Barnen i Latorp vill ha trafikljus vid skolan
Barnen på Latorps skola utanför Örebro vill ha ett trafikljus vid vägen nedanför skolan. Bilarna kör för fort anser barnen. Några av barnen skrev därför ett brev till Vägverket där de bad om att få ett trafikljus uppsatt vid skolan.
-Trafikljus är att invagga barnen i en falsk trygghet, säger projektplanerare Maria Ericsson på Vägverket.
Barnen bör istället skriva upp bilarnas registreringsnummer och skicka egentillverkade vykort till fartsyndarna, menar Vägverket.
De kan också via matematiska beräkningar få fram hur fort bilarna egentligen kör, visar det sig att det är ett problem som inte går att lösa på det här sättet så får de ta kontakt med Vägverket igen. Det är så Vägverket jobbar nuförtiden, säger Maria Ericsson.