan bostadsområdena och särkilt unga människor använder ofta moped för att ta sig fram.
Nu vill polisen göra något för att öka säkerheten för både mopedförare och gångtrafikanter, skriver Enköpingsposten i dag. Med hjälp av skolorna vill man försöka nå ut till unga förare. Enligt polisen är det många som kör för fort och saknar kunskaper om trafikreglerna.