Hemlig kandidat till ordförandeposten i LSS

Tidigare i veckan berättade vi att Landsförbundets Svenska Samers, LSS valberedning inte har någon kandidat till ordförandeposten efter att Håkan Jonsson avgår och Lars-Nila Lasko tackat nej. Men John Elvin Hemfjäll som är sammankallande i LSS valberedning säger till sameradion att man visst har en kandidat till ordförandeposten - en kvalificerad sådan enligt Hemfjäll, som inte vill avslöja namnet på personen. Det återstår att se om kandidaten fortfarande är aktuell när LSS årsmöte ska välja ny ordförande i augusti.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio och SVT är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.


Vuođđu min journalistihkas lea luohtehahttivuohta ja bealátkeahtesvuohta.Ruoŧa Rádio ja Ruoŧa TV leat sorjjasmeahttumat politihkalaš, oskkolaš, ruđalaš, almmolaš ja priváhta sierraberoštumiid ektui.


Läs mer om hur vi bedriver vårt arbete:
Loga eanet mo mii doaimmahat bargguideamet:

Sveriges Radio