Privat hemtjänst på gång i Borås
Nästan 2000 boråsare kommer att få välja om det är kommunen eller ett privat företag som ska sköta deras hemtjänst.
Den första januari 2009 räknar den styrande borgerliga majorieten i stan med att införa fritt val i hemtjänsten, där privat eller kommunal hjälp kostar lika.
Katarina Johansson på företaget Hemtrevnad vill konkurrera med Borås stad om hemtjänsten, liksom företaget redan gör i Alingsås.
I Borås tänker den styrande borgerliga majoriteten driva igenom förslaget om konkurrens i hemtjänsten, med städning, hjälp att komma ur sängen, gå och handla och allt vad det kan handla om.
Vänstern och socialdemokraterna säger nej.
Går inte ihop ekonomiskt
I Alingsås är kundval infört i år. Hittills har bara 6-7 procent, 40 av 600 hemtjänsttagare, valt bort kommunen. Hemtrevnad är alltså ett av företagen jobbar där och i Ulricehamn, men det går inte ihop ekonomiskt. Åtminstone inte än.
Nacka utanför Stockholm har haft valmöjlighet sedan 1992, och sakta men säkert har det blivit allt fler som väljer något annat än kommunen. Nu väljer 75 procent ett företag i stället för kommunen.
Kennet Öhlund
kennet.ohlund@sr.se
tel 033-177573