Kvartsfinal för Dackarna trots storvinst
Dackarna når inte andraplatsen i elitserien trots storvinst hemma mot Smederna med 61-35 eftersom Hammarby samtidigt vann mot Vetlanda. Den uteblivna andraplatsen innebär att Dackarna måste gå via kvartsfinal för att vara med och slåss om medaljerna.
Mötet med Smederna blev en enkel match för Dackarna som efter två inledande jämna heat dominerade eftertryckligt trots att Hans Andersen saknades på grund av skada.
Peter Karlsson och Fredrik Lindgren körde in 15 poäng var och Andreas Jonsson visade att han ha när på väg att hitta formen igen efter sina axelskador med 13 poäng.
3223 åskådare såg matchen vilket trots att det är omgångens högsta publiksiffra ändå är säsongens näst lägsta siffra i Målilla!
I kvartfinalen väntar körning antingen mot Rospiggarna eller Piraterna. Vilka det blir avgörs i sista elitserieomgången.